Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mieszacz czy bezpośrednio pod piec gazowy?


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

Czy układ rozdzielacza od podłogówki bedzie lepiej pracował bez mieszacza? W ten sposób mozna zaoszczędzić na gazie? 

Maksymalna temperatura zasilania na podłoge to 50 stopni?

Bez mieszacza podłoga bedzie szybciej osiągała odpowiednia temperature?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie masz grzejników i nie potrzebujesz 50 st C z pieca, to bezpośrednio w rozdzielacz. Ale ramp maksymalna to zgodna z projektem i na pewno nie powinna przekraczać 40st C
U mnie maks 36 st.
Tak można zaoszczędzić na gazie, jak się grzeje do niższej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam grzejniki ale sa zakrecone bo pietro jest ogrzewane klimatyzacja i dodatkowo mam kominek z DGP wiec podłogówka chce ogrzewac głownie dwie łazienki i dogrzewac podłoge w salonie aba nie byla zimna. Chce jeszcze zalozyc termostat z czujnikiem temp podłogi w salonie bo gdy rozpale w kominku to podłoga robi sie zimna i pozniej piec caly dzien chodzi aby ja dogrzac. Taki maly efekt uboczny palenia w kominku hehe. Mam nadzieje ze to sie sprawdzi.

Głownie chce grzac klima bo mam pv i nadmiar pradu. A na grzejniki w poprzednich dwóch sezonach miałem ustawiona temp na piecu 45 stopni dopiera jak na dworze bylo -12,-15 to podnosilem na 55 stopni. Ale takie minusowe temp u mnie to żadkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja miałem ostatniej zimy mieszacz rozkręcony na maks. temperaturę (50 stopni)a kocioł z pogodówką i tak dawał do 42 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, swampshark napisał:

ja miałem ostatniej zimy mieszacz rozkręcony na maks. temperaturę (50 stopni)a kocioł z pogodówką i tak dawał do 42 stopni.

Dokladnie tak samo mam i dlatego mysle zeby to przerobic bo strata na mieszaniu jest tylko ze mam tylko 6 pętli i mysle czy nie bedzie za maly przepływ dla pieca? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka jest minimalna moc tego pieca, zakładam, że kondensacyjnego? Albo model chociaż podaj.
Ja bym nie miszal z zimną, tylko ustawił na stałe niski parametr, ale jak piec ma duża moc minimalna to i tak spali swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imergass victrix tera 24 kondensacyjny

Niestety moc duza bo jest 2funkcyjny 

Ale moze by malo taktował bez mieszacza bo z podłogi powinna mu wracać chłodniejsza temp wody tak mysle.

A 6 petli pozwoli mu uzyskać odpowiedni przepływ? Trzy petle po 2l/m i 3 petłe po 1.2-1.5l/m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to ten piec to 6kw minimalnie to jest bardzo dużo na 6 pętli.

https://www.immergas.pl/produkty,6293/victrix-exa-24-x-1-erp?dest=1

A w okresie przejściowym, to na podłogę nie będziesz puszczał 40 st, tylko 30st. Wg mnie będzie się wyłączał, ze względu na za mały odbiór ciepla. Jeżeli w sterowaniu jest opcja załączenia stałej temp grzania (delta 0) to jeszcze, ale jak piecem steruje temperatura powrotu (delta 5) to taktowanie. Ale z racji oszczędności taktowanie chyba lepsze niż jakby miał non stop żreć 6kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, esselite napisał:

Ale z racji oszczędności taktowanie chyba lepsze niż jakby miał non stop żreć 6kw.

Nareszcie ktoś na forum to zauważył, że tzw taktowanie kotła nie jest złem najwyższym, leczopcją pracy dopuszczoną przez producentów kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, esselite napisał:

Jeżeli to ten piec to 6kw minimalnie to jest bardzo dużo na 6 pętli.

https://www.immergas.pl/produkty,6293/victrix-exa-24-x-1-erp?dest=1

A w okresie przejściowym, to na podłogę nie będziesz puszczał 40 st, tylko 30st. Wg mnie będzie się wyłączał, ze względu na za mały odbiór ciepla. Jeżeli w sterowaniu jest opcja załączenia stałej temp grzania (delta 0) to jeszcze, ale jak piecem steruje temperatura powrotu (delta 5) to taktowanie. Ale z racji oszczędności taktowanie chyba lepsze niż jakby miał non stop żreć 6kw.

Mam ten piec

https://www.morele.net/piec-gazowy-immergas-victrix-tera-plus-24-kw-3-027373-3406193/

Minimalna moc to 4,3kw

Delta jest ustawiona na 15stopni fabrycznie a modulacje pompki zmienilem na wartosc 1-7 i moc palnika na max 22%.

To najwyzej na grzejniki założę z powrotem głowice termostatyczne aby troche wody przepuszczały. 

W ta zime od lutego grzałem tylko klima a łazienki gazem i sie spisywalo dlatego chce sprobowac to przerobic. Najwyzej wroce do ukladu z mieszaczem jesli bede musial grzac wyzsza temp. 

Biore sie do pracy.pozniej wstawie zdjecie rozdzielacza po przeróbce i przetestuje.

A pompe w piecu bede musiał ustawic na stała wartość bez modulacji?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejsz deltę na najniżej jak się da i później będziesz podnosił, a pompka ma modulować żeby doszło do tej delty, czyli będzie chodzić na minimum, żeby osiągnąć różnice na powrocie o wartości delty. Jak będzie działać, to będziesz podnosić deltę wyżej, ale wg mnie delta 5 st starczy. Pompka i tak ma jakieś swoje minimum przepływu do jakiej zmoduluje, a tak duża różnica ci nie potrzebna, bo nie chcesz mieć połowy podłogi ciepłej, a połowy zimnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Dawid555 napisał:

mysle zeby to przerobic bo strata na mieszaniu jest

A skąd ta strata? Jak masz rozkręcony termostatyczny zawór mieszający na maksa czyli np. 50 stopni, a piec podaje np. 40 to mieszacz nic nie miesza tylko puszcza całą wodę z kotła na podłogówkę. dopiero jak temp. wzrośnie powyżej nastawionej to zacznie się mieszanie z woda z powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm jak dla mnie to mieszanie wystepuje nonstop bo pompka na rozdzielaczu miesza wode powrotu z podłogówki z ta z zasilania kotła. Nawet jak termostat rozkrece na maxa to miesza sie ciepla woda z chlodniejsza i czesc wraca na piec a czesc na podłoge. Ja to tak rozumiem.

Jak dla mnie to tam gdzie jest pompa na rozdzielaczu i kapilara to zawsze jest mieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero w tym poście podałeś jaki masz rozdzielacz - on się do niczego nie nadaje.

To stary układ do kotła na paliwo stałe.

Oszczędzić możesz jak zostawisz tylko 2  belki i nic więcej.

Oczywiście należy to tak podłączyć aby zasilanie z kotła szło do belki zasilającej - patrz na rotametry

Jak zero na rotametrze jest na górze to muszą być na belce zasilającej, odwrotnie na powrotnej do kotła.

Ten kocioł powinien sam pociągnąć taką instalację podłogówki.

Oczywiście temp zasilania ustawiasz na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dawid555 ja myślałem że masz taki rozdzielacz jak ja, ale jeżeli masz z tym bypassem to faktycznie średnio. Zrób tak jak sambor pisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój bład panowie. Zapomniałem dodac zdjęcie20201004_133348.thumb.jpg.9d4add5dfc4b6ffcdd363afec0b9fc0d.jpg

Chce na krzyż wstawic rurki z zaworami kulowymi i bede zakrecał istniejacy juz mieszacz i powrót,pobpe obiegową wyłacze i zakrece zawory W ten sposób zawsze bede miał mozliwośc powrotu do starego systemu na mieszaczu aby podniesc temp na grzejniki.

Normalnie to powinien tu byc zawor termostatyczny trójdrożny? 

4 godziny temu, sambor napisał:

Dopiero w tym poście podałeś jaki masz rozdzielacz - on się do niczego nie nadaje.

To stary układ do kotła na paliwo stałe.

Oszczędzić możesz jak zostawisz tylko 2  belki i nic więcej.

Oczywiście należy to tak podłączyć aby zasilanie z kotła szło do belki zasilającej - patrz na rotametry

Jak zero na rotametrze jest na górze to muszą być na belce zasilającej, odwrotnie na powrotnej do kotła.

Ten kocioł powinien sam pociągnąć taką instalację podłogówki.

Oczywiście temp zasilania ustawiasz na kotle.

Własnie tak to chciałem przerobic. Dzieki za wyjasnienie ale wiem ze belki w ukladzie bez mieszacza musza byc odwrotnie.

A moze masz jeszcze lepszy pomysł jak to przerobic? Bo zamierzam jeszcze założyć termostaty z czujnikiem podłogi aby sie podłoga niewychładzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak uniknac tego ze podczas palenia w kominku podłoga sie wychłodzi? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślałem o opcji jaką mam w termecie, czyli zamiast wyłączyć piec całkowicie po osiągnięciu temperatury nastawionej na termostacie to obniża temp wody która bedzie cały czas płynąć przez podlogówkę zapobiegając jej wychłodzeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj piec nie ma takiej funkcji i nie mam ori sterownika od pieca tylko prosty termostat on/off firmy tech

3 godziny temu, sambor napisał:

Termostaty z czujnikiem temp podłogi są bez sensu.

Ale dla polepszenia samopoczucia możesz je dać.

Propo tego termostatu z czujnikiem podlogi to mysle ze dzialalo by to w ten sposób ze czujnik podłogi był by ustawiony na jakas nizsza temp aby tylko podtrzymywalo cieplo podlogi gdy pali sie w kominki a czujnik powietrza utrzymuje własciwa temp w pomieszczeniu. No chyba ze sie myle.

Gdy pale w kominku to podłoga nie musi miec 25 stopni czy wiecej byle niewyziebiala sie całkowicie tak jak by nie bylo grzane.bo pozniej piec caly dzien goni zeby ja dogrzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden w salonie i moze jeszcze w łaziece na dole gdyby w salonie sie to sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę za dużo tych termostatów. W końcu któregoś dnia tak się zrobi, że grzejniki będą zakręcone i zamknie się obieg całkowicie w rozdzielaczu, a ta pompa z pieca się zagotuje.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 lata chodzi ten uklad z trzema termostatami on /off i nie ma takiego zjawiska. Dwie drabinki w łazienkach zawsze maja przeplyw plus 3 minutowe opoznienie startu kotla aby silowniki sie zdążyły otworzyć. 

Takie pytanie:

Czy ten zawor 3 drożny dziala jakos lepiej niz glowica z kapilara? Bo w sumie to tez nastepuje mieszanie ale chyba w poczatkowej fazie jesli temp zasilania nieprzekracza nastawy na rozdzielaczu to plynie cale cieplo w podloge bez mieszania?

Szukam jakiegos dobrego rozwiazania. Nawet myslalem o jakims rozwiazaniu z malym buforem plus grzałka w nim aby wykorzystac prad z Pv tylko piec gazowy tez by musial chyba ogrzewac ten bufor a to juz malo ekonomiczne tak mysle. Przedstawi mi ktos dobra wizje na ten rozdzielacz i stygnaca podłoge gdy pale w kominku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieszaczu gdy dam na pozycję max to woda idącą na podłogówkę ma praktycznie taką temp jaka wychodzi z kotła. Z tego co zauważyłem jak ustawię np 40 stopni na termostacie a kocioł daje 35 to na podłogówkę idzie 33, ale nie wiem czy to błąd pomiarowy czy faktycznie zawór termostatyczny troszkę puszcza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.