Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy zwykły bojler płaszczowy nadaje się do PC


Gość berthold61

Rekomendowane odpowiedzi

Gość berthold61
W dniu 29.11.2021 o 13:15, sambor napisał:

Chyba, że umieją dobrze gotować.😉

sambor jak już tak fajnie gawędzimy to powiedz mi jako fachman nad fachmany czy bojler dwupłaszczowy może być lepszy do pompy ciepła niż z wężownicami ? mam na oku nierdzewkę 200 litrów dwupłaszczowy ale nikt mi nie potrafi powiedzieć który z nich lepiej odbiera ciepło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy PC decyduje głównie powierzchnia wymiany

Musi być jak największą 

Drugim czynnikiem jest opór hydrauliczny wymiennika i on nie może być za mały 

Minimalne opory są podawane w instrukcji

To akurat można obejść przez odpowiednie dlawienie przepływu np zaworem grzybkowym

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz powierzchnię wymiany tego dwupłaszczowego i porównaj do tych z wężownicą. U mnie sprawdza się grzanie całej zawartości bojlera w dolnej połowie, wtedy zostaje niewymieszana ciepła woda w górnej części. W tej górnej części jest wężownica miedziana i przez nią przepływa woda użytkowa. Tempo nagrzewania jest dosyć dobre bo wystarcza godzina żeby dogrzać bojler z 40* do 48*. Grzałem wcześniej tak wodą z bufora i wtedy trwało to kilkanaście minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Dalej nic nie wiem , pompa 8kw bojler co najmniej 200 litrów wiem że do pc ma być duża wężownica ale te bojlery kosztują od 3,5 wzwyż ze zwykłej blachy i loteria czy zdechnie za 3 czy za 30 lat a do wyboru nierdzewka za ok 2 tysiaki z tym że to dwypłaszcz ,nikt nigdy nie zakładał ? nie wierzę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

Tak jak pisze kol. @sambor nie idź w tą stronę bo polegniesz. Na sąsiednim forum Mur..... było kilku agentów którzy polegli "na polu chwały" nogami do góry pomimo dobrych rad innych kolegów aby nie montowali bojlera płaszczowego do PC. Najczęściej efektem było ...taktowanie pompy przy grzaniu CWU w innych przypadkach wywalało błąd. Wszystko zależy od modelu pompy.

Zasobniki do PC muszą mieć duże powierzchnie wymiany wymienników. Moja rada - idź w większy zbiornik CWU a ładuj go do niższych temperatur wyższy COP, czujnik w połowie wysokości i możesz dać większą deltę CWU.... z tych rad wynikną tylko same korzyści jedyna wada to na starcie większy koszt zakupu bojlera. U siebie zamontowałem emalię 300L 3,4m2 + inhibitor w obiegu. Wodę posiadam mało agresywną i zwykłe bojlery ocynkowane wytrzymują 20-30lat.... więc po co przepłacać.

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A ja mam wodę wredną z ujęcia głębinowego gminnego , jak mieszkałem na Śląsku to tam w jakiejś normie było że czegoś tam ma 68 natomiast tego czegoś teraz gdzie mieszkam jest 380 a dopuszczalna norma to max 500 więc wiecie rozumiecie towarzysze że zerkam na nierdzewkę ale na bojler nieuśmiecha mi się wydawać tyle ile kosztuje pompa ciepła ba czasem nawet więcej bo widziałem 300 litrowe po ponad 13 tys zł . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To nabądź sobie drogą kupna 😀 emalię 300L za ok. 3000-3500zł a za 10 lat będziesz się martwił co dalej... myślę że tyle co najmniej wytrzyma ... a ciekawe ile pompa latek pożyje... miejmy nadzieję że przeżyje baniak👍

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się powszechnie utarło, że zasobniki do PC muszą mieć duże wężownicę, ale to nie do końca jest prawdą. Wszystko zależy od samej PC, są takie które bez problemu sobie poradzą z wężownica np 0,5m2, tylko oczywiście proces grzania będzie trwał odpowiednio dłużej. Trzeba sprawdzić jak grzeje CWU ten Haier i od tego uzależniać zakup zasobnika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Vlad24 napisał:

PC, są takie które bez problemu sobie poradzą z wężownica np 0,5m2, tylko oczywiście proces grzania będzie trwał odpowiednio dłużej

Witam.

Pewnie masz rację że dłużej... ale...Hm... nie przesadzasz? 🤔

Tylko wynik może być taki że pompa CWU grzeje kilka godzin w mrozek np. -10stopni w domku gdzie są grzejniki... ekstra. Przez te kilka godzin przy grzejnikach to współczuję komfortu.... ale mały wymiennik będzie grzać wodę....

Po kąpieli domowników zamiast grzać domek grzeje sobie powolutku CWU. Czy podczas mrozu lepiej mieć ciepłą wodę w kranie a chłodno w domu??  Według mnie powinna zagrzać CWU szybciutko i zająć się tym do czego głównie jest stworzona czyli grzania domciu👍

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest względne, czas grzania może wymieść 30min, a może i 3h.

W dobrych pompach można w parametrach serwisowych ustawić graniczną deltę t zasilania wężownicy - t wody w zasobniku. Zabezpieczy to przed taktowaniem lub grzaniem parametrem 65C. Z drugiej strony masz ustawienia priorytetów, można ograniczyć czas grzania np do 30min, po czym przerwie grzanie CWU i przejdzie do CO, by za pewien czas znów wrócić i dokończyć grzanie CWU. Można ograniczyć histerezę CWU i po prostu zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Jak ktoś wymaga bezwzględnego komfortu, to nie kupuje Haiera. Mam nadziej, że w tym się ze mną zgodzisz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Vlad24 napisał:

Jak ktoś wymaga bezwzględnego komfortu, to nie kupuje Haiera. Mam nadziej, że w tym się ze mną zgodzisz. 

Oczywiście że się zgadzam👍... czyli powrót do sedna... pompa.

Pozdrawiam Ciebie. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja mam u siebie zasobnik 300L pionowy 2x dwupłaszcz piec+solar.- firmy polskiej ERmet , oni produkują dwupłaszcze i można zobaczyć specyfikację tech. może trafisz na podobny model, coś tam porównasz 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
6 godzin temu, Vlad24 napisał:

Tak się powszechnie utarło, że zasobniki do PC muszą mieć duże wężownicę, ale to nie do końca jest prawdą. Wszystko zależy od samej PC, są takie które bez problemu sobie poradzą z wężownica np 0,5m2, tylko oczywiście proces grzania będzie trwał odpowiednio dłużej. Trzeba sprawdzić jak grzeje CWU ten Haier i od tego uzależniać zakup zasobnika. 

No ale jak to sprawdzić skoro nie ma zasobnika i nadal o to pytam fachowców jaki. by muc to potem sprawdzić inaczej się nie da .

6 godzin temu, Vlad24 napisał:

Wszystko jest względne, czas grzania może wymieść 30min, a może i 3h.

W dobrych pompach można w parametrach serwisowych ustawić graniczną deltę t zasilania wężownicy - t wody w zasobniku. Zabezpieczy to przed taktowaniem lub grzaniem parametrem 65C. Z drugiej strony masz ustawienia priorytetów, można ograniczyć czas grzania np do 30min, po czym przerwie grzanie CWU i przejdzie do CO, by za pewien czas znów wrócić i dokończyć grzanie CWU. Można ograniczyć histerezę CWU i po prostu zdawać sobie sprawę z pewnych ograniczeń. Jak ktoś wymaga bezwzględnego komfortu, to nie kupuje Haiera. Mam nadziej, że w tym się ze mną zgodzisz. 

Ja akurat mam podłogówkę więc tu problemu nie ma nawet jak by 2 godziny miało grzać ten bojler tylko która pompa miała by grzać tak długo nierozumię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież obecnie masz jakiś bojler - więc go zostaw, sprawdzisz jak się będzie zachowywał i wtedy podejmiesz decyzję, albo zadzwoń do polskiego dystrybutora tej pompy i spytaj w dziale technicznym:

Jaka powinna być sensowna powierzchnia wymiany w bojlerze np 200l.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Mam obecnie 140 litrów dwupłaszczowy ale w nim temp 60 stopni to wystarcza ale pompy tak wysoko chyba nie grzeją , tak po prawdzie mam taki trochę szatański plan aby zasilanie od pompy puścić przez płaszcz tego 140 litrowego bojlera jako taki swoistego rodzaju bufor i dopiero wstępnie podgrzana woda wlatywała by do bojlera właściwego ale też zasilanie podłogówki  tzn zawór 3 drogowy przełączający co mu tam się ubzdyka w danej chwili nie wiem czy to mądre czy nie ale jakoś mi się to tak okociło ,ma to sen ? dziś mi kumpel dzwonił że jego kumpel ma dwupłaszczowy zasobnik 160 litrów mało tego to jeszcze poziomy i mu to działa z pompą ciepła ,wg mnie to ciut za mały  do pompy z powodu niższej temp ale hm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Mam obecnie 140 litrów

Można pominąć grzanie CWU pompą ciepła a wodę grzać zwykłą grzałką 6 kWh na dobę powinno wystarczyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak puścisz duży przepływ przez dwupłaszczowy to też może być dobrze. Jak pisałem wcześniej,w swoim bojlerze pompa jedzie na dużym przekroju i grzeje zawartość bojlera w niecałą godzinę. Gdybym robił to samo wężownicą, to pewnie zużyta energia wyszła by podobnie, ale czasu bym stracił nieporównywalnie więcej. W tym jest problem, pompa ma szybko dogrzać niewielką porcją ciepła i wracać do grzania domu. Teraz nawet bojler dogrzewam co drugi dzień, 340l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ty masz dobrze że możesz sobie pozwolić na takiego byka , też bym dawno znalazł dla siebie nierdzewkę tylko mam problem tego typu że wejdzie mi tam gdzie będzie stał tylko 160-165 cm wysoki i tu mnie haltuje i albo poziomy jakaś jierdzewka wiesmana z nierdzewną wężownicą lub dwupłaszcz albo 200 litrów dwupłaszcz pionowy . nie poszaleję ze względu na wysokość a kucie betonu posadzki nie uśmiecha mi się .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego byka zrobiłem sam ze starego zbiornika toroidalnego LPG jako dennice i zwinięty arkusz blachy #3mm. Wężownica 25m rurki 18mm miedzianej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, Carinus  jeśli dobrze zrozumiałem masz bojler/bufor w którym cwu jest podgrzewana na bieżąco w wężownicy a nie jak tradycyjnie pobierana bezpośrednio z bojlera? Czy to te 25m rurki miedzianej o której napisałeś jest tą wężownicą czy to dolna grzejąca? Czy przepływająca woda zdąży się nagrzać, ewentualnie jaką uzyskujesz różnicę temperatur na wylotach z kranu w stosunku do temp w bojlerze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica umieszczona jest na górze bojlera i ona odbiera ciepło. Zwinięte są dwa zwoje po 12,5m podłączone do wspólnego króćca, przepływ jest wtedy wolniejszy i odbiór ciepła dosyć dobry. Nie sprawdzałem różnic temperatury między zbiornikiem a wyjściem wody, bojler ładowany jest do 47* i to wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.