Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wycieki w domowych instalacjach wodnych


emigrant

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ciekawy kanał na YT https://www.youtube.com/channel/UCYNcwpAUCXysOomTqdzd20w/videos  Gość pokazuje shorty z wycieków. Zajmuje się chyba tym zawodowo na co dzień. Co mnie przeraziło jakim gównem są rurki PP i cały system PP zgrzewany. Sam mam w domu instalację wody użytkowej zrobioną rurakmi PP z racji tego, że jest zmiękczacz wody w domu. Zerknijcie sobie z ciekawości kilka filmików, albo wszystkie. Mimo, że dobrze zrobiony zgrzew to są np. jakieś pęknięcie na zgrzewie. Albo gdzieś rurka pękła. Głównie to awarie rurek PP. Nie sądzę, że w większości przypadków to wina hydraulika. Nawet jakieś kolano żeliwne było pęknięte. 

U mnie w ciągu 5 lat już 4 zawory kulowe półśrubunkowe 3/4 cala miały pęknięty korpus. Zawory różnych marek. Głównie pęka obudowa tam gdzie jest motylek i ten cały mechanizm kulowy zamykająco-otwierajacy w środku zaworu. W tych okolicach. Niby 30 barów zawory. Podejrzewam, że korpusy pękają od zbyt rzadkiego używania poprzez przekręcanie motylkiem/rączką. Gromadzą się jakieś zanieczyszczenia, kamień i przekręcając rączką/motylkiem rozsadza korpus i robi się mikropęknięcie. Trochę googlnąłem i rzeczywiście ludziom pękają zawory. Przyczyn innych może być dużo - korpusy robione z gównolitu co tylko przypomina mosiądz, szybkie zmęczenie materiałowe, zbyt cienkie ścianki. Kupienie teraz zaworów wysokiej jakości, heavy duty, przemysłowych dla domowego użytku raczej jest niemożliwe, albo zaporowe cenowo. Socla ma trochę ciekawych zaworów https://armatura-socla.pl/zawor-kulowy-x1666/ To głównie towar dla przemysłu. Nie wiem, czy ktoś to sprzedaje w detalu. Nie robią np. półśrubunkowych, czy GZ/GZ. Jedynie GW/GW z rączką. 

Co ciekawe zawory główne mam Gebo i nic z nimi się nie dzieje mimo, że są tylko do 10 barów. One są przed reduktorem ciśnienia, gdzie hula od 5 do 6 barów. W tych 30 barowych "sklepowych/marketowych" nawet oznaczone jako "typu ciężkiego" pękają w nich korpusy i one są za reduktorem ze stałym ciśnieniem 3 bary. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.