Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł pellet, palnik kipi, ecomax920p1-k + bufor ciepła. Dziwny problem


Arek1991
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez mac65,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

 

Śledzę forum od kilku lat jako postronny obserwator. Przyszedł jednak czas na problem, z którym nie mogę sobie poradzić. Mam nową kotłownię, a w niej piec z palnikiem kipi, bufor ciepła, sterownik ecomax920p1-k + moduł B. W domu dwa termostaty pokojowe.  Wszystko cacy, generalnie działa. Jest jednak pewien problem w sterowaniu całą tą instalacją. 

 

Otóż kocioł fajnie współpracuje do osiągnięcia temperatury zapewniającej włączenie pompy CO. Potem odmawia dogrzania bufora do zadanej. 

 

Czyli np. ustawienia: 

Rozpoczęcie ładowania bufora - 50 stopni

Włączenie pompy CO - 58

Zakończenie ładowania bufora - 65 stopni 

 

Efekt jest taki, że piec pięknie grzeje do 58-59 stopni na buforze, a potem zaczyna kisić na minimalnej mocy. 

 

Teoretycznie radzę sobie w takim  przypadku ustawieniem: 

Rozpoczęcie łądowania bufora 50 stopni

włączenie pompy CO 63

Zakończenie ładowania bufora - 65

 

Piec dobija do tych 65, przechodzi w postój, a dalej bufor rozładowuje ciepłą wodę w potrzebne miejsca. Problem pojawia się kiedy góra bufora wychłodzi się poniżej 63 stopni - pompy się wyłączają, a dom się nie dogrzewa. 

 

Mam wrażenie, że po prostu gdzieś na mieszaczach, ustawienia kotła, albo termostatach coś źle zaznaczyłem. Czy ktoś może pomóc? Bo już kompletnie zdurniałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachowanie kotła jest prawidłowe . Dochodząc do zadanej temperatury i po jej osiągnięciu przechodzi w nadzór na ustawiony w sterowniku czas .

Problem prawdopodobnie tkwi w ustawieniu temperatury załączenia pompy kotłowej nie powinna być niższa niż temperatury które wychodzą na instalacje za mieszaczami . Pozostaje jeszcze funkcja termostatu kotła i tu należy ustawić opcje wyłącz palnik ( nie ustawiać wyłącz palnik + pompa ) kocioł ma pracowac nawet na małej mocy aż naładuje bufor do ustawionej temperatury w zakładce ustawienia bufora .

Czujniki podłączone do bufora są 2 dolny i górny rozumie . Sprawdź czy nie zostały zamienione miejscami w stosunku do podłączenia w sterowniku . Schemat masz w instrukcji obsługi str 28 styki 32 -33 , 34-35 nie mogą być zamienione .

Pompy obwodów grzewczych na instalacje nie powinny się wyłączać ( ustawienia )  a jedynie mieszacze powinny obniżać temperaturę na instalacje o ustawioną wartość obniżenia temperatury zasilania obwodu grzewczego 1 i 2 na sygnał z termostatu pokojowego dwustanowego ( jeśli ten typ termostatów  posiadasz ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mac65 napisał(a):

Zachowanie kotła jest prawidłowe . Dochodząc do zadanej temperatury i po jej osiągnięciu przechodzi w nadzór na ustawiony w sterowniku czas .

Problem prawdopodobnie tkwi w ustawieniu temperatury załączenia pompy kotłowej nie powinna być niższa niż temperatury które wychodzą na instalacje za mieszaczami . Pozostaje jeszcze funkcja termostatu kotła i tu należy ustawić opcje wyłącz palnik ( nie ustawiać wyłącz palnik + pompa ) kocioł ma pracowac nawet na małej mocy aż naładuje bufor do ustawionej temperatury w zakładce ustawienia bufora .

Czujniki podłączone do bufora są 2 dolny i górny rozumie . Sprawdź czy nie zostały zamienione miejscami w stosunku do podłączenia w sterowniku . Schemat masz w instrukcji obsługi str 28 styki 32 -33 , 34-35 nie mogą być zamienione .

Pompy obwodów grzewczych na instalacje nie powinny się wyłączać ( ustawienia )  a jedynie mieszacze powinny obniżać temperaturę na instalacje o ustawioną wartość obniżenia temperatury zasilania obwodu grzewczego 1 i 2 na sygnał z termostatu pokojowego dwustanowego ( jeśli ten typ termostatów  posiadasz ) .

A więc tak:

 

1. Jaka temperature powinienem nadać pompie?

2. Termostat kotła był na wyłącz pompę - już zmieniłem

3. Dlaczego przechodzi w nadzór po osiągnięciu temp pompy a nie bufora? Priorytetem dla mnie jest jak najszybsze dogrzanie bufora 

 

4. Czujniki już sprawdzałem i są ok

5. Nie rozumiem ostatniego akapitu o mieszaczach

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start pompy kotłowej przy temperaturze niższej niż masz temperaturę na wyjście obwodów grzewczych za mieszaczami .

Kocioł przechodzi w nadzór ponieważ osiągnął zadaną temperaturę i będzie w nim pozostawał aż ( lub wyłączy się po przekroczeniu ustawionego czasu pracy w nadzorze/podtrzymaniu )  do naładowania bufora lub kiedy odbiór ciepła się zwiększy to i on automatycznie zwiększy moc z jaką pracuje palnik . To zachowanie będzie różne w zależności od ustawionego trybu regulacji palnika .Tryb pracy FL (fuzy logic ) - palnik sam dobiera parametry pracy palnika w zakresie wcześniej ustawionych parametrów mocy/spalania  palnika w trybie standard + histereza temperatury kotła .

W mieszaczach chodzi o temperatury jakie zostały ustawione na wyjście na instalacje -grzejniki - podłogówkę i jeśli ich minimum  będzie  faktycznie wyższe niż ustawiona temperatura minimalna bufora to pojawi się dziura w przedziale temperatur kiedy obwody grzewcze na mieszkanie  będą musiały czekać na dogrzanie bufora ( to tak na marginesie ) 

Proponuję ustawić tryb regulacji kotła w FL jeśli chcesz wymusić szybsze nagrzewanie bufora .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mac65 napisał(a):

Start pompy kotłowej przy temperaturze niższej niż masz temperaturę na wyjście obwodów grzewczych za mieszaczami .

Kocioł przechodzi w nadzór ponieważ osiągnął zadaną temperaturę i będzie w nim pozostawał aż ( lub wyłączy się po przekroczeniu ustawionego czasu pracy w nadzorze/podtrzymaniu )  do naładowania bufora lub kiedy odbiór ciepła się zwiększy to i on automatycznie zwiększy moc z jaką pracuje palnik . To zachowanie będzie różne w zależności od ustawionego trybu regulacji palnika .Tryb pracy FL (fuzy logic ) - palnik sam dobiera parametry pracy palnika w zakresie wcześniej ustawionych parametrów mocy/spalania  palnika w trybie standard + histereza temperatury kotła .

W mieszaczach chodzi o temperatury jakie zostały ustawione na wyjście na instalacje -grzejniki - podłogówkę i jeśli ich minimum  będzie  faktycznie wyższe niż ustawiona temperatura minimalna bufora to pojawi się dziura w przedziale temperatur kiedy obwody grzewcze na mieszkanie  będą musiały czekać na dogrzanie bufora ( to tak na marginesie ) 

Proponuję ustawić tryb regulacji kotła w FL jeśli chcesz wymusić szybsze nagrzewanie bufora .

 

Mam trzy obiegi podłogowe, temperature na ich mieszaczach mam 33-35 stopni, czyli start pompy powinien być na 32?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam pomyłka ( chyba źle napisałem albo co innego myślałem )  start pompy i palnika  powyżej tych temperatur , chodzi o to żeby wyprzedzić spadek temperatury na buforze zanim temperatura bufora spadnie poniżej tych temperatur . Jeśli już wchodzimy w określone wartości to temperatura startu kotła powinna nastąpić kilka stopni powyżej tej na instalacje np ok 40 C . Rozumie że pompa kotłowa jest jednocześnie ładującą bufor ( muszę dopytywać  bo nie znam instalacji ) . Co do górnej temperatury to byle nie osiągała 85 C bo wtedy sterownik będzie schładzał kocioł .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, mac65 napisał(a):

Przepraszam pomyłka ( chyba źle napisałem albo co innego myślałem )  start pompy powyżej tych temperatur , chodzi o to żeby wyprzedzić spadek temperatury na buforze zanim temperatura bufora spadnie poniżej tych temperatur . Jeśli już wchodzimy w określone wartości to temperatura startu kotła powinna nastąpić kilka stopni powyżej tej na instalacje np ok 40 C . Rozumie że pompa kotłowa jest jednocześnie ładującą bufor ( muszę dopytywać  bo nie znam instalacji ) . Co do górnej temperatury to byle nie osiągała 85 C bo wtedy sterownik będzie schładzał kocioł .

Tak jednocześnie ładuje bufor. 

 

Teraz skoro 35 mam na mieszaczach, początek ładowania bufora 40 a koniec 55 to włączenie pompy dać na 38 czy powyżej początku ładowania bufora?

5 godzin temu, mac65 napisał(a):

Przepraszam pomyłka ( chyba źle napisałem albo co innego myślałem )  start pompy powyżej tych temperatur , chodzi o to żeby wyprzedzić spadek temperatury na buforze zanim temperatura bufora spadnie poniżej tych temperatur . Jeśli już wchodzimy w określone wartości to temperatura startu kotła powinna nastąpić kilka stopni powyżej tej na instalacje np ok 40 C . Rozumie że pompa kotłowa jest jednocześnie ładującą bufor ( muszę dopytywać  bo nie znam instalacji ) . Co do górnej temperatury to byle nie osiągała 85 C bo wtedy sterownik będzie schładzał kocioł .

Tak jednocześnie ładuje bufor. 

 

Teraz skoro 35 mam na mieszaczach, początek ładowania bufora 40 a koniec 55 to włączenie pompy dać na 38 czy powyżej początku ładowania bufora?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Arek nie musisz cytować bezpośrednich postów powyżej bo admin znowu będzie marudził ( dla porządku ) .

Pompa ma jeszcze ustawianą  histerezę pracy jeśli startuje załóżmy przy 40 C to wyłącza się przy 40 minus histereza . Sprawdź sobie jak masz to poustawiane i uwzględnij ewentualne poprawki .

A masz jakąś ochronę powrotu np 3d albo mieszacz termostatyczny na powrocie do kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.