Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Długość wężownicy miedzianej w buforze dla ciepłej wody użytkowej?


MDK1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jako całkiem nowy użytkownik.

Mam od kilku dni rozmyślenia na temat długości wężownicy miedzianej do wody użytkowej podgrzewanej w czasie rzeczywistym w zbiornikach oferowanych przez co najmniej 2 firmy w Polsce. Posiadam dość wiele danych ale nikt nie chce mi podać średnicy rury miedzianej oraz jej długości. Czy może ktoś pomóc coś w tym temacie? Z góry dziękuje.

Dane jakie posiadam:

Firma 1:

 Pojemność zbiornika 870L.

 Materiał wężownicy - miedz,

Ilość wężownic 1

Przepływ wężownicy c . w . u .  l/min 40

Moc grzewcza wężownicy miedzianej c. w . u .  25 kW

Powierzchnia wymiany ciepła wężownicy c . w . u       3,4 m2                            

Firma 2 :

"Gwarantujemy, że nasza wężownica w buforze T900 przy prawie maksymalnej temperaturze zładu wynoszącej 95ºC, ogrzeje wodę od temperatury 11ºC do temperatury powyżej 40ºC przy ciągłym przepływie wynoszącym około 19 litrów na minutę przez 50 minut i uzyskamy wtedy 950 litrów gorącej wody w temperaturze od 95ºC do 40ºC.
Warto zwrócić uwagę, że mieszając gorącą wodę z wężownicy z wodą chłodną wodociągową w rezultacie otrzymamy blisko dwa metry sześcienne ciepłej wody do mycia.
Jest to ilość wystarczająca do napełnienia ponad 10 wanien lub kilkudziesięciu kąpieli pod prysznicem. Wydajność wężownicy umożliwia: jednoczesne napełnianie wanny, kąpiel pod prysznicem i zmywanie naczyń. Nawet przy korzystaniu z wydajnej deszczowni wężownica podgrzeje na bieżąco wodę.

Po pięciu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 84ºC.
Po dziesięciu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 77ºC.
Po piętnastu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 70ºC.
Po dwudziestu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 63ºC.
Po dwudziestu pięciu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 58ºC.
Po trzydziestu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 53ºC.
Po czterdziestu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 45ºC.
Po pięćdziesięciu minutach woda wypływająca z wężownicy ma temperaturę 40º"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dane można zakwalifikować do "Bajek z mchu i paproci" - były takie dla dzieci na dobranoc.

Wężownice do grzania CWU robi się ze gładkiej stali nierdzewnej , a nie z miedzi.

Prawidłowe dane masz np poniżej - niestety taki bufor kosztuje sporo

image.thumb.jpeg.86f37935ecd8d2166d28dd6679aaaeb2.jpeg

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie ma sensu.

CWU tylko pojemnosciowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziękuje za ciekawe porady oraz dane techniczne bufora BSH, ale i w tych danych nie ma nic na temat długości wężownicy do CWU aby dała radę przekazać ciepło przepływając przez daną długość. 

Ponownie zwracam się o "podpowiedzi" :

1. Czy lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie jednej 22 mm czy przykładowo 2 x 18 mm zwiniętych równolegle w górnej części zbiornika.

2. Obliczenie długości:

- Nie ukrywam że posiadam jeden zbiornik takiego wykonania (nie będę wstawiać zdjęć ani podawać nazwy aby nie robić reklamy) i sprawuje się bardzo dobrze dlatego chciałbym (spróbować) skonstruować coś podobnego dla rodziców.

Dane jakie posiadam: 

 

Pojemność zbiornika 870L.

 Materiał wężownicy - miedz,

Ilość wężownic 1

Przepływ wężownicy c . w . u .  l/min 40

Moc grzewcza wężownicy miedzianej c. w . u .  25 kW

Powierzchnia wymiany ciepła wężownicy c . w . u       3,4 m2

Czy liczyć to po prostu z powierzchni wężownicy na wzór? Ale to wtedy wychodzi około 50 m.b.? Czy to możliwe?

Z góry dziękuje za reklamy innych zbiorników lub podpowiedzi zmieniające temat mojego wątku 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc bojler poszedłem w rozwiązanie nr 1, czyli zbiornik 340l, zwinięte 25m rury miedzianej 18mm po dwa zwoje 12,5m idące prawo i lewoskrętnie pod kopułą zbiornika. Wejście i wyjście ze zbiornika zrobione na miedzi 22 i w środku idą z trójnika dwie pętle. Zbiornik nagrzewam kotłem lub PC albo przepompowuję wodę z bufora w kilka minut.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.11.2022 o 21:08, carinus napisał(a):

Robiąc bojler poszedłem w rozwiązanie nr 1, czyli zbiornik 340l, zwinięte 25m rury miedzianej 18mm po dwa zwoje 12,5m idące prawo i lewoskrętnie pod kopułą zbiornika. Wejście i wyjście ze zbiornika zrobione na miedzi 22 i w środku idą z trójnika dwie pętle. Zbiornik nagrzewam kotłem lub PC albo przepompowuję wodę z bufora w kilka minut.

Dziękuje. O taką odpowiedz (podpowiedz) mi chodziło. Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy robiłem ten bojler, rura miedziana była tańsza od karbowanej nierdzewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ja akurat wybrałem miedz bo pracowałem sporo z tym materiałem i znam jego zachowanie. Karbowana jakoś do mnie nie przemawiała, choć niezaprzeczalnie trzeba by użyć jej znacznie mniej niż rury gładkiej. Miedź dodatkowo dawała mi bakteriobójczość swoją obecnością w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.