Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Szkodliwość inhibitora korozji w CO


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze przychodzi mi na myśl taka sprawa, ale to wcześniej także nie mogło działać.

Masz bardzo duży kvs na tym zaworze. kvs zawsze dobiera się do przepływu, inaczej nie będzie ten zawór prawidłowo mieszał.

Jeżeli u siebie reguluję moc pompy co (albo sama się reguluje) i jej moc się zmniejsza (bo zamykają się zawory termostatyczne na grzejnikach), to jest taki punkt w którym zaczyna nie zaciągać gorącej wody i temperatura za zaworem spada. Trzeba wtedy mocniej odkręcić zawór 3d. Włącz pompę na mniejszy bieg (stały) i zobacz, czy jest takie ustawienie zaworu, przy którym jednak ciepła woda pójdzie na grzejniki. Przy takim kvs zakres regulacji będzie marny. Ja cały swój dom ogrzewam przy kvs 6.3 chyba i uważam że ten zawór jest za duży. Powinno być u mnie 4. Ale  dało się ustawić moc pompy (24W) do zakresu pracy zaworu i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobre spostrzeżenie . Nie zwracałem na to uwagi , ponieważ zawsze mówiono , żeby uważać na mały kvs , a nie na odwrót . Tez budując instalacje i prowadząc 1 cal na pompe oczywiste jest założenie 3D pod 1 cal , kvs 12 wcześniej 4d miał taki sam , ale dodatkowo była pompa potworna , która w jakiś sposób zwiększała przepływ .

Już zaobserwowałem , ze przy odkręconym 1 lub 2 grzejników gdzie w auto pompa ma 5-10w mocy i przepływ 0,4m3/h ustawione 40 stopni zaczyna płynąc jak zawór otwiera się na max mimo tego , ze na sprzęgle 65stopni. Lepiej to działa jak odkręcone są wszystkie głowice . Ratuje mnie wymiana zaworów na większe przepływy lub 3D …

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze sprawdź czy ten zaw 3-D jest dobrze zamontowany - czyli przy otwarciu max zaworu 3-D na instalację ma iść taka sama temp co jest przed zaworem.

Kvs nie ma nic do niczego, on jest istotny podczas mieszania - za duży Kvs powoduje niedokładne mieszanie i brak możliwości regulacji temperatury wody a nie brak przepływu! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2022 o 14:12, sambor napisał:

Po pierwsze sprawdź czy ten zaw 3-D jest dobrze zamontowany - czyli przy otwarciu max zaworu 3-D na instalację ma iść taka sama temp co jest przed zaworem.

Kvs nie ma nic do niczego, on jest istotny podczas mieszania - za duży Kvs powoduje niedokładne mieszanie i brak możliwości regulacji temperatury wody a nie brak przepływu! 

Problem leży w zaworach termostatycznych maja małe nastawy wstępne max 150l/h wymienię je inne zawory model V exact II gdzie kvs jest ponad 2 razy większy niż w modelu eclipse . Będzie dużo lepiej przy pompie 25-6 , zacznie to jakoś działać.

Jak domowym sposobem wyliczyć ustawić przepływ na grzejniku aluminiowym dodatkowo drabinki w łazienkach . Temp za zaworem będzie 40 w mrozy 45. Znam moce grzejników z wyliczeń producenta , ale jakie przyjąć inne dane ?

Korzystałem kiedyś z urządzenia  grundfosa apha go reader do równoważenia hydraulicznego , ale w moim przypadku się to nie sprawdziło .

A6ADFC30-6DFD-4203-A18B-77153FAFBC84.jpeg

3580EB4E-DB63-4ED6-8219-AFD649989EFD.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2022 o 13:06, sambor napisał(a):

Tak!

Ołówek, kartka i rysuj jak masz to połączone, bo z tych zdjęć ni cholery nie wychodzi to co piszesz.

Skończyły się pomysły na rozwiązanie problemu ?

Czy w tym przypadku wina jest po stornie sprzęgła i pompy kotłowej mimo 1 biegu , może brak zaworu grzybkowego za pompą do dławienia przepływu ewentualnie za duży kvs 3D na CO .

Problem nie został rozwiązany , a większość rozmówców uciekła z tematu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, adamu napisał(a):

Skończyły się pomysły na rozwiązanie problemu ? ,,,


Ja miałem inne spojrzenie na ten temat, ale nie chciałem przeszkadzać.

Wyłącz pompę CWU, by czasem się w czasie testu się nie załączyła. 
Następnie wyłącz pompę kotłową i organoleptycznie zobacz co się dzieje w obiegu grzewczym z grzejnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CWU rzadko kiedy się włącza wiec ta pompa raczej nie przeszkadza , przed nią pracuje pompa podłogowa ją również sprawdziłem ale zmian nie było na korzyść CO . Wyłączenie pompy kotłowej blokuje zład w piecu i zamiast dostępnych 90l jest 2l z bufora wiec jak to płynie na instalacje to nawet nie czuć ciepła więc ciężko coś powiedzieć , wskazania na pompie  moc i przepływ bez zmian w każdym przypadku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie ma . Rozkręciłem wszystkie zawory na max pozakładałem głowice przepływ wzrósł na 1.1m3 coś tam zaczyna grzać , ale to nie jest to .

Co do pompy na powrocie to po co się zakłada ten zawór grzybkowy żeby dławić przepływ , skoro go u mnie nie ma i nikt o nim nie wspomina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł 30kw  , zapotrzebowanie instalacji 12-15kw , w instalacji 15 grzejników 20-25 żeberek + drabinki i rtl na każdym zawór odkręcony na max 150l/h wiec i tak przepływ niższy niż z wyliczeń . Przed założeniem sprzęgła gdzie były nastawy grzało to równomiernie i od niskiej mocy , a teraz gdy odkręcone są nastawy na max dopiero coś grzeje , a jak otwarty jeden czy dwa grzejniki to słabo jakby pompa nie tłoczyła mimo wskazania 0,2-0,3m3 .

 

Czekam na odpowiedz na temat dławienia pompy sprzęgła bo sam o tym pisałeś na forum .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.10.2022 o 22:18, adamu napisał(a):

Czekam na odpowiedz na temat dławienia pompy sprzęgła bo sam o tym pisałeś na forum

Możesz czekać , tylko najpierw odpowiedz po co tą pompę dławić?

Prawidłowo przepływ przez pompę kotłową powinien być o jakieś 10% większy niż sumaryczny  przepływ bezpośredni na pompy odbiorów .

Tego przepływu nie można mierzyć za zaworami 3-D, gdyż one będą fałszować wyniki pomiaru przepływu ze sprzęgła.

Jak to zrobić to szukaj w necie lub na tym forum, powinno być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy pompę kotłową zmienię z 1 biegu na 3 to temperatura CO za zaworem 3D wzrasta o kilka stopni , ale ciężko wyczuć czy pompa CO przez to lepiej chodzi ?  
 

Najlepiej by tu wpuścić jakiegoś ogarniętego hydraulika , ale w woj. łódzkim co który to wiedza mniejsza od forumowej … 

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, adamu napisał(a):

Najlepiej by tu wpuścić jakiegoś ogarniętego hydraulika

Ale po co - aby się zabił śmiechem?

Po  kiego grzyba ci hydraulik - jak i tak wszytko wiesz - pompa kotłowa - min na II , nawet III . 

Pompy odbiorów wg potrzeb i to wszytko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.