Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Konfiguracja kotła-zmniejszenie jego mocy kW.


EmilekBilohehe

Rekomendowane odpowiedzi

Mam piec jednofunkcyjny Vaillanta ecoTec VC 25 CS/1-7, model z oznaczeniem 25 kW. Instalacja nowa, rurki cienki miedziane, same grzejniki, zasobnik CWU 150 litrów. Ogrzewana powierzchnia to 110 m2. Na zdjęciu pokazuje jak zmieniam parametr D.000
 

Warto to zmieniać i dać mniejszą moc kW pieca na Centralne ogrzewanie? Według strony cieplowlasciwe przeciętna moc kotła to 11 kW. Ten parametr miałem ustawiony na 25,5 kW. Warto to zmniejszać, aby zapobiec np. zbyt częstym włączaniem się kotła, lub tym aby jak się załączy odrazu nie startował od 25,5 kW, tylko od 11 kW. Powiedzcie jakie macie zdanie na ten temat.

2. Drugie pytanie. Mam zbiornik tez Vaillanta 150 litrów Emke.  Ta wężownica która jest w zestawie jaką maksymalną moc z pieca może przyjąć?

307697256_497786939020789_4496567474387624876_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vps1Vaillant  ecoTec VC 25 CS/1-7 startuje najpierw z minimalną mocą a potem się rozpędza wedle potrzeby? Tyczy się to centralnego ogrzewania oraz zasobnika z ciepła wodą użytkową?

Powiedz mi czy warto wyregulować ten parametr d000 do potrzeb swojego budynku. Bo slyszalem ze lepiej jak piec chodzi dłuzej niz ma się często załączać, a moc 25 kW jest za duża chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś te informacje otrzymać podczas pierwszego uruchomienia kotła. Tak działa kocioł na C.O. Na zasobnik startuje z mocą nominalną aby szybko zagrzać CWU. Trzeba moc kotła dopasować do potrzeb budynku lub moc na AUTO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po uruchomieniu w AUTO,  pracuje chwilę na minimum i potem zwiększa moc do maksimum. Po dogrzaniu wody, zmniejsza moc do minimalnej. Po osiągnięciu zadanej, wyłącza się. 

Jeżeli ręcznie zmniejeszysz moc kotła do np. 11kW, kocioł będzie pracował w tzw trybie ręcznym. To znaczy że po uruchomieniu , osiąga maksimum tego co ustawiles czyli 11kW, potem schodzi do minimum. Skutkiem jest dłuższe dochodzenie do zadanej czyli dłuższa praca bez wyłączania bo ma mniejszą moc i na wyświetlaczu tam gdzie jest symbol palnika będzie dwie lub trzy kreski początkowo a nie cztery, bo będzie mniejsza moc.

Sterowanie może być ręczne albo automatyczne. Jak zmniejeszysz moc ręcznie, nie ma możliwości pracy w automacie. Zresztą tak Ci będzie pokazywał w D000 czyli nie w automacie tylko wartość którą ustawiles.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA   ale dalej będzie pracował w automacie, tylko nie do swojej mocy maksymalnej czyli 25kW bo taka jest moc mojego pieca. Czyli jeśli zejdę z mocą w parametrze d000 do powiedzmy 15 kW to dalej będzie pracował w automacie czyli dojdzie sobie na początkudo 15kW a potem automatycznie wedle potrzeb będzie tę moc zmniejszał, czyli automatycznie będzie ją dostosowywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jedynie w D000 nie będzie info że pracuje w automacie tylko że maksymalne obciążenie to np. 15 kW.

 

Mój wcześniejszy opis to skrót myślowy. Skoro zmieniasz ustawienie z AUTO na 15 kW to niejako przychodzisz w tryb ręczny bo sam dokonałes zmiany . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA  w ciepło właściwe wyszło mi, że maksymalna potrzebna moc grzewcza to 21 kW, strona także wskazuje, że przeciętna moc grzewcza 10 kW Tyle będzie potrzebne w przeciętny dzień zimy, przy średniej dobowej 1,5°C i średniej temperaturze w domu 20,0°C. Myślę, że w takim okresie przejściowym to nawet 15 kW jest za dużo? To moje pierwsze pytanie.

Drugie pytanie: to czy zmiana parametru d000 z 25 kW na 15 kW nie wpływa na żywotność pieca lub jego poprawną pracę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest regulacja mocy (ograniczenie mocy) tylko ograniczenie maksymalnych obrotów wentylatora. Kocił nie wie i nie może zmierzyć z jaką mocą pracuje, więc producent wymyślił parametr o nazwie "maksymalne obciążenie w trybie grzania" z jednostką "kW". Jeżeli dostęp do tego parametru jest z poziomu menu użytkownika, to możesz go zmieniać właściwie dowolnie, nic nie zepsujesz. Jeżeli przesadzisz (z obniżeniem "mocy") to po prostu będziesz miał zimno jak przyciśnie mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawiłem u siebie na 10kW. Kocioł pracuje początkowo nie na maksimum tylko połowę z całego zakresu czyli dwie kreseczki. Gdy osiąga zadaną temperaturę wody, moduluje już na minimum ( jedna kreska). Wszystko jak opisałem wyżej. Sądzę że u mnie mógłbym zejść i na 8kW. Kiedyś spróbuje, na węglu średnie zapotrzebowanie miałem 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sorier napisał:

To nie jest regulacja mocy (ograniczenie mocy) tylko ograniczenie maksymalnych obrotów wentylatora. Kocił nie wie i nie może zmierzyć z jaką mocą pracuje, więc producent wymyślił parametr o nazwie "maksymalne obciążenie w trybie grzania" z jednostką "kW". Jeżeli dostęp do tego parametru jest z poziomu menu użytkownika, to możesz go zmieniać właściwie dowolnie, nic nie zepsujesz. Jeżeli przesadzisz (z obniżeniem "mocy") to po prostu będziesz miał zimno jak przyciśnie mróz.

@sorierCzyli np. w domu mam 16 stopni teraz, moc kotła zmniejszona z 25kW na 15 kW. Zaczynam odpalać kocioł, czyli wg. logiki wolniej nagrzeje mi dom przy takiej mocy, niż jakby miał moc 25kW. Dobrze rozumiem?

Jeszcze mi napisz jak możesz, czy dobrze rozumiem drugą kwestie. Jeśli układ C.O. jest wygrzany i woda w nim jest ciepła to nie startuje kocioł z pełną mocą i się potem obniża, tylko z mocą taką jaką potrzebuje do dogrzania tej ciepłej już wody w układzie C.O. Prawda? A startuje z pełną mocą pewnie wtedy gdy woda w układzie jest zimna i powiedzmy ma 10 stopni. Dobrze rozumiem?

Cytat

Jeżeli dostęp do tego parametru jest z poziomu menu użytkownika, to możesz go zmieniać właściwie dowolnie, nic nie zepsujesz. J

@sorier ta funkcja jest dostępna z menu serwisanta? Czy to coś zmienia? Czy zmiana jej skutkuje, że kocioł będzie pracował niepoprawnie?
 

@BORA też możesz się odnieść do tego co powyżej napisałem.

Poza tym widzę, że masz dom nieocieplony 140m2, ogrzewasz 100m2. Jak traktujesz stronę cieplo wlasciwe? Podaje dobre dane jesli chodzi o przewidzianą energie do ogrzania domu np.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strona CW.... ostatnio wyliczył mi coś 13kW czyli stosunkowo dobrze. Polegając na wyliczeniach z CW oraz z doświadczenia z paleniem węglem, zakupiłem kocioł 15 kW a i tak jest za mocny.

Kocioł zawsze startuje z mocą minimalną by po chwili przejść na maksymalną. Dając ograniczenie temp , niejako zmuszasz kocioł do pracy maksimum jaką ustawiles. Jeśli kocioł będzie miał za dużą moc, będzie taktował czyli włączal się co kilka minut na krótki czas. Zmiana ustawień wymusi dłuższą pracę kotła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA czyli wolniej będzie nagrzewał tą wodę na mocy 15 kW, a jeżeli byłoby ustawione 25kW? Np. teraz temp w domu 17 stopni, temp zewnętrzna 13,5 stopnia, temp zadana na sterowniku pokojowym 19 stopni, więc może być tak, że jak będzie ustawiony na 15 kW to i tak zjedzie z mocą dp np. 11kW aby nagrzać zimną wodę w układzie C.O. biorąc pod uwagę temp. zewnętrzną i temp. pokojową?

Wyślesz link do swojego wyniku w ciepło właściwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dłużej będzie nagrzewal wodę ale to nie jakieś godziny. Jeśli ustawisz na sterowniku wodę grzewczą na np 40 stopni to dłużej będzie do niej dochodził np pół godziny. Po dojściu do niej, zacznie modulowac coraz niżej aż do minimum.

Ważne czy chodzi na krzywej grzewczej czy sam ustawiasz ręcznie. Ja grzeje bez krzywej grzewczej.

Linku Ci nie podam bo robiłem to z rok temu a tam się po jakimś czasie kasuje. Chyba że po południu lub wieczorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, BORA napisał:

...kocioł zawsze startuje z mocą minimalną by po chwili przejść na maksymalną...

 

Nie. Kocioł startuje zawsze z mocą większą od Pmin, a po kilku sek. (kilkunastu, zależnie od modelu) schodzi z mocą w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, BORA napisał:

Linku Ci nie podam bo robiłem to z rok temu a tam się po jakimś czasie kasuje. Chyba że po południu lub wieczorem. 

Wyślij tutaj jak możesz swój wynik.

Co do krzywej... Lepiej grzać z tego co czytałem na krzywej grzewczej i zejść do takiego poziomu, aby piec pracował na najniższej temperaturze zasialania przy jednoczesnym komforcie cieplnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie startuje na jednej kresce mocy ( grafika palnika) . Po kilku, kilkunastu sekundach przechodzi na pełną moc i gdy dogrzewa wodę, schodzi stopniowo w dół z mocą.

U mnie krzywa grzewcza się nie sprawdza bo dom nieocieplony I jest trudno przypasowac. Albo w nocy grzeje za dużo albo w dzień za słabo. Dałem sobie spokój i ustawiam ręcznie temperaturę na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2.7- 10 kW obecnie.

Bez przestawiania ręcznie , 2.7-15 kW fabrycznie. 

Nie używam KG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich wartości jakie cię interesują nie mogę ci podać bo jak pisałem, ja nie używam KG. Szczerze powiedziawszy , albo masz inny program wgrany albo nie umiem u siebie tego znaleźć. Gdy uaktywniam KG, brak jest takich szczegółowych informacji jak u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.