Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie pompą w buforze ciepła na grzałki


WtoS
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez wacio1967,

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM

Czym sterować pompą do c.o z uwzględnieniem regulatora pokojowego

Potrzebuję podłączyć i skonfigurować pompę obiegową wilo do ogrzewania podłogowego. Posiadam pompę i sterownik pokojowy Euroster 4040 przewodowy. Brakuje mi jeszcze jakiegoś sterowania do którego mógłbym podłączyć ten sterownik pokojowy i pompę. I tu nasuwa się pytanie co potrzebuję? Wszystko co do tej pory oglądałem nie ma miejsca na podłączenie sterownika pokojowego.
Zasilanie to bufor ciepła z grzałkami elektrycznymi przez pompę kierowane na zawór trójdrogowy który ma własne sterowanie (afriso ACT343). Więc brak pieca i jakiegokolwiek sterowania.Prosze o pomoc. Pozdrawiam

Screenshot_20221228_125820_Allegro.jpg

Screenshot_20221228_125654_Firefox.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Tymi sterownikami nie wyłączysz pompy.

Zamiast ACT343 mogłeś kupić ARM141 i sterownik do niego. Jakiegoś TECH I-1, lub AFRISO BWC310

Do TECH na 100% mógłbyś podpiąć ten regulator pokojowy.

Miałbyś dodatkowo sterowanie pogodowe krzywą grzewczą, a tak nie masz do czego nawet podpiąć tego EUROSTER.

Czym kontrolujesz grzałki ?

Jak w tej chwili masz rozwiązaną kontrolę podłogówki ?

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumiałeś mnie. ACT zarządza zaworem 3 drogowym i ma własne sterowanie. To nie ma nic do rzeczy,y chód,i tylko żeby ten przyszły sterownik nie mieszał się w jego prace.ma tylko spiąć regulator pokojowy pompę obiegową i czujnik temperatury na buforze. By móc wiedzieć czy na buforze jest już ciepła woda i czy ma juz zacząć ogrzewać i kiedy skończyć. Oglądałem różne zlsterowniki i albo mają za małe możliwości bo nie można podpiąć regulatora pogodowego albo za duże i sterują również zaworem 3d..Mnie interesuje sprawdzony regulator do którego podepnę te 3 rzeczy: 1 pompę obiegową             2..czujnik temperatury na   bubufor 3.. Programator pokojowy którego schemat widać niżej. Pozdrawiam

Screenshot_20221229_095312_Adobe Acrobat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego

1. zawor Afriso powinien wiedziec o pracy pompy gdyz przy starcie pompy zawor musi startowac z pozycji zamknietej.

2. najprostszy termostat (mierzacy temp w buforze)  polaczony szeregowo z tym eurosterem (mierzacy temp w pomieszczeniu) moze zalaczac i wylaczac pompe. Czyli musza byc dwa warunki temp na buforze powyzej termostatu i temp na euroster ponizej zadanej.

Prosciej sie nie da, ale da sie lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@WtoS W tej chwili masz tak jak piszesz. Afriso jest tylko i wyłącznie od trzymania stałej temperatury na zasilaniu. Nie ma na niego nic wpływu. Jak temperatura na zewnątrz idzie do góry, to Afriso o tym nie wie i dalej rozładowuje bufor z ciepła, a nie ma takiej potrzeby.

Nie wiem jaką masz taryfę? Jak G11 to nie ma znaczenia kiedy bufor się ładuje. Jak G12 to powinien ładować się w taniej taryfie. Do jakiej temperatury powinien się naładować, to zależy od pojemności bufora. U mnie bufor 160 litrów potrzebuje dwóch godzin na rozładowanie z 45* do 35* w ciągu dnia. Potem włącza się kocioł gazowy i znowu go ładuje do 45*. W nocy bufor jest ładowany prądem do 35*, bo tak go nastawiłem. Samo sterowanie temperaturą bufora nie ma nic wspólnego z temperaturą pomieszczeń. Zasilanie OP jest sterowane zaworem 3D, krzywą grzewczą. I tutaj są największe oszczędności z których Ty rezygnujesz, bo masz stałą temperaturę zasilania. Pompa u mnie pracuje tak długo jak jest zapotrzebowanie na ciepło. Czyli jak wszystkie pomieszczenia zgłoszą że jest gorąco, to pompa się zatrzyma. Temperaturę we wszystkich pomieszczeniach mam ustawioną na maksymalną jaką chcę mieć w tych pomieszczeniach. Rotametrami tak wyregulowałem żeby jak najrzadziej osiągały zadaną temperaturę. W ten sposób zawór 3D i niedoceniane rotametry robią robotę za sterowniki pokojowe. Za dzień 27 - 28 grudzień mam do zapłaty za 14kWh energii elektrycznej i 1,5m3 gazu. Gaz używam też do CWU.

Jak nie grzałem według krzywej, tylko stałej (jak Ty), to zużycie było o wiele większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wacio

Masz rację znalazłem sterowanie Euroster 11E i podłącza pod niego siłownik zaworu mieszającego ARM343 i regulator pokojowy I to zadziała. Dzięki za wskazanie drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik (Euroster 11E) nie ogarnie ARM343.

Do takiego siłownika (ARM343) musisz mieć sterownik, który odczyta trzy rodzaje temperatur.

  • zasilania
  • powrotu
  • wewnętrzna, lub zewnętrzna

Do wewnętrznej potrzebny byłby dodatkowy regulator pokojowy (tutaj prawdopodobnie można wykorzystać to co już masz)

Do zewnętrznej nie potrzeba dodatkowego sterownika, tylko czujka na zewnątrz i sterujesz krzywą grzewczą.

Tutaj masz link do sterownika który to ogarnia.

https://www.techsterowniki.pl/p/i-1

Jak kontrolujesz temperaturę bufora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz tak samo jak ja. Z tym że ja mam grzałkę 3x2kW i każdą część z osobna kontroluję.

 

 

Tak mi przyszło do głowy, że właściwie wszystko można pokazać na zdjęciu.

Głównym sterownikiem jest listwa L-7. Steruje zaworami na rozdzielaczu, kotłem gazowym, pompą obiegową, sterownikiem I-1M.

Sterownik I-1M steruje siłownikiem ARM343 który jest odpowiedzialny za ustawienie zaworu 3D. Może również sterować pompą obiegową, ale ja zdecydowałem że pompą będzie sterował L-7

 

Jeżeli nie masz siłowników, tylko ręcznie odkręcone zawory na pętlach, to najodpowiedniejszy będzie sterownik TECH I-1. On zrobi to samo, co moje sterowniki, ale nie będzie możliwości sterowania pętlami.

Nie wiem jak masz rozwiązane sterowanie pętlami. Jak masz tam jakieś siłowniki na zaworach i inne sterowanie, to może da się to jakoś połączyć w jedną całość (nie koniecznie z tym sterownikiem) i proponowany sterownik przeze mnie nie koniecznie będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

image.thumb.png.159cead752b0400a52d6dbcaedb700a5.png

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają pamięć, ale zegar mógłby być dokładniejszy. Zmiany czasu (letni / zimowy) trzeba robić ręcznie. Wtedy widzę że jest kilkuminutowa niedokładność. Tą małą niedogodność omijam w ten sposób że tania taryfa jest u mnie od 22:10 do 5:50 i 13:10 do 14:50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.