Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena instalacji na ekogroszek z małym buforem 150l zamiast sprzęgła


Michu32

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, 

 

Mam do zrobienia na szybko instalację ogrzewania nowego domu piecem na ekogroszek. Niestety muszę wprowadzić się szybciej niż planowałem, dlatego chcę wykonać w miarę prostą instalację grzewczą mojej porterówki samemu. Stworzyłem mały schemat co i jak chciałbym połączyć i załączam go poniżej. Będę wdzięczny za informacje co można byłoby zrobić inaczej lub lepiej niż ja to sobie wymyśliłem. Generalnie chciałbym ogrzewać dom który szczytowo będzie miał 8kw zapotrzebowania na energię cieplną razem z CWU. do dyspozycji na teraz mam 12KW piec retortowy na ekogroszek, mały bufor 150l oraz zbiornik cwu 150l. W całym domu 155m2 rozłożonej podłogówki na rurach kantherma bluefloor 18x2 i rozdzielaczem na 12 sekcji, najdłuższą pętlę w obiegach mam 110m. Na zdjęciu przed buforem od strony pieca zawór temperaturowy jako zabezpieczenie kotła. Podłogówką chciałbym sterować na podstawie zaworu 3d podłączonego do sterownika pogodowego.

image.thumb.png.9d50b4f52ad09bcc8e1910cb6d4b85b0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor dodałem z myślą o tym, że kocioł jest przewymiarowany (mam go za darmo) i ewentualnie na możliwość podpięcia dodatkowego źródła w przyszłości, mógłbym zwiększyć jego pojemność ale myślę, że więcej niż 600l nie wejdzie mi do kotłowni pytanie czy to ma sens. Kocioł ma zakres pracy od 3.7kw do 12kw ale wiadomo, że na niższych wartościach sprawność leci w dół. Zawór który dodałem przed buforem to ATV z termostatem na 55 stopni dla ochrony przed korozją niskotemperaturową. Widziałem schematy z wpięciem CWU wprost do pieca z tym, że tam zalecali aby piec miał co najmniej 20kw mocy( odchodzi cały obieg pompka i zawory jest taniej). Myślałem jeszcze nad sprzęgłem zamiast bufora w takim samym układzie tyle, że kocioł jest za duży i pewnie będzie kisił ekogroszek na retorcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MikiQ napisał(a):

A gdzie masz pompę ładującą bufor?

Jest na powrocie do kotła za zaworem ATV

3 godziny temu, nightwatch napisał(a):

no i ten zawór mieszający przed buforem - jaka jest jego idea? (edit: chyba to coś innego niż zawór)

Zawór atv temperaturowy (55 stopni) dla ochrony kotła przed korozją niskotemperaturową.

25 minut temu, Uzytkownik2 napisał(a):

Z tym że chcąc zagrzać CWU w lecie jak bojler jest za buforem to musi chodzic dodatkowo  pompa ta przy VTC Chyba że w lecie jest inne źródło grzania CWU

Faktycznie do zagrzania CWU będzie trzeba ogrzać bufor i odpalić 2 pompy obiegowe. Dodam grzałkę do zbiornika CWU albo raz na 2 dni zagrzeje bufor i zbiornik CWU kotłem (ma dodatkowo ruszt wodny można napalić drewnem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem ten bufor skomplikuje sterowanie, zwłaszcza że kocioł już masz a jego sterownik niekoniecznie umie sobie poradzić z buforem w instalacji. Kotły potrafią się wyłączyć albo zmniejszyć moc więc to przewymiarowanie nie jest aż takie straszne jak malują (12kW ? gdzie to przewymiarowanie?). Zresztą po zagrzaniu bufora i tak się będzie musiał wyłączyć więc niewiele się zmieni.

Za to przy buforze chyba nie ma sensu ta ochrona powrotu, myślałem że to jakieś inne ustrojstwo ale wg mnie bufor wystarczająco izoluje Cię od instalacji CO żeby nie martwić się że nagle całkiem się wychłodzi. Piec i tak się załączy i go dogrzeje jak temperatura spadnie, a nawet jak na chwilę spadnie - to nie jaszczurka z tropików żeby go ciągle dogrzewać.
Jak bym miał możliwość to dorobił bym do kotła automatyczne rozpalanie bo jak chcesz do niego chodzić i włączać/wyłączać codziennie to będzie to upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.