Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Logatherm/Logamatic RC100


mikus39

Rekomendowane odpowiedzi

Żeby nie było tak kolorowo to ja też zwrócę się o pomoc. Mam jeden czujnik temperatury zabudowany razem z pompą (Logamatic RC100). Niestety w pompowni/kotłowni - zwał jak zawał. Jak przenieść bezprzewodowo czujnik do jednego z pokoi? Ewentualnie czym go zastąpić? Co dołożyć?

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Żeby nie zaśmiecać innych tematów. Jak się w tej maszynie ustawia krzywa grzewczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając forum i nie tylko krzywe grzewcze wyglądają zupełnie inaczej niż u mnie. U mnie tego wg. Nie rozumiem. Do tego dochodzi jeszcze tłumienie budynku i wpływ czujnika wewnątrz. Nie będę już gierka wstawiał bo to nic nie pomaga. Ale jak? Pomożecie? IMG-20221102-WA0005.thumb.jpg.5b676e285e146fd77fa7d64a1acea1df.jpgIMG-20221102-WA0007.thumb.jpg.67c15ad0adb2bb46db3d80d60579aadb.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam. Czy zapowietrzona podłogówka może dawać takie właśnie objawy, krótkiego dogrzewania wysoką temperaturą? Chociaż rotametry pokazują przepływy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chopoki i dziołszki (bo może są). Odpowietrzyłem jeszcze raz podłogę. Na bank było zapowietrzone. Teraz nie dosyć że mom hyc w hałpie to wykresy są takie. Yny szkoda że som se odpowiadom.

Screenshot_20221110-110627_Chrome.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To był jednak tylko hurazachwyt. Po spadku temp pompa chodzi prawie cały dzień na 100% mocy. Listwa zasilająca podłogówkę gorąca na termometrze 38st. Powrót na prawie zimna na termometrze 30st. Nie poradzę sobie sam. A najdziwniejsze. Temp pokojowa 23,5 a pompa dalej idzie. 

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, sambor napisał(a):

przepływy rzędu 1,2-1,5l

Ja mam ustawione przepływy 0,5 - 0,7 może tu jest problem. 

 

56 minut temu, sambor napisał(a):

Dlaczego pozwalasz aby tak PC ostro grzała?

Bo nie potrafię tego ogarnąć. 

Powiedzcie mi jeszcze proszę bo chyba to jest zasadniczy błąd. Przepływy mam ustawiać pod tymi czerwonymi kapturkami czy niebieskimi pokrętłami. Pod szklankami nigdy nie kręciłem. 16688521905393760064692353458763.thumb.jpg.66e4685d11d1b0aca307edb17a4dbabd.jpg

20221108_144006.jpg

20221108_144004.jpg

16688522195023213831515545725781.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Edytowane przez marcus312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maksymalnie otwarte..... Ok. Jak odkręcę przepływy na max to wskaźniki w rotametrach są na dole. Na filmie u góry. Nadal nie wiem gdzie kręcić? Pod czerwonymi czy niebieskimi? Krecenie niebieskimi powoduje że przepływy w pętli się zmieniają. Tylko czy o taką regulacje tu chodzi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To? A te niebieskie rozkręcić na max? 

No i znalazłem przypadkowo post Sambora. 

Mam nadzieję że się nie obrazi za cytowanie. : "

Na dolnej belce odkręć na maxa, i nie ruszaj, te służą tylko do odcinania pętli.

Na rotametrach ustaw po 1,5l i poczekaj 1-2 dni" 

16688555405765942396906357212057.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to wygląda tak. Pompa się wyłączyła. Temp. jak na zdjęciu. Wygląda na to że przez 6 lat grzałem zakręconymi pętlami. Poskręcane to było prawie na max. Czyli moje odpowietrzanie też było praktycznie bez sensu. Jak odkręciłem to wszystko zaczęło bulgotać. 

Screenshot_20221119-131446_MyBuderus.jpg

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po rozkręceniu pętli temp. wyglądają tak. W domu 21,5 do 22,5 st. Screenshot_20221120-211201_Chrome.thumb.jpg.a463b8e39c084988cf99818fbc4b2575.jpg.5 do 22,5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor. Ja rozumiem kij i marchewka. Tylko ja potrzebuje tej marchewki. Daj mi wskazówki. Ja zrobię. Wg mojej oceny dobrze. Jeżeli źle, powiedz co jest źle. Poprawie. Ale ja chce mieć świadomość. Jeżeli Twoje porady okaza się pomocne to ja będę promotorem Twoich poglądów. Ale muszę mieć świadomość. Przepraszam. Może mam zły okres? Moze się czepiam a ty sie starasz? Ja bym chciał mieć zrobione. W tym wypadku chce mieć ciepło i tanio. Taki żart. Lubię wiedzieć co robię. Wterdy to jest łatwiejsze. Wiem nie jest to proste. Ale "popraw przepływy" dla laika to jakby daj mi spokój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź przez wszystkie grzane pomieszczenia i tam gdzie jest wg ciebie za zimno to w nich ustaw większe przepływy, tak o 0,2l/min

Podobnie tam gdzie wg ciebie jest za ciepło, lub nie potrzeba takich temp jak masz obecnie to zmniejsz o te 0,2l/min.

Pompa ciepła charakteryzuje się dużymi przepływami i warto to wykorzystać, aby można było zmniejszyć temp na zasilaniu z PC.

Niestety w twoim przypadku - nie masz projektu-  jest tylko możliwa praca na czuja, i kilkudniowe eksperymenty z nastawami.

Może się okazać że po zwiększeniu przepływów można jeszcze zmniejszyć temp zasilania z PC, co jest istotne w przypadku zasilania z PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instalator w trakcie zabudowy ogrzewania poustawiał przepływy, a myślę że tak, a ja nigdy nie regulowałem pod szklankami, to może lepiej tego na razie nie ruszać? Może zaczekać parę dni jak się to wszystko odpowietrzy i unormuje? Jeżeli nie mam projektu, to czy długości pętli opisane na rozdzielaczu wystarczą? 

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2022 o 23:33, sambor napisał(a):

Przejdź przez wszystkie grzane pomieszczenia i tam gdzie jest wg ciebie za zimno to w nich ustaw większe przepływy, tak o 0,2l/min

Tak też zrobiłem. W jednym pomieszczeniu rozkręcanie rotametra nie powoduje zwiększania przepływów. Co więcej po nocy wskaznik rotametra zawiesił się w pozycji zamkniętej. Poruszanie nim pomogło i się otworzył. Co ciekawe na dole też były te niebieskie zaworki poskręcane. Kto w tym kopał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał(a):

Może krasnoludki albo myszy 

Ja na mysz ani krasnala raczej nie wyglądam.

Ale wracając do sedna. Powietrze wypchało grzybek i się zawiesił? Zwiększyć moc pompy żeby zwiększyć przepływ na rotametrze który nie reaguje na regulację? Ale wtedy zaczyna mocno szumieć woda. 

Dochodzę do wniosku że lepiej by chyba było żeby pracowała pompa w jednostce.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na podstawie tych informacji możecie mi wytłumaczyć jak mam ustawić krzywą grzania? Oczywiście biorąc pod uwagę zdjęcia z mojego sterownika.

image.png.53a42cfe115a3d64f1967e35e08afea1.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Myślę że instalację ogarnąłem. Wyłączyłem w pompie grzałkę całkowicie żeby nie włączała się latem przy temperaturach powyżej 35st. Jak prawidłowo ustawić grzałkę? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla potomności i osób z podobnym problemem. Mam nadzieję że byłem jedyny, ale.....

Wystarczyło wyłączyć tryb cichy. Temperatura się ustabilizowała na poziomie 21,5 do 22,5, prędkość wiatraków spadła bo pompa po nocy nie wariuje ze 100% mocy. Temperatura zasilania instalacji przy -16 na dworze była wg mnie zaledwie 35,8 st. 

Teraz chyba pora na ustabilizowanie przepływów na rotametrach.

Dzięki Sambor za pomoc. Uwagi były bezcenne i na pewno je wykorzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.