Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Minimalna Temperatura Na Kotle


zeb30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jaka jest zalecana minimalna temperatura pracy kotła na eko-groszek?

Czy powinna być ujęta w instrukcji (DTRce) - jak istotny jest to parametr?

 

Czy mając na kotle ok 40 st.C może spowodować to efekt,że komin się "poci" ? (mokre ściany komina pod powierzchnią dachu - nie ma zacieków "od góry")

Komin jest zbudowany ze zwykłej cegły do pow. dachu , powyżej powierzchni dachu - cegła klinkierowa.

 

Jakie jest najlepsze rozwiązanie powyższego tematu.

Dziękuję z góry za rady i informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Mam pytanie odnośnie temperatury minimalnej. Czy ogólnie zalecane około 60 stopni jako minimum dotyczy również tzw. kotłów niskotemperaturowych (takie sformułowanie mam we wstępie instrukcji mojego kociołka 38KW) ?

 

Znalazłem następujące tłumaczenie pojęcia kocioł niskotemperaturowy:

 

„...Temperatura wody grzewczej, uzyskiwana w takim kotle, nie przekracza 75°C, ale może się obniżyć do 40°C i mniej, bez występowania korozji, a więc i niszczenia kotła. Jest to korzystne zwłaszcza w kotłach, które pracują również w lecie, podgrzewając ciepłą wodę użytkową ...”

 

źródło : http://www.budujemydom.pl/component/option...,245/Itemid,39/

 

Proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie temperatury minimalnej.

 

Minimalna temperatura zależy od paliwa i budowy kotła. Sam musisz zaobserwować kiedy dochodzi do "smolenia" a kiedy jest sadza "na pył'. U mnie na węglu z Ziemowita 50 to taka najniższa sensowna temperatura. A na czas czyszczenia podwyższam do 70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niskotemperaturowy kociol - w tym pojeciu nie chodzi o to, ze kociol moze pracowac na niskich temperaturach! Kocio niskotempaeraturowy, to pojecie ogolne i dotyczy kotlow w ktorych woda na wyjsciu nie przekracza 90 st (albo 100, nie jestem pewien).

 

W kazdej instrukcji kotla jest podana temperatura powrotu (temp wody wchodzacej do kotla). Zazwyczaj jest to 55 stopni. Chodzi o korozje niskotemperaturowa, ktorej sprzyja nizsza temperatura.

 

Jezeli ktos ustawia 40 st na wyjsciu, to jak spelniony zostaje warunek temp powrotu?

O smole nie wspomne.

 

Komin i kociol tez chca cos dostac, a w zamian beda sie odwdzieczac w perspektywie czasu.

Wezmy pod uwage to, ze wspolczesne kotly, jak i samochdy sa produkowane tak, aby posluzyly jak najkrocej. Nazwa ''niskotemperaturowy'' jest przez wielu zle interpretowana, a producenci kotlow nie rozwijaja tego pojecia w instrukcji, bo po co (?) skoro za pare lat moga zarobic ponownie.

 

Takie jest moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja i kocioł niskotemperaturowy to parametry do 100 st C. Wysokotemperaturowe (wodne oczywiście) to kotły w ciepłowniach pracujące do 150 st. C a obecnie najczęściej do 125 - 135 st. C W węzłach cieplnych zostają parametry przystosowane do instalacji niskotemperaturowej (wymienniki) dawniej na hydroelewatorze. Ostatnio panauje tendencja do ograniczania maksymalnej temperatury do 75 st. C i niższych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie zainteresowanie tematem. Czyli z wypowiedzi tqlis wynika, że autor cytowanego przeze mnie artykułu delikatnie mówiąc mija się z prawdą twierdząc, że temperatura wody grzewczej w kotle niskotemperaturowym może się obniżyć do 40 i mniej stopni bez zjawiska korozji a więc i niszczenia kotła.

Odpowiadając na pytanie tomka66 mam stalowy kocioł z Pleszewa (celowo nie podaję nazwy producenta aby zachować bezstronność).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„...Temperatura wody grzewczej, uzyskiwana w takim kotle, nie przekracza 75°C, ale może się obniżyć do 40°C i mniej, bez występowania korozji, a więc i niszczenia kotła. Jest to korzystne zwłaszcza w kotłach, które pracują również w lecie, podgrzewając ciepłą wodę użytkową ...”

 

źródło : http://www.budujemydom.pl/component/option...,245/Itemid,39/

 

Witam!

Wydaje mi się, że powyższy fragment artykułu odnosi się do kotłów gazowych.

 

Może się mylę, ale gdy wydajemy na nowy kocioł kilka tys. złotych, to dołożenie do instalacji zaworu 4 dr. za ok. 200 zł nie narazi nas na bankructwo, a sam kocioł może wytrzyma przez to 20 lat, skoro kotły baz takiego zaworu wytrzymują ponad 10.

Ciekawi mnie też, czy w popiele z pieca w którym utrzymuje się 40 stopni nie ma niedopalonych kawałków węgla, a na ściankach nie osadza się smoła.

W moim starym piecu tak właśnie było, a bojler musiałem dogrzewać jeszcze prądem. Obecnie za październik zapłaciłem ponad 20 zł mniej niż przed rokiem.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście nie. Rury nie wybuchają, zachowuje się to jak zwykły przeciek. Przy wyższych parametrach temperatury można stosować mniejsze średnice rur. Prawie jak z prądem, wyższe napięcie mniejszy przekrój przewodu przy tym samy obciążeniu.

witam kolegę. W energetyce chodzi głównie o obniżenie strat przesyłowych a nie średnicę przewodów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...
Gość berthold61

Nie mniej niż 65 stopni a zawór 3 drogowy za 150 zł załatwi ci resztętak jak trzeba jeśli ci go nie założono to koniecznie wręcz kategorycznie siędomagaj lub sam załóż i wtedy kocioł ma super wysoką temp a ty na instalację puszczasz ile chcesz np 35 czy 45 . u mnie mam ustawione 65 stopni a na instalację idzie mi max 30 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.