Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Żaden Pellet mi się nie chce palić!


dudu32
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez mac65,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Jestem nowy na tym forum i również jestem nowym użytkownikiem pieca na pellet. Posiadam piec GTH ECO Compact pellet 15kw. Niestety w internecie nie mogłem znaleźć żadnej informacji o danym piecu(mam nadzieję, że to nie jest jakiś bubel). Posiadam palnik obrotowy KIPI i sterownik ecoMax920P1-K TOUCH. 

Mój problem jest taki, że próbuje już 4 pellet i za każdym razem w palniku zostają duże spieki już nie mówiąc o dużej ilości żużlu. Pellet miałem różny ale nigdy jakiś szajs typu przemysłówka czy z domieszką jakiegoś syfu. Pellet certyfikowany A1 też zostawiał syf. Zaznaczę, że każdą zmianę pelletu przeważalem jak należy. Tak czytam te różne fora na ten temat i pewnie coś w ustawieniach trzeba pogrzebać ale zaznaczam, że jestem laikiem w tym temacie i dopiero się uczę.  

Parametry ustawień nadmuchu pieca są następujące: 

Nadmuch rozpalania 28%, nadmuch po rozpaleniu 26%.

Nadmuch maxymalny 34%, nadmuch średni 29%, nadmuch minimalny 24.

Nie wiem czy to ma znaczenie ale piec póki co nie chodzi cały czas tylko według harmonogramu. Pali się 12h i 12h czuwania. 

W załączniku zostawiam fotki.

Proszę o jakieś podpowiedzi ?

20221026_192441.jpg

20221026_192406.jpg

20221025_173544.jpg

20221025_173531.jpg

20221025_173514.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz wszystko , przyjemnej lektury , tak na marginesie jak grzebałeś w tych wymienionych ustawieniach to jest problem .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 13:52, mac65 napisał(a):

Tu masz wszystko , przyjemnej lektury , tak na marginesie jak grzebałeś w tych wymienionych ustawieniach to jest problem .

Nie nie póki co zadaje pytanie tutaj. Nic sam nie grzebałem. Dzwoniąc do firmy powiedzieli mi, że ustawienia fabryczne są ok i to wina pelletu. Szwagier ma piec Lazara, który też byle czego nie spali i każdy mój pellet spalał idealnie. Gdzieś jest problem. Spróbuję poczytać ale tam jest ponad 600 stron 😐

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik to kombajn i ma masę ustawień ale trzeba mieć trochę pojęcia żeby wiedzieć gdzie szukać i co zmieniać Z tym problemem można sobie poradzić bez większego problemu bo ten palnik daje radę . Przy okazji zrób sobie mokry test peletu , do szklanki 1/2 peletu i reszta wody . jak sie rozpuści to zobaczysz co w nim jest . Lazary mają inny palnik i do czyszczenia muszą się wygaszać ale za to wszystkie śmieci niepalne wywalają w popielnik chyba że coś sie przyklei . Kipi może chodzić non stop ale śmieci trzeba wydmuchać i wszystko gra pod warunkiem że śmieci się nie spieką i zeszklą jak np. piasek w pelecie a wtedy zaczyna się to co masz na fotkach . ale i na to są sposoby w sterowniku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 14:52, mac65 napisał(a):

Sterownik to kombajn i ma masę ustawień ale trzeba mieć trochę pojęcia żeby wiedzieć gdzie szukać i co zmieniać Z tym problemem można sobie poradzić bez większego problemu bo ten palnik daje radę . Przy okazji zrób sobie mokry test peletu , do szklanki 1/2 peletu i reszta wody . jak sie rozpuści to zobaczysz co w nim jest . Lazary mają inny palnik i do czyszczenia muszą się wygaszać ale za to wszystkie śmieci niepalne wywalają w popielnik chyba że coś sie przyklei . Kipi może chodzić non stop ale śmieci trzeba wydmuchać i wszystko gra pod warunkiem że śmieci się nie spieką i zeszklą jak np. piasek w pelecie a wtedy zaczyna się to co masz na fotkach . ale i na to są sposoby w sterowniku .

Test ze szklanką wody robiłem z każdym jednym pelletem i właśnie ten co palę aktualnie po zalaniu wodą od razu cały się rozkleił i spuchł więc jest ok. Jest on kolorem trochę ciemniejszy ale wydaje mi się, że to przez to, że kora w nim jest ale mogę się mylić. Wiem, że jest to mieszanka sosny z bukiem. 

Ogólnie zaczynam tęsknić za moim kopciuchem do którego dołożyłem 2 sipy węgla, trochę drewna i miałem święty spokój. 

Palnik wyrzuca ten syf to fakt ale sam sobie dostaje przez to po dupie. Jakaś rada, wzywać jakiegoś mistrza czy walczyć samemu ?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Jak jest kora to jest i piasek niestety . Opcje są dwie i obie dotyczą długości i intensywności czyszczenia a skoro kocioł chodzi z przerwami to proponuje skupić się na opcji czyszczenia przy wygaszaniu i rozpalaniu co nie wyklucza opcji drugiej czyszczenia po określonym czasie pracy w godzinach i % obrotu rusztu .

Opcja pierwsza wymaga znajomości kodu serwisowego

Ustawienia serwisowe > ustawienia palnika >czyszczenie -i tu ustawione wartości serwisowe wartości można zwiększyć dwukrotnie zarówno czas czyszczenia jak i rotacji .

Opcja druga dostępna z Menu głównego >ustawienia kotła >czyszczenie - i tu masz czas w godzinach pracy pomiędzy czyszczeniami ( domyślnie zazwyczaj 24 godziny ) i procent obrotu rusztu ( domyślnie 3 %) . Czas między czyszczeniami możesz zmniejszyć a % czyszczenia zwiększyć .

Chodzi głównie o to aby śmieci niepalne na ruszcie wzruszać tak często aby nie dopuszczać do powstawania dużych i ciężkich spieków których wentylator nie jest w stanie wydmuchać .

Nadmuchy czyszczenia powinny być fabrycznie na 100 % i tego nie zmieniać .

Pozdrawiam

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden patent do sprawdzenia - nadmuch przy wygaszaniu możesz ustawić na wartość taką jak masz przy mocy max ( o ile w serwisowych jest taka możliwość, ale w tym w sterowaniu raczej do zrobienia), a samo czyszczenie może być już 100%. Syfu z pelletu nie wyeliminujesz, ale skutki można trochę ograniczyć, m.in. unikając długiego palenia bez wygaszenia, obniżając trochę nadmuchy na poszczególnych progach mocy. Jak już trafisz na dobre paliwo to możesz je częściowo zmiksować lub obecny pellet zostawić  na tryb letni.. Czytanie 800stron daruj sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.11.2022 o 18:25, mac65 napisał(a):

Jak jest kora to jest i piasek niestety . Opcje są dwie i obie dotyczą długości i intensywności czyszczenia a skoro kocioł chodzi z przerwami to proponuje skupić się na opcji czyszczenia przy wygaszaniu i rozpalaniu co nie wyklucza opcji drugiej czyszczenia po określonym czasie pracy w godzinach i % obrotu rusztu .

Opcja pierwsza wymaga znajomości kodu serwisowego

Ustawienia serwisowe > ustawienia palnika >czyszczenie -i tu ustawione wartości serwisowe wartości można zwiększyć dwukrotnie zarówno czas czyszczenia jak i rotacji .

Opcja druga dostępna z Menu głównego >ustawienia kotła >czyszczenie - i tu masz czas w godzinach pracy pomiędzy czyszczeniami ( domyślnie zazwyczaj 24 godziny ) i procent obrotu rusztu ( domyślnie 3 %) . Czas między czyszczeniami możesz zmniejszyć a % czyszczenia zwiększyć .

Chodzi głównie o to aby śmieci niepalne na ruszcie wzruszać tak często aby nie dopuszczać do powstawania dużych i ciężkich spieków których wentylator nie jest w stanie wydmuchać .

Nadmuchy czyszczenia powinny być fabrycznie na 100 % i tego nie zmieniać .

Pozdrawiam

Powiem Ci, że po dniu palenia nie znalazłam ani grama zuzlu po tym jak zmieniłem ustawienia, które mi poleciłeś. Palnik czyściutki jak nigdy ! Jestem Ci bardzo wdzięczny za pomoc, wielki dzięki!! 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.