Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na groszek w starej instalacji - brak bezpośredniego połączenia z naczyniem wyrównawczymm


Milka
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez Panstan,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam kolejne pytanie o prawidłowość podłączenia kotła: Zasilanie z kotła przebiega tak, że najpierw jest zasilana rurka do zabezpieczenia powrotu kotła, potem zawór 3d (źle wpięty - pisałam na forum w innym wątku) potem pompa obiegowa a następnie instalacja rozdziela się na 2 piony, jeden idzie "na pokoje" a drugi na łazienki i przedpokoje na parterze i piętrze i zakończony u góry naczyniem wyrównawczym. Jest to stara instalacja z grubymi rurami i pamiętam jak dawno dawno temu jak zagotowała się woda, to wylatywała tym naczyniem. Analizowałam ten obecny schemat i wychodzi na to, że jak zamknę zawór 3d a zagotuje się woda, to chyba rozsadzi kocioł, bo woda jedyne ujście będzie miała do obiegu kołowego. Mam nadzieję, że się mylę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

W takim układzie,a ja mam prawie identyczny, rura idąca do naczynia nie może mieć na swej drodze żadnych ograniczników (pompa,zawór 3D),ale to wiadomo. 30-40 lat temu niektórzy hydraulicy,aby przyoszczędzić czasu, robili tak jak wyżej,tylko dawali pompę na powrocie (tak mam i ja). Przy modernizacji instalacji należny puścić rurę bezpośrednio z kotła do naczynia przelewowego,albo dać pompę na powrocie,ale to znaczy,że sterowalność takiego kotła będzie żadna. Ja mam zasypowy na grawitacji,więc jeszcze parę lat ujdzie.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panstan, to była instalacja grawitacyjna robiona 40 lat temu bez pomp, wszystko hulało i naczynie spełniało swoje zadanie. Teraz po przeróbce chyba mogę mieć problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki pomysł: Zlikwidować obieg kotłowy, dać na obieg na pokoje zawór 4d, a przed zaworem w miejsce obiegu kołowego wpiąć rurę która będzie zasilała ten pion z naczyniem wyrównawczym. W tym pionie są grzejniki z termostatami więc można by regulować temperaturę grzejnikami. Tylko że w piwnicy ta rura biegnie 3 metry w poziomie i potem dopiero pionowo 5 metrów do naczynia wyrównawczego. Byłoby bez zaworów i bez pomp, tylko czy ten pion dałby radę grzać, jeśli do tego pionu na pokoje jest wpięta pompa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zaworem 3D i pompą na powrocie też da się to zrobić. Musisz się tylko zdecydować, czy chcesz przy pomocy tego zaworu obniżać temperaturę na instalację, pomimo posiadanych głowic termostatycznych, czy chronić powrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_20211213_214459.thumb.JPG.e30a890e220b2013ce6c7944d3c9bcdd.JPG

Dzięki za odpowiedź, Gmaj22, teraz nie bardzo jeszcze rozumiem, co z tym zaworem i pompą na powrocie, ale przetrawię do wieczora 😉 Tymczasem mam kolejną wątpliwość z tą moją instalacją, bo czytając różne tematy na tym forum, natknęlam się też na kwestię miejsca wpięcia powrotu z CWU.  Najlepiej prześlę zdjęcie, jak to jest zrobione. Jest taka kolejność od strony kotła: rurka z ochrony zimnego powrotu, rurka powrotu z grzejników, zawór z gwintem do wpięcia powrotu z CWU.  Czy tak jest prawidłowo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności moze tak zostać. Przede wszystkim ustal sobie, jaki zakres zmian chcesz przeprowadzić? Czy niewielkie zmiany usprawniajace obecną instalację, czy docelowo wiekszą ingerencję wraz z dołożeniem osobnej rury do naczynia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj22, no właśnie... Kocioł został zainstalowany pod koniec listopada, najpierw okazało się, że zawór 3d został źle wpięty. Teraz wyszło, że nie mam ochrony kotła przed przegrzaniem. W sprawie zaworu 3d dzwoniłam do instalatora 2 tygodnie temu z reklamacją, ale ten w trakcie rozmowy się rozłączył. Następnie pisałam sms-y. Bez reakcji. Wysłałam więc pismo z reklamacją błędnie zainstalowanego zaworu 3d. Dziś otrzymałam odpowiedź od adwokata (pełnomocnika pana instalatora) że moje żądanie jest bezpodstawne... Kocioł chodzi na zadanej 46 stopni, codziennie z wymiennika wygraniam ogromne ilości sadzy. Do komina to już w ogóle boję się patrzeć. Blachę kotła pewnie toczy już rdza...  A przy temperaturze na zewnątrz +3 stopnie, w domu jest sauna +25. Nie wiem, czy w tym podłączeniu nie ma innych kwiatków.  Chyba jestem zmuszona złożyć pozew do sądu, zawnioskuję od razu o zabezpieczenie dowodu i po tych oględzinach będzie można poprawiać.  Więc teraz jestem na etapie poszukiwań instalatora, który naprawdę zna się na rzeczy. Chcę TYLKO (albo AŻ) żeby było dobrze zrobione...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalator bez względu na to, czy zawór 3D jest dobrze zamontowany beknie za samo zabezpieczenie kotła, a raczej jego brak. Skoro już idziesz "na noże", bierz rzeczoznawcę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek życzę Wam wszystkiego najlepszego w nowym roku 🙂 Chciałam teraz wrócić do sprawy nieprawidłowej instalacji kotła. Otóż Pan instalator, po otrzymaniu mojego pisma podjął jedyną słuszną decyzję. Tyle, że w trakcie rozmowy zaczął coś mówić o zaworze 4d, wymienniku ciepła i naczyniu zamkniętym., a producent kotła zaleca wyłącznie układ otwarty Jak mu wspomniałam o pompie na powrocie, to chyba nie wiedział o czym mówię. Wygląda na to, że jeśli mu nie pokażę palcem co i gdzie, to mogę mieć kolejne problemy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej miał na myśli układ otwarty kotła plus wymiennik ciepła płytowy  i układ zamkniety instalacji za wymiennikiem.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmaj22, jest taka propozycja instalatora: "Naczynie ciśnieniowe, zawor dochladzajacy Dbv, zawor bezpieczenstwa na obwodzie kotła"... Tymczasem producent zaleca montaż wyłącznie w układzie otwartym. Nie wiem, nie znam się. Pasuję, już mnie głowa boli, kupuję bilet na Bali w jedną stronę, tam jest ciepło, nie ma kotłów i święty spokój

Edytowane przez Milka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więtym:" dokumentem jest tu DTR kotła.  Jesli jest napisane, że tylko układ otwarty - nie ma dyskusji. Kocioł mogący pracować w układzie zamknietym jest testowany na wyższe ciśnienie, musi być spawany/odebrany przez spawacza z uprawnieniami dozorowymi etc.

Jest rozwiązanie, o którym pisałem wczesniej ;wymiennik płytowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie byłoby najprościej wykorzystać ten pion z naczyniem wyrównawczym i jakąś słabiuteńką pompką na powrocie tego pionu? Nie bęďę palić w kotle poza sezonem grzewczym. Ten pion z naczyniem jest o wiele krótszy i ma około 4-krotnie mniejszą pojemność od tego "na pokoje". Rura biegłaby 3 metry w poziomie - pod sufitem w piwnicy i potem pionowo do naczynia pod sufitem na piętrze (około 5 metrów). Tam jest wpiętych 5 małych grzejników. Ten większy pion byłby na zaworze 4d i pompie obiegowej. Powrót z obu pionów  wpięty do zaworu 4d...

 

 

Edytowane przez Milka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Milka napisał:

A czy nie byłoby najprościej wykorzystać ten pion z naczyniem wyrównawczym i jakąś słabiuteńką pompką na powrocie tego pionu?

To jest tzw. oszukiwanie rzeczywistości. Nie podpisałbym się pod tym. 

Na marginesie: zdecydowanie lepiej dać tą pompkę na powrót z 4D do kotła, zaś powrót z pionu z naczyniem wpiąć przed wspomnianą wyzej pompkę. Na grzejnikach zasilanych z tego pionu musiałyby byc głowice termostatyczne, bo tam będzie temperatura taka, jak w kotle.

12 godzin temu, Milka napisał:

Ten większy pion byłby na zaworze 4d i pompie obiegowej. Powrót z obu pionów  wpięty do zaworu 4d...

Wpięty do powrotu 4D moze być  tylko ten obieg, który jest zasilany z  4D.

Edytowane przez gmaj22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.