Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Znaczny wzrost zużycia opału po montażu wkładu kominowego


orzelek

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Przychodzę z pytaniem - czy montaż wkładu kominowego ceramicznego z "kapturem" i jednoczesnej likwidacji szybru (inicjatywa montera, bez mojej zgody!) mogło spowodować znaczny wzrost zużycia ekogroszku? Jest luty, a mnie się kończy opał, podczas gdy do tej pory, a mam ten kocioł od 11 - 12 lat, zawsze po sezonie zimowym zostawało ok. pół tony. Na oko idzie mi o połowę więcej opału. Ekogroszek kupiony w tym samym składzie, co zwykle, parametrów nie pamiętam, ale wg sprzedawcy kaloryczność miała być wysoka.

Ewentualnie co można poradzić, by zmniejszyć zużycie opału, by przynajmniej wrócić do tego z lat ubiegłych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie według deklaracji miała być wysoka kaloryczność....to cię sprzedawca w wuja zrobił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, orzelek napisał:

Przychodzę z pytaniem - czy montaż wkładu kominowego ceramicznego z "kapturem" i jednoczesnej likwidacji szybru (inicjatywa montera, bez mojej zgody!) 

Twój monter miał rację z tym szybrem!

A sam wkład raczej może powodować oszczędności na opale

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, sambor napisał:

Twój monter miał rację z tym szybrem!

Tak też czytałem... Chociaż przydawał mi się jesienią, kiedy paliłem drewnem co drugi dzień...

A wracając do meritum... Czyli to najprawdopodobniej wina opału... A powiedzcie czy można ufać temu, co jest napisane na workach z ekogroszkiem? Bo zamierzam po raz pierwszy kupić workowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie wkład poprawił ciąg kominowy i stąd wyższe spalanie. Nie wiem jaki masz sterownik (pewnie archaiczny sądząc po wieku kotła), ale co do zasady powinieneś zmniejszyć nadmuch. 

Na pewno nie jest możliwe, by węgiel kamienny miał 50% różnicy w wartości opałowej, nawet brunatne były mocniejsze.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, HarryH napisał:

Prawdopodobnie wkład poprawił ciąg kominowy i stąd wyższe spalanie. Nie wiem jaki masz sterownik (pewnie archaiczny sądząc po wieku kotła), ale co do zasady powinieneś zmniejszyć nadmuch

Sterownik to Compit Guide R520, zmniejszyłem szczelinę przy dmuchawie, nie będę póki co ingerował w ustawienia komputerka, bo taka zabawa kiedyś źle się skończyła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to jest, ale jeśli jest przysłona na dmuchawie, to pewnie regulacji nie ma wcale.

Alternatywnie możesz założyć regulator ciągu kominowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, HarryH napisał:

Nie wiem co to jest, ale jeśli jest przysłona na dmuchawie, to pewnie regulacji nie ma wcale.

Z tego, co pamiętam, to regulacja dotyczy tylko czasu załączenia dmuchawy

 

6 minut temu, HarryH napisał:

Alternatywnie możesz założyć regulator ciągu kominowego.

Ciekawe, nie widziałem jeszcze czegoś takiego, trzeba będzie zgłębić temat. Z tego co widzę to montuje się na czopuchu albo w przewodzie kominowym... U mnie raczej tylko czopuch wchodziłby w grę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, orzelek napisał:

Sterownik to Compit Guide R520

W instrukcji którą znalazłem jest coś o parametrze "Prędkość wentylatora" (F05). RCK również polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.