Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Inwerter solarny Green Cell Ivnsol04 podgląd zdalny


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Radiokom,

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ straciłem już nadzieję, że firma GreenCell podeśle mi jakikolwiek sensowny projekt podłączenia portu RS485 w inwerterze do zewnętrznego urządzenia, umożliwiającego zdalny podgląd stanu pracy urządzenia, odpowiadając, że - cytat "inwerter nie ma wspomagania w funkcje zewnętrzne (nie ma żadnych modemów czy innych środków komunikacji np. Inwerter <-> PC) oprócz lokalnego USB-B", zapytam, czy ktoś z forumowiczów "przerabiał" taką tematykę?
Inwerter ma złącze USB, dedykowane oprogramowanie SolarPowerMonitor, ale nie będę ciągnął 50m kabla USB! Jest też gniazdo RJ45 symulujące złącze RS485, pewnie i kupa możliwości, tylko brakuje sposobu połączenia czy urządzenia zewnętrznego, które by mogło te stany odczytać i wykorzystać? A może są gotowe modemy, które go tego GC można by adaptować? Spotkał się ktoś z Koleżeństwa z takimi rozwiązaniami??

 

instalacja_październik22.jpg

Edytowane przez Radiokom
poprawa ortografii
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma RJ45, to pewnie można wpiąć do sieci domowej. W takiej sytuacji powinien być dostęp z komputera przez program. Jak to się da zrobić, to właściwie masz nieograniczony dostęp. Komputer cały czas musiałby pracować, a Ty łączysz się zdalnie, lub lokalnie. Nie musi to być jakiś wypasiony sprzęt. Najprostszy, najtańszy z dostępem do LAN.

Szukałem jakiś instrukcji. No i też poległem. 😞

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te gniazdo tylko wygląda jak RJ45, ale ma funkcje RS485. Schemat w załączeniu. Podłączenie do komputera nic nie da je, bo to nie jest struktura RJ45 (typowa skrętka?) Potrzeba jakiś modem który będzie translatorem sygnałów RS na inny standard, albo wprost do typowego modemu.

INVSOL01 RS-485.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skontaktuj się z PVMonitor. Oni rozpracowują takie rzeczy. Może już mają jakieś rozwiązanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Radiokom napisał(a):

,,, Inwerter ma złącze USB, dedykowane oprogramowanie SolarPowerMonitor, ,,,


Wpierw sprawdź lokalnie czy to oprogramowanie na złączu USB działa prawidłowo.

Potem możesz kombinować, przedłużacz  USB po skrętce UTP, konwerter USB - Ethernet, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko za diabła nie wiem, o jakim oprogramowaniu oni piszą w tekście do opisu złącza RJ45/RS485. Bo z tekstu wynika, że "można użyć dostarczonego kabla do falownika i komputera". Kabla nie mam, oprogramowania też, a taka informacja przyszła od serwisu Green Cell. Może ktoś coś podpowie??

Na USB-B działa super, znajduje inwerter (co prawda jako PV1800, ale nie ma sprawy, grunt, ze dane są wiarygodne), ale ten RS ?!?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Green cell to must z inna naklejka name mojego musta PV1800  🙂 .Tu wifi modem.

https://www.mivvyenergy.cz/cs/prislusenstvi/146-modul-wifi-plug14-pro-menice-must.html

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co masz te "gwinty" na kablach g bateriam ??

Jest to tež model 2Kw solar,3Kw 230V?Mialem go dlugo zamowiony,wszystko wyprojektowalem,zakupilem i nainstalowalem dla GC ,no musialem znalazc i kupic tego musta.W koncu po nowej dostawke i nacenieniu GC must mi wychodzil taniej.

Tylko mnia denerwuje przelaczanie bajpas/inwerter przy wyladowanych bateriach i slabym sloncu,kiedy baterie "oddychna"ponownie wlaczy inwerter i tak ich rozladuje komplet.Przelaczylem tryb pracy na solar i tylko przeniesl z wieczora na jutro 😞 

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam następujące ustawienia dla MENU GC: 01 - SOL, 02 - APL, 03 - 230, 10 - OSO, 14 - AGn, 17 - 56,4, 19 - 40,8, 20 - 46, 21 - 54,0. Pozostałe jako mniej istotne zostały domyślne (default). Priorytet ładowania akumulatorów tylko PV, akumulatory z sieci energetycznej NIE są ładowane (parametr OSO). Te "gwinty" ?? na kablach do aku to pierścienie przeciwzakłóceniowe ferrytowe z dużą przenikalnością (AL=16400) profilaktycznie, dla ewentualnego odkłócenia pracy przetwornicy DC/DC, która w inwerterze VOLT dawała widmo +20dB od 0 - 14MHz (tak, że nie dało się odbierać żadnych sygnałów radiowych). W słoneczne dni spokojnie ładuje boiler 150l wody do temp. 65 st C (grzałka przewinięta na 1kW, bo moc z paneli wychodzi ok. 1300W) - napięcie PV 65V z prądem 20A, jak na fotce miernika wpiętego z kable z paneli. Panele stoją na ziemi, bo tylko tyle mam miejsca.

panele_1022.jpg

miernik_solar.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Nie jestem pewien, czy też dobrym rozwiązaniem nie byłby konwerter RS485 na USB.

np. https://www.gotronik.pl/konwerter-usb-rs485-p-1562.html

Cena niska, zasięg po RS 1km. Może ma ktoś doświadczenia z tym modułem?

RS_USB.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnia PV 2200W 2 stringi spiete po 110V,dlugi przewod do inwertera.Jjuž byla situacja ponad 2KW i inwerter nie narzekal.Bateriowy system 24V,juž wiem,že mialem kupic 48,bo amperowa masakra.

Do wpiecia w internet niedoradze.Nie chce chinczika wpietego.

Dodalem 2 olowki 110 ah i cyklowanie bajpasu stabilizowalo sia.Na samych nicd byla to masakra,bo szybko ožywaly.Napiecie u nich nie znaczy stan naladowania.olowo teraz stabilizuje napiecie przy wyladowaniu.Mialem troche obawy z kombinowania,ale doczytalem,že dziala i dziala.Napiecie pasuje z zapasmi,najpierw sysa nicd,niž dochodzi w robocze napiecie olowa i potym sada dziala calkowo.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Listopadowe modyfikacje, przybyło paneli i zmieniony montaż.

panel_1122.jpg

Zauważyłem, że po zmianie ustawień inwertera GreenCell w celu podtrzymywania akumulatorów (czyli MENU 01 Sub zamiast SOL, 05 BLu i MENU10 CSO zamiast OSO) zasilanie inwertera z sieci wzrosło do 2A (przy napięciu 230V ??) zrobiłem dodatkowe obejście ręczne - przełącznik mocy zasilania i wyjścia z inwertera, i steruję inwerterem jak są ciemne dni. Inwerter jest wyłączony przełącznikiem zasilania, ale PV ładuje akumulatory a w nocy wyłącza się zupełnie. Dobowe zużycie energii w domu spadło do 4kW (zazwyczaj było ok. 8kW).

IMG_20230104_110042.jpg

inv_0123.jpg

Edytowane przez Radiokom
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przelaczylem tylko SOL na SBU.Baterii utrzymuje w žycju stale tylko slonce i bajpass przelewa elektryke.Bateria wowczas na granicy po kilku(ponad tygodnia,kiedy 50W i krotko solar dawa,pergola cieni sasiadowo dom i potym moj swierk-slonce nisko i w przeciw kopiec) chmurnych dzniach.Cos z niej inwerter po troszke wysysawa...Licznikow elektrycznych przed i za jescze nie zamontowalem,ale poprzed sezonom jest to w planach,chce widziec sumaryzacju po sezonu,czy cos,czy kilka kwh jest w plusie.

Przy swietych porzadnie to potestowalem,bo wedzilem w pergoli i piwko....3x w dzien przeciažylem system,bo ogrzewacz,szybkowarke do kawy..Dom pogasl,w pergoli nadal cieplutko,radio gralo,spokojnosc :-) Tylko jeden raz musialem reset zrobic,no nie wiem po co tam ten guzik on/off,nic nie robi.Musialem 230 przekaznik wylaczyc i potym przekaznik baterii,resetowalo.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie MENU [01] SUB w mojej instalacji spowodowało zwiększenie prądu AC na wejściu inwertera (AC INPUT), dlatego zmieniłem na SOL. SUB powoduje ładowanie akumulatorów również z sieci energetycznej i podtrzymuje pracę inwertera. Zmierzyłem, ze pobiera wtedy 1,6A prądu nie dając nic na wyjście (AC OUTPUT) - widzę to bo na wejściu i wyjściu inwertera mam amperomierze AC- 100A. Znaczy to, że w takim ustawieniu inwerter pobiera z sieci 400W (!!)

amperomierz.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A,to jest moj blad zapisu,bo ustawilem nie SBU,ale czysty bajpass,UPS z ladowaniem solarnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.