Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przeróbka CO


phelpskamil
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Przechodząc do sedna - w domu rodzinnym planujemy wymianę kotła, przy tym również chcemy wymienić całą instalację na podłogówkę, ale z racji na koszty na razie chcemy wykonać ogrzewanie podłogowe na parterze, a na piętrze pozostawić jeszcze w tym roku kaloryfery.

W przyszłym tygodniu umówiliśmy się na oględziny z właścicielem jednej z firm i chciałbym się Was poradzić czy jest możliwość zrobienia tego w taki sposób jak opisałem wyżej, a nie chce żeby gościu wcisnął mi kit a potem będę żałował.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o przyszły kocioł to prawdopodobnie padnie na jakiś ekogroszek lub węgiel, gdyż pelet/gaz to już jest mega drożyzna, pompa odpada bo dom nieocieplony i pójdziemy z torbami, a mamy transport i możemy sobie węgiel zorganizować w normalnej cenie. Wydaje mi się że w obecnych czasach to najrozsądniejsza opcja, choć nie jesteśmy do niej przekonani w 100%.

W jaki sposób to wszystko wykonać? Bo na górze mamy kaloryfery żeliwne, które potrzebują dosyć wysokiej temperatury żeby nagrzać, a wiadomo podłogówka ma dużo niższą temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź!
Rozumiem jak to działa, natomiast mam pytanie - dlaczego dwa zawory zwrotne przy kaloryferze i powrocie z kaloryferów mają inny symbol niż zawory zwrotne w powrocie do kotła i w zasilaniu CWU?

A jeśli bym chciał mieć różne temperatury na OP np w łazience nieco cieplej to czy mógłbym to wykonać w taki sposób? - przerobiłem troszkę Twój rysunek. Chyba, że jest jakieś inne lepsze rozwiązanie.


image.jpeg.40adccc9b107142d3d4ce6fbf8092426.jpeg

Kurcze chyba walnąłem babola - czy każdy osobny obieg OP nie powinien mieć swojej pompki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam inne zdanie w tym temacie. Rozwiązanie oparte na sprzęgle i dwa niezależne obwody grzewcze są bardziej uniwersalne. Może podłączyć zwykłą węglówkę, ekogroszek, pelet lub w przyszłości kocioł gazowy lub pompę ciepła. Nie ma się co ograniczać. Tanie rozwiązania jak pokazuje życie są za drogie. Decyzję musi podjąć inwestor. Przykład klient ma dom 20 letni o pow 410m2. wtedy standardem był styropian grubości ok.10cm klient dał 25cm. Zapewne wielu pukało się w czoło, że przepłacił. Na dzień dzisiejszy wychodzi, że miał rację i może sobie pozwolić na wymianę kotła olejowego na pompę ciepła przy zapotrzebowaniu budynku 14,5kW (35W/m2).

 

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, vps1 napisał:

zapotrzebowaniu budynku 14,5kW (35W/m2).

Ten styropian (25cm) musiał być słaby - u mnie jest "tylko" 15cm a zapotrzebowanie ok 30-32W/m2.

Mierzone ciepłomierzem - to wynik z 10 lat pomiarów, a nie jednorazowy wyskok.

Dobrze dobrany zaw 4-D i prawidłowo wykonany układ grzewczy są nie gorsze niż sprzęgło +zaw 3-D ochrony powrotu, a na pewno sporo tańsze - praktycznie około 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2022 o 12:22, sambor napisał:

Schemat powinien tak wyglądać , tylko musisz znaleźć sterownik kotła, który jednocześnie obsłuży 2 mieszacze (2x zaw 3D) i ew trzeci mieszacz - czyli zaw 4-D.

image.jpeg.b3dc985a16d5af8a47efdb2c91bf1fd5.jpeg

 

Siemanko, sorki że dopiero teraz ale chory byłem dwa tygodnie...

Dzięki za podesłane rozwiązanie, natomiast zastanawiam się czy w przypadku kiedy przykładowo będziemy chcieli mieć w każdym pokoju inną temperaturę to musimy w każdym pokoju robić osobny obieg z pompą jak w powyższym schemacie, czy wystarczy zastosować schemat, który przedstawiłeś wcześniej z jedną pompą dla podłogówki i wykorzystać termostaty? Jest taka opcja wg?

Bo teraz w nowych domach np. u mojej Szwagierki mają opcje ustawienia temperatury w każdym pokoju i stosowanie 10 osobnych obiegów z oddzielnymi pompami wydaje mi się drogą opcją.

Z góry dzięki! 😀 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, phelpskamil napisał:

A te wyregulowanie 2-3 stopnie odbywa się poprzez jakieś termostaty tak?

NIE! termostaty są zbędne.

W nowych domach się po prostu liczy zapotrzebowanie na ciepło, a następnie przepływy i rozstawy rur co pozwoli na regulację temp w pomieszczeniach - inna temp  jest dla łazienki a inna dla garażu czy wiatrołapu a temp zasilania jest taka sama

 

 

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, rozumiem. Gość który był u nas na oględzinach powiedział, ze w łazience da się więcej rurek i kaloryfer ścienny.

Ale chodzi mi o to jak fizycznie odbywa się ta regulacja, jeśli chcesz np w danym koemencie mieć zimniej w danym pomieszczeniu. Ustawienie przepływu na zaworze 3D czy jakiś inny sposób? Czy konieczna jest ingerencja w sterownik na kotle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.