Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam

Zakupiłem właśnie dwa kolektory Weber 2,0 ECO z oprzyrządowaniem. Do tego czeka mnie zakup uchwytów oraz przewodów.

Mam pytanie co do uchwytów , gdyż jak w temacie dach mam o nachyleniu kąta 18 stopni, jakie proponujecie uchwyty do takiego dachu.

Czy np można by zamontować te kolektory na np.  uchwytach do kolektorów fotowoltaicznych?

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Heh jakbym czytał swój post. Też kupiłem ten sam zestaw, dach mam około 17 stopni pochylony więc podłączam się do pytania. 

Opublikowano

No to jest na dwoch tyle zeby chcial ktos cos doradzic na ten temat 😕

Opublikowano
W dniu 12.03.2022 o 16:14, jurkus7 napisał:

 

Czy np można by zamontować te kolektory na np.  uchwytach do kolektorów fotowoltaicznych?

 

Ja z czystej ciekawości sprawdziłem ile średnio waży kolektor słoneczny, a ile panel fotowoltaiczny. Odpowiedź nasunęła mi się sama. 

Opublikowano (edytowane)

Mi sie nie nasunęła, gdyz panel  foto wazy 20Kg a kolektor solar 30Kg + woda czyli ok 35KG. Wsporniki ktore sa pod foto wyglądają identycznie jak pod solary. Rożnica wag jest 1,5 raza, ale nie wiem jakie przekroje sa kształtowniki pod jedne i pod drugie kolektory. Gdybym to wiedział nie byłoby pytania.

Edytowane przez jurkus7
  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Witam po dłuższej nie obecności w tym temacie. Chciałbym się podzielić spostrzeżeniami po wykonaniu instalacji solarnej jak w temacie z dwoma panelami Weber Eco 2.0 . Kat nachylenia  dachu to 18 stopni ale trochę podrasowałem ten kąt na szpilkach montażowych i w tym momencie mam jakieś 22,5 stopnia.

Przy takiej konfiguracji dzisiaj przy słonecznej pogodzie na panelach temp, osiągnęła 61C, natomiast zbiornik 400L osiagnał temperaturę 48C o góry oraz 46C na dole . Jak dla mnie wynik jest zadowalający i nie mam zamiaru nic więcej kombinować :).

Wspomnę tylko iż czas pracy na sterowniku jaki został zarejestrowany to 9h 10min.

Pozdro

Opublikowano

Czy można prosić o jakieś zdjęcia, jak to zamontowałeś, listę i koszty materiałów?

Opublikowano

Jasne , za chwile ide troche po pracowac ale wieczorem wrzuce zdjecia.

Opublikowano

Na 400L powinieneś mieć 3 kolektory. To, ze coś dziś podgrzały, to nie oznacza, ze przy "innej" lekko pochmurnej pogodzie dadzą radę, bo nie dają-będą się męczyć ... Podałeś jakieś informacje, ale nie do końca precyzyjnie. 

Wylej cały zasobnik do "zera" tak, aby cały zasobnik mial ok 12 st C i sprawdź o ile podniesie temp w kolejnym słonecznym dniu. 

Podaj wtedy wynik. 

Opublikowano (edytowane)

Moze najpierw odpowiem koledze wyzej, a eksperymenty z wylewaniem wody zrobie jak bede mial czas.

Zamontowalem to jak ponizej na zdjeciach widac, liste i koszty, hmm nie bede sie rozdrabnial ale zestaw kolektorów 2szt ze sterownikiem, naczynie przeponowe i grupa pompowa kosztowal ok 4050zł , do tego 1100zł przewody oraz stelarz jakies 300zł, nie licze glikolu ktory dokupilem ale został mi prawie caly, mysle go wykorzystac do czego innego w przyszłosci.

Podsumowujac , koszt instalacji , w czym montaz własnoreczny ok, 5500zł. Przy terazniejszych cenach tak to wyglada, gdy liczylem 2 lata temu wyszlo by jakeis 3500zł.

IMAG3912.jpg

IMAG3898.jpg

IMAG3899.jpg

IMAG3901.jpg

IMAG3902.jpg

IMAG3903.jpg

IMAG3904.jpg

IMAG3905.jpg

IMAG3906.jpg

IMAG3909.jpg

IMAG3910.jpg

 

I jeszcze filniki

 

 

Edytowane przez jurkus7
Opublikowano
23 godziny temu, jurkus7 napisał:

Moze najpierw odpowiem koledze wyzej, a eksperymenty z wylewaniem wody zrobie jak bede mial czas. 

IMAG3910.jpg

 

 

 

Te fotkę z zacienieniem,to o ktorej godzinie robiłeś? 

Eksperymentów i testów nie musisz robic, gdyż ten fakt juz miałeś i widziałeś jak podnosiła sie temp w zasobniku, ale o tym nie napisałeś. Napisaleś jedynie o osiągach, które są mało realne, gdyż większości wody w zasobniku była już podgrzana przez wcześniejsze dni. (prawda? 😜

Jezeli to zacienienie jest wczesnym rankiem, lub późnym popoludniem, to brakuje tu jednego kolektora + 40 stopni kąta. 

 

Opublikowano (edytowane)

Ta fotka z zacieniem juz kolektorów jest robiona o godzinie 17:54 , natomiast zaczyna grzac o godzinie ok 8:30.

Jezeli chodzi twoja teorie, to troche sie mylisz gdyz akurat, udalo mi sie podlaczyc solary gdy woda w zasobniku, a raczej jej resztka o gory zbiornika miala jakies 36st, natomiast 3/4 zasobnika bylo juz wychlodzone do temp, 18st.

Jezeli chodzi o kolektor + plan taki jest ale w pozniejszym czasie, zobacze jak bedzie sie to wszystko zachowywac w lecie i jesienia.

Nie moge niestety wiecej zrobic kata jak jest bo mi zasłoni okno, a to sie mija z celem. Panele sa ustawione centralnie od poludnia, takze te 9 godzin na nie sloneczko swieci.

Na ta chwile dla mnie jest wystarczajaco, 400L wody o temp sredniej 47-50C jest git.

Edytowane przez jurkus7
Opublikowano (edytowane)

Dwa kolektory w nast slonecznym dniu spokojnie uzupełnią stratę nawet 250L zużytej wody. Nawet mogą podnieść o kolejne kilka stopni caly zład,ale czym będzie wyzsza temp w zasobniku, to sprawność kolektorów będzie spadać. 

Natomiast w sytuacji gdzie będzie klika pochmurnych z jakimis przejaśnieniami, to temp w zasobniku bedzie szła w dół, a kolektory nie dadzą rady. Zresztą zobaczysz sam jak to bedzie we wrześniu, gdyż kąt też swoje zrobi. 

Dlatego ja bym skłaniał się do założenia jeszcze jednego.

Obecny kąt jest najlepszy dla takich miesiecy jak maj, czerwiec, lipiec. 

Najważniejsze, że zrobiłeś to sam i tym sposobem zaoszczędziłeś sporo kasy. 👍

Edytowane przez Trener40
Literówka
Opublikowano

Jezeli chodzi o trzeci kolektor to jest on w zamysle od samego poczatku ale musi poczekac do nastepnego lata.

Teraz jakos sobie bede radzil z dwoma. Tak zgadza sie np dzien jak dzis temp , w zasobniku 43 C, ale nie smienia to faktu ze jest to 43C wody o pojemnosci 400L. 🙂

Opublikowano

Witam, 

Przymierzam się do montażu tego taniego zestawu Weber z dwoma (lub trzema) kolektorami. Mam kilka pytań do tych którzy mieli z tym kontakt. 

Montaż chcę wykonać na wiacie na której mam już panele fotowoltaiczne, zostało mi jeszcze miejsca na 3 solary. Nachylenie wiaty ok 6stopni. Kolektory musiały by być zmontowane jeden pod drugim. 

 Posiadam już zbiornik joule cyclone 200l  z dwiema wężownicami, ta dolna ma 0,7mkw. 

Czy do takiej pojemności zbiornika biorąc pod uwagę kąt nachylenia lepiej założyć 3 czy 2 kolektory ( eco lub standard). Czy zamiast drogich przewodów solarnych nie można dać zwykłego pexa 18mm w otulinie który kosztuje ułamek ceny przewodu (potrzebuję ponad 20m). No i ostatnie pytanie, biorąc pod uwagę warunki, czy biorąc pod uwagę fakt posiadania fotowoltaiki nie lepiej jednak założyć   pompę ciepła w formie bez zasobnika (koszt podobny jak montaż tych solarów). Może ktoś też miał taki dylemat. 

Dziękuję i pozdrawiam 

 

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano

Pex i temp ponad 90* to jak proszenie się o kłopoty. A taka temperatura będzie jak bojler uzyska temperaturę jak i przy zaniku prądu.

  • 7 miesięcy temu...
Opublikowano

Witam

Dla zainteresowanych, chcialem sie pochwalic zaobserwowanym zjawiskiem, dzisiaj tj. 15.02.2023 , przy słonecznym dniu, przy moich 2 sztukach solaró Weber Eco 2.0 , po przyjsciu z pracy ok godziny 16:00 temperatura w dolnej czesci zasobnika CWU mnie mile zaskoczyla, termometr pokazał 43oC :). Wkoncy mamy zime ale solarom to nie przeszkadza :D.

Pozdrowka

  • Lubię to 1
  • 2 miesiące temu...
Opublikowano

Troche mnie zastanawialo czy rurki prozniowe wytrzymaja nacisk sniegu pod takim malym katem, i do tego czasam grad sie pojawia zeby nieponiszczylo rurek.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.