Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie pompą obiegu ogrzewania podłogowego


DamianU
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez DamianU,

Rekomendowane odpowiedzi

Mam dylemat odnośnie sterowania pompą obiegu ogrzewania podłogowego. Piec Bosch Condens GC9000iWM z zasobnikiem.

Całość podłogówki jest sterowana poprzez listy (system Salus).

W momencie, kiedy nie ma zapotrzebowania na ciepło chyba warto wyłączyć pompę w piecu aby nie chodziła na sucho (wszystkie pętle zamknięte przez siłowniki).

Zawsze mogę zabrać fazę z pompy, ale szukam jakiegoś bardziej eleganckiego rozwiązania. Czy jest możliwość podania na jakieś wejście w piecu aby sam wyłączył pompę?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten styk wyłączy wszystkie obiegi grzewcze?

Chciałbym wyłączyć jedynie podłogowe a zostawić grzejniki w łazienkach na oddzielnym obiegu.

Można wskazać lub wyłączyć który obieg ma być wrażliwy na wejście?

Edytowane przez DamianU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz dodatkową pompę na podłogówkę? Czy wszystko obsługuje pompa w kotle? Jeżeli jest dodatkowa popka na podłogówkę podłączasz zasilanie pompy pod listwę sterowania podłogowego, która rozłączy pompę w momencie kiedy zamknięte będą wszystkie pętle. Jeżeli wszystko obsługuje pompa w kotle trzeba by zrobić sprzęgło i rozdzielić dwa obiegi na osobnym pompkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 1 pompę odpowiedzialną za grzanie CO lub CWU.

Druga pompa to tylko ładowanie zasobnika CWU

Wg instrukcji, której pewnie nie przeczytałeś masz podane :

Cytat

Zabezpieczenie temperaturowe w instalacjach ogrzewczych tylko
z ogrzewaniem podłogowym i bezpośrednim podłączeniem hydraulicznym do
kotła: W przypadku zadziałania zabezpieczenia temperaturowego następuje
przerwanie trybu grzania i przygotowania c.w.u.
▶ Zdjąć mostek.
▶ Podłączyć zabezpieczenie termiczne.

Zamiast zabezpieczenia termicznego dajesz dod styk beznapięciowy który wyłącza grzanie kotła.

Nie wiem jakie masz te salusy, ale może być potrzebny dodatkowy styk rozwierny - czyli dodatkowy przekaźnik  z dwoma parami styków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcję przeczytałem.

Jest tylko informacja o wejściu I3 (styk) temperatury maksymalnej. 

Ze względu na podłogę drewnianą będzie założony ogracznicznik TB1.

Każde rozłączenie w tym trybie powoduje wyświetlenie awarii w sterowniku kotła.

Pompy obiegowe są dwie  + jedna do zasobnika. 

Oczywiście poza kotłem jest jeszcze pompka  do cyrkulacji.

Widzę, że raczej nie ma możliwości eleganckiego rozwiązania tematu dlatego moje pytanie o to, czy kocioł nie zgłupieje w przypadku kiedy jedną pompę będę załączał i wyłączał (przekaźnik w torze zasilania) według zapotrzebowania z listew sterujących z Salusa.

Czy też nie wyłączać pompy a jedynie pozostawić jedną pętlę ogrzewania podłogowego na stałe otwartą?

Obieg z ogrzewaniem podłogowym wyłączać z logiki pogodowej kotła?

IMG20220409152118.jpg

IMG20220409152111.jpg

IMG20220409152054.jpg

Edytowane przez DamianU
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwie pompy grundfoss co są w ostatnim poście to wyposażenie dodatkowe - mogą być zamontowane w obudowie kotła lub po za kotłem.

Sterowanie są z 2-ch modułów MM100 lub jednego MM200- i nic nie stoi na przeszkodzie aby dodatkowym rozłącznikiem wstawionym w szereg zasilania każdej z nich wyłączać te pompy.

Poniżej oba schematy - z biblioteki rozwiązań Boscha.

W drugim przypadku jest dodatkowo drugi zbiornik i solar grzejący CWU.

image.jpeg.d280a2a4be0df9220b1a0dcff885e343.jpeg

image.thumb.jpeg.5ed5aad75fc5871773dbf49a0dd92088.jpeg

Jak wyłączysz pompę instalacji to kocioł nawet nie będzie o tym wiedział, natomiast może się nie włączać, gdyż nie będzie odbioru ciepła przez instalację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wylaczysz pompe podlogowki bez info do kotla to silownik zaworu dalej bedzie regulowal temperature ale nie bedzie przeplywu wiec „zglupieje” i ustawi sie w jakiejsc „niebezpiecznej” pozycji prawdopodobnie otwartej. Jak pompa sie zalaczy to moze puscic max. temperature w obieg dopoki silownik znowu nie zacznie korygowac ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko nie wylaczalbym samej pompy bez resetu do zamknij pozycji silownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak przy kotle na pellet i od 11 lat nic się nie dzieje - po prostu jak nagle pójdzie wyższa temp na obieg to automatyka wyłącza pompę - co trwa nawet krócej niż 1 min a w tym czasie zawór 3-D się przymyka i jest OK.

Automatykę mam od kotła gazowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

OK, to wstawię przekaźnik w tor zasilania pompy.

Zobaczę jak będzie się logika kotła zachowywać.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.