Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana rur centralnego ogrzewania


grzesiek40

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry!

Jestem nowym użytkownikiem i chciałbym prosić o porady w zakresie wymiany rur centralnego ogrzewania.

A więc jest to stary poniemiecki dom, w lipcu będę robił remont parteru podłogi, ściany i sufity i przy okazji chciałbym wymienić rury.

Aktualna instalacja ma ponad 20 lat, jest to instalacja stare typu chyba się nazywa samoczynna, w piwnicy jest piec na drzewo, węgiel, palone głównie drewnem, firmy nie pamiętam ale 1,4 kW, instalacja jest z rur stalowych dość grubych nie wiem na pewno ale tak z 60 mm to mają jak nie lepiej i od pieca są rozprowadzone do góry pionem i dalej do pokoi do kaloryferów normalnie przy ścianach wygląda to fatalnie. Żadnej pompki nie ma i wszystko działa 100% ok. Dom nie jest wielki ogrzewa parter i piętro , parter ok. 50m i piętro ok. 30m.

Moje pytania są takie:

1. Czy mogę te rury wymienić na te z tworzywa zgrzewane przynajmniej od parteru ta główna mogłaby zostać stalowa gruba?

2. Jeśli tak to jakie użyć te rury średnicy, chciałbym je ukryć w ścianie, kaloryfery  były również wymienione na nowe te płaskie aluminiowe.

3. Czy dalej nie będzie potrzebne żadnej pompki (teściu się boi że nie będzie jemu już tak dobrze działać jak teraz przy tych grubych rurach 

Na razie tyle mi przychodzi do głowy.

Będę w razie potrzeby odpisywał i podawał więcej szczegółów jeśli będę je znał.

W razie czego nie chciałbym wymieniać pieca.

Pozdrawiam i z góry dziękuję

tak wygląda obecnie instalacja, która idzie od piwnicy

IMG_20220418_114335.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz instalacje grawitacyjna. Nie wyglada zbyt ładnie ale nie potrzebujesz ani pompki ani tym bardziej prądu żeby zagrzać dom. Jak zaczniesz zmniejszać średnice i kombinować z rurami to będziesz musiał założyć pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo roboty,wycinanie, potem nowe rurki. Czasami lepiej zasłonić prostym kartongipsem na stelażu,wcześniej ocieplić rury,tam gdzie wentylacja przedłużyć rurą spiro. Jeśli zasłony nie zasłonią lub meble,także można zrobić proste ścianki-zabudowa. Będzie o wiele taniej i estetycznie,jeśli i tak robisz remont. Robiłem coś takiego,wygląda schludnie i nikt by się nie domyślał,że tam coś jest. Grawitacja zostanie,a przy wymianie źródła ciepła rury będą pełnić swoją rolę (gaz,ekogroch) z dodatkiem pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem macie rację - wielkie dzięki.

Faktycznie po co ruszać jeśli coś hula od wielu lat bardzo dobrze. Zrobię zabudowy gdzie trzeba i będzie git.

Tylko nie wiem za bardzo o co chodzi z tym przedłużeniem rury spiro?

I w jakim celu ocieplić rury i czym?

I jeszcze temat , na zdjęciu widać rurkę cieńszą odchodzi w prawą stronę i ona idzie od zbiorniczka wyrównawczego i do chodzi do zlewu i tam w razie W sobie spływa woda, gdzie ją można przenieść albo zrobić inaczej żeby to ładniej było albo była w innym miejscu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury idą koło kratki wentylacyjnej więc jak zabudujesz je to i kratkę dlatego padła propozycja o przedłużeniu otworu w zabudowie za pomocą rury spiro, gdyż elastyczna jest i można ją ułożyć. Ocieplić w zabudowie najlepiej wełną do ociepleń poddasza, kupisz rolkę i docinasz ją na takie paski, które otulisz rurę w całości, ja bym dał jeszcze sznurek by wełna się nie poluźniła wokół rury. Co do rury od zbiornika wyrównawczego musi mieć ujście do kanalizacji i tu może kanalizację dociągniesz do zbiornika inną drogą albo w murze lub tą co jest schowasz ją w murze lecz niewolno jej zamienić na jakąś plastikową (pp czy pex).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.