Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik IRYD RTZ PID


Robot16

Rekomendowane odpowiedzi

Pieklorz podpowiedz bo muszę to zrozumieć jak to działa te sterowanie będzie mi na pewno łatwiej ,napisałeś -----2. Żółty czujnik dajesz na rurę za mieszacz na grzejniki czy tam podłogowe - tym ma sterować i tu widzi temperaturę do jakiej dąży. -----Ok.ale przykładowo ustawiam na grzejniki 45 stopni siłownik tego pilnuje tej temp.. Ok.a co jak przyjdzie mroź i te 45 st..okaże się ze to za mało te 45st..,lub odwrotnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja odpowiem. W takim przypadku w sterowniku jest funkcja tzw. krzywej pogodowej. Tam ustawiasz podniesienie temperatury na kotle lub za mieszaczem. Załóżmy że przy +10 dajesz na instalację 45 stopni. Przy 0 dajesz np. 50 stopni,przy -10 ustawiasz 55 a przy - 15 60 stopni. To tylko przykłady. Analogicznie możesz zrobić tak na kotle że ze spadkiem temperatury sterownik będzie podnosił zadaną kotła. Te krzywe pogodowe możesz ustawić dla mieszacza i dla kotła. Będą działać równolegle. Aby tak sterować musisz podłączyć czujnik temperatury zewnętrznej.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawić dobrze krzywą grzewczą i nie potrzeba żadnego czujnika w mieszkaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.domer.pl/panel-ste...okojowy-termostat-pilot-g.html
Co do kontrolowania temperatury w domu to taki panel jak masz w linku,lub tak jak pisze kolega[mention=18548]szelest[/mention] dobrze dobrać krzywą pogodową/grzewczą.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popcorn1 dziękuję, dorzucę jeszcze parę słów ja u siebie mam kocioł na eko ma już chyba 12 latek podpięty pod starą instalację kiedyś działała na grawitacji teraz podłączona jedna pompa żadnych zaworów mieszających nie mam instalacja czyli grube rury pozostało sterownik Geco nawet regulacji mocy nadmuchu niema pod pompę mam podłączony bezprzewodowy Auraton czyli włącza i wyłącza pompę i tak steruje temperaturą w domu....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Robot16 ważne że działa i spełnia twoje oczekiwania.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popcorn1 no tak ale człowiek ma taki mętlik w głowie bo co nowe ,nowsze to musi być lepsze,ale chyba dochodzę do wniosku że nie,ciekaw jestem jak już ktoś podłączy u tego znajomego te wszystkie czujniki,ile zaoszczędzi na opale........myślę że nie,dlatego bo ile potrzebuje dany budynek,tyle trzeba spalić i tu żadna elektronika nie ma na to wpływu....przykład ten znajomy przedtem miał taką samą , podobną instalację grube rury itp..i piecyk na eko że zwykłym sterownikiem st 37 tech i teraz zamontował nowy ten z iryd (tylko kupa problemów) zmienił całą instalację na cienką z miedzi i pytam się czy po zmianie tej instalacji spalanie spadło ... otóż odpowiedź że nie .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie też nie widzę jakichś tam wielkich oszczędności. Jedyne co cieszy to że nie muszę już pracować przy drewnie. Odeszło wyrabianie,transport,cięcie, rąbanie,układanie do wyschnięcia,później układanie w piwnicy. A trzeba było to zrobić w najlepszym okresie roku,gdzie teraz jest czas na inne ciekawsze zajęcia. Tu przy ekogroszku też trzeba coś zrobić ale to ułamek tego co było wcześniej. Co do tych nowości jak napisałeś to jedni je stosują inni nie. Ale postępują tak ci co się znają,ci którzy muszą zatrudnić fachowców polegają na ich wiedzy i umiejętnościach. A jak pewnie zauważyłeś z tą wiedzą i umiejętnościami bywa różnie.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja osczedniam 1/3 na opale oproci dolniaku na grawitacji.Najwiecej isto dzieki lepszemu sterowaniu temp.CO,instalacja stara,gruba.Stary kociol trzeba 2x do 60 na kotle i 3x przy wiekszej dziennie zasypac po 24kg i nie pytal kilka ° jest na dworze,lub w domie,zawsze spalal.Teraz grzanie calkowo efektywniejszie.Pogodowka super dziala.No poczatki z automatyka troche trudne,bez forum samemu ciežko dobrac sa jakichs wystepow pozytywnych i wszystko w sterowniku po Polski :-),nawet czeske forum w tym czase  padlo....teraz juž liepiej zrozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak tam kolego dałeś radę podłączyć?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popcorn1 no szczerze to nie moje zmartwienie,ale szkoda mi gościa więc zadzwoniłem do serwisu pogadałem z facetem i umówiłem się telefonicznie jedynie co muszę zrobić to wszystkie czujniki,siłownik  i pompy mieć dobrze podłączone do tej centralki bo nie będzie na to czasu przez telefon Popcorn1 dobrze że się odezwałeś  gdzie mam  podłączyć pompę CO i kotłową .....do których gniazd podpowiedz..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc pompa CO masz na myśli tą która będzie wyciągać wodę z zaworu 4D na instalację? Jak tak to podepnij ją w gniazdo POMPA MIESZACZA. Tzw. pompę kotłową,tak jak pisał wcześniej kolega Pieklorz,możesz podpiąć w to samo gniazdo co pompę mieszacza,czyli zmostkować obie. Lub podłączyć ją w wolne gniazdo POMPA CO lub POMPA CYRKULACJI i ustawić aby stale pracowała. Nie wiem jak ta wersja sterownika ale w tej którą miałem,czyli R1 było dodatkowe tzw. piąte wyjście,które można było wykorzystać np. na podłączenie pompy kotłowej,zapalarki lub alarmowe.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Robot16 napisał:

Popcorn1 no szczerze to nie moje zmartwienie,ale szkoda mi gościa więc zadzwoniłem do serwisu pogadałem z facetem i umówiłem się telefonicznie jedynie co muszę zrobić to wszystkie czujniki,siłownik  i pompy mieć dobrze podłączone do tej centralki bo nie będzie na to czasu przez telefon Popcorn1 dobrze że się odezwałeś  gdzie mam  podłączyć pompę CO i kotłową .....do których gniazd podpowiedz..

Już Ci na to odpowiadałem, nawet Ci strone z instrukcji wraz z opisem i obrazkiem wkleiłem.

Jak masz zawór 4d i pompe nad zaworem a kotłowa pod zaworem, to mas zmostkować pompy w gnieździe pompa mieszacza i reszta wg tej kartki, co wkleiłem na wcześniejszej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz tam pisze...W  pozycji  22.  Minimalna  temperatura powrotu włączamy  obsługę  czujnika powrotu ustawiając tam żądaną  temperaturę  powrotu  po uzyskaniu której zawór zacznie otwierać  się... Pytam jaką tą temperaturę należy ustawić...

Edytowane przez Robot16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już będzie 40, to jest nieźle, jak można i będzie działać na Waszej instalacji, to 45st.C to świat i ludzie jak to mówią.... (w przypadku suchego ekogroszku węgla kamiennego)

tzw zjawisko pocenia w przypadku węgla kamiennego to orientacyjnie temperatury 37-42 przy lambdzie 1,0-2,0, poniewaz na małych mocach lambda jest z reguły wyższa, to też temp. 40 jest już bardzo dobra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz prawdopodobnie miał na myśli temperaturę powrotu.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niempamietam jak to działa w Irydzie,czy jest tam tak jak w SKZP02,że jak działa ochrona powrotu to sterownik zamyka zawór 4D aby go dogrzać kosztem obiegu np. grzejnikowego.
Ja miałem to tak rozwiązane że pompę kotłową miałem podłączoną pod wolne gniazdo pompy CO i pracowała ona cały czas.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.