Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Taktowanie a żywotność pompy ciepła. Ogranicz taktowanie i zużycie prądu.


marxxx

Rekomendowane odpowiedzi

Pompy ciepła należą do najdroższych urządzeń grzewczych które w zamian oferują obecnie najniższe koszty wytwarzania ciepła. Jednak wydatek na pompę nie jest mały i nie jeden z posiadaczy zastanawia się co zrobić aby przedłużyć żywotność pompy. W pompie najbardziej narażonym na zużycie elementem jest sprężarka. Bardzo duży wpływ na długoletnia pracę sprężarki ma częstotliwość jej uruchamiania się. Lepiej jak pracuje non stop niż np 6 razy po 5 minut w ciągu godziny. Aby chronić sprężarkę przed zbyt duża ilością uruchomień czyli taktowaniem, większość producentów powietrznych pomp ciepła wprowadziło silniki inwerterowe które pozwalają modulować moc pompy ciepła zwalniając lub przyśpieszając swoją pracę. Jednak i to czasem nie pomaga i pompa "taktuje". Dziś wyjaśnię co ma wpływ na taktowanie pomp ciepła i jak się przed tym zjawiskiem bronić przy okazji podnosząc sprawność pompy i zmniejszając pobór prądu. Obliczysz też przewidywaną żywotność twojej pompy ciepła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łowisz sobie oglądalność, czy chcesz prowadzić wątek na forum? Zdecyduj się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie stoi na przeszkodzie aby dyskutować tu na ten temat.  Przecież dodaje tu tylko materiały które coś wnoszą, czegoś uczą.  Jeżeli administracja uzna ze nie chce takich poradników na tym forum, to będzie można je nadal znaleźć na innych stronach o tematyce ogrzewania oraz budowlanej. 

Ostatni temat wywołał dyskusję, co ma zawsze pozytywne znaczenie dla forumowiczów jak i całego forum. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marxxxGdybym nie wiedział co to nabijanie oglądalności na YT, to pewnie też bym tak myślał. Można tutaj bez problemu wstawić dowolny filmik lub fotki i też sama kwestia dyskusji wystarczy. Może komuś to nie przeszkadza, ale trąci to trochę delikatnie mówiąc naciąganiem. Takie jest moje zdanie i można się z nim nie zgadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marxxx Jak u siebie masz rozwiązany problem z taktowaniem PC. Czy jest sens montować BC do OP ? Jestem teraz przed wyborem. Iść w KE, PC, czy klimę.

A przede wszystkim jak można nad tym zapanować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja problem taktowania rozwiązałem harmonogramem  pracy pompy, z tym że ja mam ogrzewanie podłogowe. 

Jak masz kaloryfery, to skuteczny jest duży bufor ciepła. 

Klima do ogrzewania się nadaje zwłaszcza w domkach letniskowych itp.  W normalnym duzym domu potrzebujesz wielu urządzeń lub klimatyzacji z rozprowadzaniem ciepła/zimna. 

Klima jest też słyszalna, zwłaszcza w sypialni. 

Większość klimatyzatorów ma też krótszą żywotność, większy pobór prądu przy grzaniu, oraz niektóre mają problemy przy większych mrozach jak np -15 C i więcej.  

Klimatyzatory mają jeszcze jedną cechę, szybko nagrzewaja powietrze, ale też sybko robi się zimno po jej wyłączeniu. 

W jednym z moich filmów porównuje różne systemy ogrzewania, wymieniam wady i zalety oraz koszty grzania . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo Twoich stwierdzeń nie pokrywa się z moimi obserwacjami w użytkowaniu pompy i klimatyzatorów. Nie każdemu sprawdzi się to co proponujesz, nie każdy ma identyczne warunki i zapotrzebowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, marxxx napisał(a):

Ja problem taktowania rozwiązałem harmonogramem  pracy pompy, z tym że ja mam ogrzewanie podłogowe. 

Jak masz kaloryfery, to skuteczny jest duży bufor ciepła. 

Mam OP i bufor 160L grzany grzałką. Zużycie powinno być w okolicy 10MWh/rok. I teraz pytanie, jakie będzie zużycie prądu PC przy COP było około 5. Z tego co widziałem na YT to taki COP to norma. Z wyliczeń mi wychodzi około 2MWh, czyli zmieściłbym się w limicie do 2000kWh. Czy to jest w ogóle możliwe, czy to są jakieś bajki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewidzisz z góry jakie temperatury i siła wiatru będzie w sezonie grzewczym? W dodatku przy PC wchodzi w grę wilgotność powietrza i czas trwania temperatur w okolicach zera, czyli marnowana energia na defrosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że większość filmów na YT wprowadza w błąd potencjalnych użytkowników.

Najważniejsze, aby zareklamować swój towar, lub nabić sobie postów, laików, follewersów i innych pierdół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Mam OP i bufor 160L grzany grzałką. Zużycie powinno być w okolicy 10MWh/rok. I teraz pytanie, jakie będzie zużycie prądu PC przy COP było około 5. Z tego co widziałem na YT to taki COP to norma. Z wyliczeń mi wychodzi około 2MWh, czyli zmieściłbym się w limicie do 2000kWh. Czy to jest w ogóle możliwe, czy to są jakieś bajki?

Musisz patrzeć na SCOP, czyli średnioroczny współczynnik efektywności cieplnej.  Możesz przyjąć że SCOP powietrznych pomp ciepła jest w granicach 3-3,5 , zaś gruntowych około 4.  

Zimą w mrozy COP jest w okolicach 2-2,5, jak jest cieplej , wiosna lato, to COP jest w okolicy 5 i więcej. 

U ciebie zuzycie roczne może być w okolicach 3-4 MWh/rok. zależy tez jak duża rodzina, i ile wody ciepłej zużywasz  np latem 

11 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Wychodzi na to, że większość filmów na YT wprowadza w błąd potencjalnych użytkowników.

Najważniejsze, aby zareklamować swój towar, lub nabić sobie postów, laików, follewersów i innych pierdół.

Co w moim filmie wprowadza w błąd?  Jeżeli wykryłeś jakiś błąd to pisz, poprawi aby innych nie mylić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.