Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Konfiguracja kotła-zmniejszenie jego mocy kW.


EmilekBilohehe

Rekomendowane odpowiedzi

Mój wynik Z CW. Ale już widzę że coś przekłamuje, podaje 30000 kWh a ja zużyłem 20000 .

https://cieplo.app/wynik/19dwt

KG to krzywa grzewcza:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EmilekBilohehe

Możesz zmiejszyć tą moc maksymalną jeśli mocno to przeszkadza, Jesli instalacja nie ma jakiś wielkich problemów z odbiorem ciepła to  jakiejś rewolucji to nie zrobi bo tak czy tak w trakcie pracy kocioł zmoduluje mocą do zapotrzebowania.  Kocioł będzie nieco spokojniej pracował, sezonowa sprawność wzrosnie może ze 3%.

@BORA


U mnie również zawyża(innych zródeł ciepła nie ma). Wpisałem super dokładnie wszystkie parametry budynku i instalacji,  spaliłem na CO 4000kwh i żebym nie wiem co w "pesymistycznie" zmienił w charakterystyce dalej upiera się że potrzebuje ponad 7000kwh. Był jednak moment około 4-5lat temu że dość dokładnie oszacował zużycie +-15%. Miałem teorie że być może niedoszacowuje zysków z termomodernizacji która była w międzyczasie robiona ale jak widać nie tylko u mnie przeszacowuje zużycie, przynajmniej jeśli chodzi  o gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyny punkt u mnie który może powodować jakieś przekłamania to zyski z kuchenki, zużyje na niej rocznie powiedzmy te 1400kwh ale co z tego skoro 3/4 tego ciepła wylatuje okapem na zewnątrz, także dalej kupy się nie trzyma.

Tak jak wspomniałem okolo 5 lat temu nawet nawet szacował ale ewidentnie coś się rozjechało. Wiem bo robiłem ocieplanie etapami i co jakiś czas z ciekawości odpalałem ten kalkulatorek, rzekłbym ze każdym rokiem coraz bardziej przeszacowywał zapotrzebowanie na gaz. I tutaj taki żarcik dla wtajemniczonych ; chyba trzeba zacząć palic od góry gazem 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lolekx86 @vps1 Mam tylko wątpliwość jeśli chodzi o tryb aktywny i tryb rozszerzony, wiem ze w rozszerzonym raczej piec sie nie wyłącza i jak dojdzie do zadanej temp. pilnuje jej - piec wtedy chodzi na najmniejszej mocy minimalnej i może być też tak ze zamiast zadanej temp. 20 stopni wzrośnie do 22 lub 23. Taki jest właśnie tryb rozszerzony.

Moja wątpliwość dotyczy trybu aktywny. W trybie aktywnym np. jest zadana temp. 19 stopni i piec się wyłącza jak już osiągnie tę temperaturę. Moje pytanie,  o ile musi spaść stopni temp. w tym trybie ,aby piec znów się włączył i zaczął grzać do zadanej temp. ???

1.JPG

Edytowane przez EmilekBilohehe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logiki Vaillata nie znam, może gdybyś podesłał instrukcje kotła i regulatora pokojowego jeśli też jest coś podpowiedziałbym.

O ile stopni ma spaść reguluje  parametr histereza wl/wył kotła . Różne automatyki i regulatory mają troche inaczej to nazwane. Dodatkowo bywa że w pracy z pogodówką jeśli ma wyłaczyć kocioł pod dojsciu do żadanej pomieszczenia  a nie ma wprost takiej opcji trzeba nastawić wysoki "wpływ pomieszczenia" czy coś pokrewnie zwanego. Bez instrukcji najlepiej w wersji  serwisowej  konkretnie nie powiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba tu jest ich wyjaśnienie...

strona 113 instrukcji regulatora :

Cytat

 

– Strefa zostaje dezaktywowana: aktualna temperatura pokojowa > ustawiona temperatura pokojowa + 2/16 K

– Strefa zostaje aktywowana: aktualna temperatura pokojowa < ustawiona temperatura pokojowa - 3/16 K

 

oraz

Cytat

Warunek: regulator systemu lub zdalne sterowanie jest przyporządkowany w funkcji Przyporz. strefy: do strefy, w której zainstalowany jest regulator systemu lub zdalne sterowanie. Funkcja Wł. temp. pokojowej: nie działa, jeżeli aktywowano Brak przyp. w funkcji Przyporz. strefy:.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lolekx86 np. mamy zadaną temp. pokojową 20 stopni, i ta temp. zostaje osiągnięta. O ile stopni musi spaść temp, aby kocioł się załączył i zaczął ponownie grzać aby dobić do zadanej temp. pokojowej 20 stopni? Mówimy tutaj o trybie rozsz. <termostat>

Drugie pytanie. Lepiej jak kocioł chodzi cały czas i nie załącza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz nowoczesny kociol który sam moduluje. Zostaw D.000 na auto, natomiast D.071 ustaw na 54°C

Jeśli chodzi o CWU to tu mozna ograniczyć max moc co oczywiście wplywa na czas grzania wody.

D.077 ograniczenie mocy grzania ustae na 15kW i D.078 dajesz o 15°C wiecej niz oczekiwana temp wody zasobniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.