Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec się załącza a po chwili wygasza - Defro Gamma 20


mehow

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Mam od paru dni problem z kotłem Defro Gamma 20. Piec jest zsynchronizowany ze sterownikiem techa i powinien załączać się jeśli temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej tej zadanej i do tej pory tak było. Ostatnio jednak piec mimo tego że temperatura nie spada do takiej, w której powinien się uruchomić uruchamia się, przechodzi te wszystkie tryby "grzałka, wydmuch, ruszt etc." po czym od razu przechodzi w wygaszanie a następnie czuwanie. Po ok. 10 minutach ponownie ta sama historia się powtarza załącza się przejdzie tryby i się wygasza. Ostatnio go czyściłem ale zdaje się, że nic nie uszkodziłem (z resztą co można uszkodzić?) Dodam, że pojawia się komunikat "ruszt wymaga oczyszczenia" ale ten komunikat pojawia mi się już ze dwa lata nawet jak wyczyszczę piec.

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi, bo mi się już kończą pomysły.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Mogą być spadki napiecia (jeżeli tak to kłania się UPS), jeżeli palnik uruchamia się od pokojówki to ona może wysyłać fikcyjny sygnał  (zmiany raptowne temperatury) lub jak jest bezprzewodowa... co za tym idzie cała procedura rozpalania i wygaszania.

Czynników może być wiele. Trzeba poobserwować

Pozdrawiam

Edytowane przez gilal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to coś z napięciem z sieci to może zwykła listwa z filtrem sieciowym wystarczy . Komunikat o czyszczeniu będzie się pojawiał bo jest programowo ustawiony i trzeba go wyłączyć lub zmienić ustawienia w sterowniku kotła .

Jeśli panel pokojowy jest bezprzewodowy to może trzeba baterie wymienić lub przeanalizować czy coś nowego w domu sie nie pojawiło co mogło by komunikacje radiowa z panelem pokojowym zakłócić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem napięcie w gniazdku wynosi 241V. Wiadomo, że powinno być 230 ale poczytałem że +/- 5-10% może być odchyłu, ale ciekawe czy to akurat w tym przypadku ma znaczenie tzn. czy piec może szaleć przez zbyt wysokie.

 

Teraz się trochę uspokoił przez ok. godzinę był spokój, był tak jak być powinien w trybie czuwania, ale teraz znów już 2 raz cały tryb odpalania i wygaszania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zerknąć też na domek (ikonka u góry) w sterowniku. Jak pojawi się żółty to sterownik będzie chciał grzać, ale jak zaraz wskoczy na czerwony to sterownik dokończy rozpalanie i się wygasi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek mam teraz na czerwono i "czuwanie"

Edit: Znów się odpalił wszedłem akurat jak był "Ruszt" i też czerwony domek. Wygasił się.

Teraz znów się odpalił żółty domek na podsyp i grzałka, a zaraz pewnie znów się wygasi.

Edytowane przez mehow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już ruszt to mogło sporo czasu minąć od sygnału do rozpalania. Sprawdź ten panel pokojowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz znów się odpalił żółty domek na podsyp i grzałka, po czym przy trybie grzałki się zrobił znów czerwony domek i wskoczyło "opóźnienie F1". W opcjach przed tym jak się odpalił było, że "pokój dogrzany" jak się zaczął rozpalać zniknął ten komunikat, a teraz na tym "opóźnienie" znowu wskoczyło, że pokój dogrzany.

Czyli jakby pokojowy dawał na chwile sygnał, że jest niedogrzane pomieszczenie, po czym znów prawidłowo odczytywał temperaturę.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znalazłeś problem 🙂  Sprawdź czy Ci odczyt temp. pomieszczenia nie skacze. Nie wiem jaki panel jak zasilany na baterie to może faktycznie warto zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby wykluczyć czy to wina napięcia z gniazdka dla pieca czy pokojówki, można jeszcze przełączyć się z trybu ogrzewania domu na np tryb letni? Dobrze kombinuje? Bo wtedy pokojówka może i 10stopni w pokoju pokazywać a i tak się piec nie powinien załączyć. Tak?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to potwierdziło, że coś jest nie tak z pokojówką. Bo na trybie letnim piec nie szaleje.

Baterie pokojówka wskazuje, że są naładowane prawie na full, chociaż zmieniane były już jakiś czas temu.

Przesówka jest o jakieś sekundy w zegarku sterownika pieca a pokojówki (powinno się samo zsynchronizować?) Bo w tym doszukiwałem się jeszcze może błędu i zaobserwowałem, że o 10 sekund później minuta przeskakuje.

Zakłócać sygnału też nic nie powinno bo nie wprowadziłem nowego urządzenia żadnego.

Szukam przyczyny. Na początek sprawdzę te baterie, może mimo że pokazuje naładowane, to są na wyczerpaniu i stąd problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie funkcji chłodzenia może ktoś przypadkiem przełączył . W moim salusie sterownik wtedy działa odwrotnie ale to wynika z jego uniwersalności bo może być stosowany również do klimy . U rodziców mam techa ( nie pamiętam typu ale taki dodykowy )  i tam też tak to działa . W takiej sytuacji styki w module przy kotle działają tak samo ale panel daje sygnał odwrotnie  zamiast grzać daje wyłącz .

Nie wiem czy masz przełącznik na module przy kotle manual /auto , jak przełączysz na manual kocioł powinien wystartować i grzać aż do przekroczenia zadanej na kotle o wartość histerezy . Jak jest w auto to sygnał sterowania idzie z panelu  pokojowego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo kumam ocb.

 

Wymieniłem baterie w pokojówce nie dało to nic. Pokojówkę stawiam nawet na piecu żeby nie było, że sygnał po drodze traci. A cały czas efekt jest ten sam- piec załącza się mimo, że pokojówka nie powinna dawać sygnału żeby dogrzać pomieszczenie, bo nawet na chwile na wyświetlaczu nie pojawia się jakieś zawahanie na temperaturze.

Kończą mi się pomysły. Ma ktoś jakiś zanim zakupie nowy sterownik pokojowy?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź jeszcze w sterownik kotła i sprawdż ustawienia odnośnie termostatu i po prostu go wyłącz . Przynajmniej sprawdzisz czy to wina termostatu czy kotła .  Tam mogą być opcje termostat jakiś dedykowany ..., termostat uniwersalny , termostat włączony /wyłączony lub wyłącz go wyłącznikiem na module jeśli taki posiada ( u mnie jest ) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nigdzie niestety nie ma takowego.

Dzisiaj siadłem dłużej przy piecu, żeby sprawdzić czy te jego bezsensowne załączanie jest w jakiś sposób regularne, żeby jakiekolwiek wnioski wyciągnąć i jakkolwiek zbliżyć się do sprecyzowania co może dolegać. 

A regularności w tym jego rozpalaniu i wygaszaniu niestety nie ma żadnej raz była po godzinie, potem 15 minut potem pół godziny. Nie ma też regularności w długości informacji, że pomieszczenie jest niedogrzane (przez co się włącza) ale zazwyczaj było to od kilkunastu sekund do kilku minut.

Żeby wykluczyć utratę sygnału regulator pokojowy postawiłem bezpośrednio przy piecu, przy nadajniku tym w zasilaczu od regulatora. Tak jak mówiłem- pokojowy regulator, pokazuje cały czas tą samą temperaturę, nawet w momencie, w którym piec dostaje sygnał i pokazuje to na wyświetlaczu, że pomieszczenie jest niedogrzane.

Pomyślało by się, że uszkodzony regulator, ale tak jak mówię- wskazuje dobrze, nie wyświetla błędów, ma pełną, wymienioną baterię i przede wszystkim- reaguje jeśli zadam mu temperaturę wymuszając na nim włączenia/wyłączenia pieca.

Więc gdzieś jakby sygnał się wkradał z zewnątrz? Ale w domu nowych urządzeń nie mam. Myślę- może sąsiad coś ma i zakłóca? Ale te niepożądane włączenia pieca zdarzają się o każdej porze nawet o 3 w nocy.

Zmiana częstotliwości regulatora? Mam standardowo na 35 może ktoś też ma z sąsiedztwa i się gubią? Ale przecież nie łapałby sygnału z sąsiedniego domu, bez przesady. Nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakłócać mogą wszystkie urządzenia elektryczne włącznie z CB radio, radiotelefony a nawet wifi od kompa ale nie dowiesz sie w czym rzecz dopóki nie wyłączysz sterowania z panelu pokojowego . Jak Ci sie uda wyłączyć to będziesz wiedział czy to wina sterownika kotła czy panelu pokojowego .

Podaj jeszcze model panelu pokojowego i sterownika kotła to może poszukam w czym może być problem albo gdzie to wyłączyć .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, mehow napisał:

 

Żeby wykluczyć utratę sygnału regulator pokojowy postawiłem bezpośrednio przy piecu, przy nadajniku tym w zasilaczu od regulatora. 

Wyciągnij baterie z tego regulatora  i  posluchaj czy w tym zasilaczu w momencie załączenia sie palnika  bedzie słychać " cyk" ( o ile sie odpali) Jezeli kociol się odpali, a zasilacz nie  " cyknie" to oznacza, ze to nie wina regulatora, a sterownik żyje wlasnym zyciem ( moglo coś zgłupieć) Zreszta w zasilaczu podczas odpalania jak i również wygaszania palnika  słychać specyficzne cyknięcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam po czasie.

Żeby temat, w którym udzieliło się sporo osób (za co serdecznie dziękuję) nie poszedł na marne bez rozwiązania sprawy i żeby oszczędzić czasu i nerwów osobie, którą spotka podobny problem napiszę co u mnie (jak na razie) pomogło.

Mówię "jak na razie", bo jestem świeżo po tym zabiegu i za dłuższy czas potwierdzę czy to faktycznie wina tego o czym napiszę.

Z pokojówką/sterownikiem robiła się już coraz większa loteria jeśli chodzi o ich funkcjonowanie czyt. błędne komunikaty wysyłane z pokojówki do pieca dogrzania pomieszczenia. Na początku, tak jak opisywałem pokojówka mimo dogrzania pomieszczenia pokazywała niedogrzane na parę sekund i to wystarczało, żeby całą procedurę rozpalania rozpoczynać po, której po chwili procedura wygaszania. Problem pojawił się gdy piec prawidłowo się odpalił, chciał dogrzać pomieszczenie a na parę sekund dostawał sygnał, że już jest dogrzany. Przez to nawet złapać temperatury piec nie mógł i rozpalał się - wygaszał i tak w kółko. T R A G E D I A.  

Jak się domyślacie- delikatnie mówiąc wk...urzyłem się i chciałem przejść na grzanie pomijające pokojówkę, zapomniałem jak to zrobić i szybki telefon do defro. I tu klucz do sukcesu 🙂 Przy okazji, po tym jak gość mi szybko wytłumaczył jak to zrobić na koniec rozmowy mówię "a może spotkał się pan z takim czymś..." i opisałem swój przypadek. On powiedział, że to dość powszechny problem i że kolega pracujący w sterownikach TECHa, z którymi oczywiście jako defro współpracują, ostatnio opisywał podobne historie. Więc do brzegu-

Powiedział, że ludzie od techa mówią żeby zmienić częstotliwość kanału na powyżej 51. Ot cała filozofia. Były to po prostu zakłócenia sygnału i do tej pory, mimo poszukiwań, nie wiem co mogło wchodzić na częstotliwość bo o niej mowa (może sytuacja za naszymi granicami miała wpływ i Putin zamiast Ukraińskich serwerów zaatakował mój piec 😉) Grunt, że na razie działa. A dla tych co napotkają problem przesyłam też przejrzysty filmik jak tą częstotliwość zmienić.

Mam nadzieję, że za jakiś czas tylko potwierdzę Wam, że to właśnie o to chodziło i problem został rozwiązany.

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie Wasze wskazówki i poświęcony czas.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, tak sobie sprawdziłem na jakiej częstotliwości działa ten regulator. I to jest 868MHz, pasmo wykorzystywane przez Z-wave, czyli urządzenia automatyki domowej. Prawdopodobnie regulator tylko z tej częstotliwości korzysta, ale nie używa wspomnianego protokołu i z tego wynikają zakłócenia jego pracy. Realny zasięg z-wave to ok 70m, w porywach 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.