Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palenie drewnem w kotle z nadmuchem


MarrrcinPL

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam piec górno-dolny z lokalnego warsztatu kotlarskiego o mocy 18kW z nadmuchem. Dmuchawa RV-05, sterownik Atmos. Palę w nim pierwszy sezon, aktualnie wyłącznie drewnem. Powoduje to że kocioł od wewnątrz jest usmolony. Rozumiem dlaczego tak się dzieje i dlatego próbowałem palić bez użycia dmuchawy. Rozpaliłem od dołu, załadowałem piec do pełna drewnem i paliłem na delikatnie uchylonych dolnych drzwiczkach (najmniej jak się dało uchylić). Paliło się dobrze, ale w szczytowym momencie temperatura na kotle wynosiła 83st. i to mimo tego, że do tej próby celowo użyłem wilgotnego drewna żeby zbyt mocno się nie paliło. Jest to dla mnie problem, bo 3/4 grzejników w tym domu nie posiada termostatów i w domu robi się sauna. Drugi problem to bezpieczeństwo. Przy takich wysokich temperaturach musiałbym palić tylko kiedy jestem w domu bo jest ryzyko zagotowania się wody. Chcę spróbować palić z dmuchawą, ale na innych ustawieniach w sterowniku żeby zminimalizować zjawisko odkładania się smoły:
- niskie obroty dmuchawy (40%)
- histereza zmniejszona do minimum, na 1st.
- przedmuchy co 1min na okres 10s przy minimalnych obrotach (30%)
- może ustawić wyższą temperaturę pracy, dotąd ustawiałem 57-62 st.

Czy moja propozycja to dobry pomysł? Co jeszcze mógłbym zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palenie drewnem w piecu z nadmuchem to najgorszy sposób. Smoły w kotle i w kominie na potęgę a jeszcze wilgotnym drewnem to już tragedia. Perspektywa pożaru w kominie prawie pewna, a już o wykwitach na ścianach nie wspomnę. Kucie tynków i remont miałem na własne życzenie. Było po taniości ale potem zabolało. Piszę to z własnego doświadczenia,obyło się bez wizyty straży pożarnej ale u sąsiada już nie. Po tej przygodzie wymieniłem piec . Radzę dobrze się zastanowić.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był taki pomysł żeby kocioł był górno-dolny ,moim zdaniem to nie najlepszy pomysł ,zatkaj górny wlot blachą lub cegłą dociętą na wymiar ,w ten sposób ukierunkujesz kierunek spalania na dolny, nadmuch w tym przypadku może się nie sprawdzić bo on jest skierowany tylko pod ruszt ale musisz sprawdzić i ważna rzecz ruszt od końca wyłóż blaszką na całą szerokość na głębokość zrównaj z tylną przegroda .Takie zmiany robiłem koledze w kotle sas bez dmuchawy ,w razie potrzeby pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega już poradził żeby zasłonić górny przelot, można nawet wełną mineralna uszczelnić i obowiązkowo dołożyć bufor, gdyż kocioł jest zbyt duży aby na drewnie opanować taka moc. Kiszenie na małej mocy to proszenie sie o problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie gorzej, powietrze z pod rusztu idzie do góry zasypu odgazowuje całość wsadu drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi że powietrze leci prosto w komin, tylko że po drodze to powietrze rozpali cały zasyp drewna. Powietrze możesz podawać w niewielkich ilościach górnymi drzwiczkami i sam zobaczysz jak żar pójdzie od dołu do góry pomimo że powietrze idzie w przeciwnym kierunku. Co dopiero gdy idzie do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja źle zrozumiałem Twoje odniesienie do blachy zakrywającej ruszt. Odczytałem że odnosisz sie do zasłonięcia górnego przelotu wełną. Ta blacha na ruszcie zapobiega wychładzaniu sie żaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się zrozumieliśmy.

Podsumowując:

- górny wylot zatykam blachą/cegłą, ewentualnie tymczasowo wełną

- tylną część rusztu wykładam kawałkiem blachy zrównując na głębokość z tylną przegrodą żeby żar się nie wychładzał

Otrzymam w ten sposób coś na kształt pieca dolnego spalania. Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Załóżmy, że wprowadzam ww. modyfikacje i rezygnuję z dmuchawy. Jaki byłby teraz najbardziej optymalny sposób doprowadzania powietrza do paleniska?

- spod dolnego rusztu (tak jak piec jest oryginalnie skonstruowany)

- na wysokości dolnych drzwiczek, ale ponad rusztem (np. robiąc otwór w dolnych drzwiczkach)

- na wysokości górnych drzwiczek tak aby powietrze było "przeciągane" przez cały zasyp drewna zabierając ze sobą ewentualne "wyziewy" i kierując się w stronę dolnego wylotu (trzeba by dorobić otwór dolotowy w górnych drzwiczkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wypróbować każdej kombinacji razem i osobno, sam zauważysz kiedy spalanie bedzie najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co  wyczytałem o przeróbkach  na dolne spalanie najbardziej optymalne jest podawanie powietrza od dołu czyli popielnikiem z niewielkim udziałem powietrza znad zasypu.Tako tez radzi guru nasz forumowy kolega Piecuch. Drzwiczki nad popielnikiem powinny być szczelne - w camino które ma zespolone te drzwi  zalecano dorobić sobie blachę i uszczelniać aby wpadające tam powietrze nie wychładzało żaru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Jak widzę na zdjęciu też masz zespolone jak w Camino i innych SEKO  Uszczelnij je na próbę wełną na czas palenia. 

Poczytaj   tutaj

https://czysteogrzewanie.pl/rozwoj/drobne-usprawnienia-kotlow/

 

tam jest dużo o paleniu od góry ale zasada jest ta sama  duży przepływ  studzi żar . 

 

 

Edytowane przez Gruner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Gruner Wszystko zależy jaki wysoki chcesz utrzymywać żar w kotle.Jeżeli niski to masz rację że trzeba zasłonić wlot powietrza przez drzwiczki żarowe a jeśli chciałbyś spalać z większą ilością żaru a zarazem większą mocą to powinno zostać tak jak jest to na zdjęciu powyżej ale tylko w przypadku gdy jest klapka powietrza PP z popielnika regulowana przez miarkownik ciągu. 

Edytowane przez krzych13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klapki brak bo to konstrukcja pod nadmuch. Trzeba dorobić .

Swoją drogą, głupie zabezpieczenie. Asekuranctwo producenta. Ja palilem w Camino parę lat z nadmuchem i było OK. Fakt, moc nadmuchu na 30% w PID. Potem też dwa sezony na dwustanie. I także OK.

Bez dorobienia PP ... Kiszka.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś coś z dolnym wlotem spalin, jakieś szamotowe wyłożenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, krzych13 napisał:

j ale tylko w przypadku gdy jest klapka powietrza PP z popielnika regulowana przez miarkownik ciągu. 

O to własnie chodzi że tak jak jest nie ma żadnej regulacji ciągu -uchylenie tych wrót nawet na milimetr już daje poteżną dawkę tlenu. Paląc w podobnym kotle SEKO  od góry  mam górne drzwi od PW  te z rozetką ciut nieszczelne  a te dolne tez podwójne wrota otwarte dosłownie na milimetr  i kocioł podpięty do bufora 600l z ogromną  łatwością    robi 80 C - wtedy        odpala  się  pompa obiegowa. W tym trybie zbiornik jest nabity na 85 C po spaleniu  10 kg węgla Marcel. Nie wyobrażam sobie opanować taki wielki kocioł jak ten na zdjęciu bez szczelnych drzwi, rozetki  w górnych i miarkownika w dolnych drzwiach. Zrobiony jako dolny tym bardziej tego potrzebuje  bo także tu jest ryzyko rozpalenia całego wsadu.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczelność wszystkich drzwiczek w kotle to podstawa do poprawnej regulacji modulacją kotła, bez tego to czysta loteria jak kocioł się zachowa gdy zawieje mocniej wiatr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.