Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozdzielnica domowa


dimek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W  domu  będzie uzbrajana rozdzielnica i mam mały dylemat jak zabezpieczyć przewód 5x4 mm2  długość około 10 m  do garażu ( siła, światło i gniazdo 230 V )  i na piętro 3x4 mm2 długość około 3,5 m.( 2-3 oddzielne gniazda 230 V i światło ) Poozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z tabelą obciążalności prądowej przewodów, w zależności od miejsca i sposobu ich ułożenia, czyli:

https://elektrykapradnietyka.com/20383/wylacznik-nadpradowy-co-to-jest-dobor-zabezpieczen-charakterystyki/obciazalnosc-pradowa-przewodow-w-zaleznosci-od-miejsca-i-sposobu-ulozenia/

Stąd, oprócz przekrojów, zależy to też od tego jak będziesz je miał położone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opiszę dokładnie:

 

Na piętro po ścianie płaski przewód  3x4 mm2 długość około 3,5 m.( 2-3 oddzielne gniazda 230 V i światło ) 

Do garażu przewód ziemny 5x4 mm2  długość to nie 10 m tylko coś około 7-8 m  ( siła, światło i gniazdo 230 V ) 

Jak to wpiąć w rozdzielnice tzn. co dać po kolei.

Układ sieci zasilającej TN-C.  Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj do kotłowni min 5x6 a do garażu taki salub lub 5x10. Nie będziesz żałował z biegiem czasu.
Ja żałuję bo żem wcale nie położył a teraz trzeba dociągać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam już położone te przewody, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na piętrze budynku i w garażu zamontuj podrozdzielnie a w nich zabezpieczenia dostosowane do poszczególnych obwodów elektrycznych.
Te podrozdzielnie oczywiście z możliwością podłączenia w przyszłości dodatkowych obwodów elektrycznych.

W rozdzielni głównej oczywiście należy zamontować zabezpieczenia nadprądowe do poszczególnych podrozdzielni.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie- jak zabezpieczyć te przewody w rozdzielnicy głównej. Czy dawać jako pierwszy element przy przewodzie do garażu np. Rozłącznik, czy jako pierwszy ,,es"...... To samo z przewodem na poddasze .... Pytanie może głupie, ale słyszałem i czytałem już  z 4-5 pomysłów. Napisz co gdzie, jaki element wpiąć i możemy zamykać temat. Nie chcę przy odbiorach mieć problem, że coś trzeba zmienia i przerabiać. Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycja bez znajomosci tego co wczesniej jest w rozdzielni glownej. Uklad to raczej TNC-S

Rozdzielnia glowna -> C20(3f) -> 5x4 -> rozdzielnia garaz -> Roznicowka 30mA+C16(3f), Roznicowka 30mA bez czlonu nadpradowego (jedna lub dwie osobne na gniazda i oswietlenie), B16(gniazda), B10(oswietlenie).

Rozdzielnia glowna -> C20(1f) -> 3x4 -> rozdzielnia poddasze -> B16+30mA gniazda, B10+30mA oswietlenie.

Po robocie zlecic pomiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, nie zakładam nowego tematu żeby nie zaśmiecać, skoro pytanie z tej samej dziedziny. Kładąc przewody nie wiem czemu pod piekarnik i mikrofalówke doprowadziłem jeden przewód 5x2,5 mm, ale w zamyśle mając, że wykorzystam go do dwóch oddzielnych faz i dwóch różnych zabezpieczeń. Z tego co się już zorientowałem to chyba nie należy w jednym przewodzie dawać dwóch różnych  obwodów i do tego oddzielnie zabezpieczonych. Nie chciałbym jednak tych dwóch urządzeń dawać na jednym gnieździe i  raczej pojde w stronę tego co ,,nie wolno". Zamierzam umieścić dwa gniazda 230 V blisko siebie i do pierwszego wykorzystać klasycznie 3 żyły ( L1, N i PE ), a do drugiego gniazda użyć dwie pozostałe żyły czyli: L2 - czarny, N - szary z założoną koszulką niebieską i PE zmostkować z pierwszego gniazda. Czy będzie to wielki ,,grzech" jak tak zrobię. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może przemyśl projekt jeszcze raz, być może będziesz potrzebował trzech gniazd elektrycznych.

Kolorów przewodów nie mieszaj, gniazda mogą być oddalone od siebie dowolnie. Ważne by przewody elektryczne prowadzić w ścianie tylko w kierunkach pionowym i poziomym.

Ten przewód 5*2,5 mm nie był czasem przeznaczony pod płytę grzejną indukcyjną.  
 

ps.
Oczywiście wyłączniki nadmiarowo-prądowe 1 fazowe na każdy przewód fazowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam - czy mogę zrobić tak jak napisałem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie pomyślisz przewodów i je odpowiednio oznaczysz to nic się nie stanie. Do tego drugiego gniazda wyprowadź sobie uziom z tego pierwszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, dimek napisał:

Czy będzie to wielki ,,grzech" jak tak zrobię.

Mozna tak zrobic. Byleby N byl osobny dla kazdego gniazda (obwodu). Izolacja lub koszulka niebieska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.