Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Słabogrzejący Bojler Poziomy Płaszczowy Galmeta 120 Litrów


sobon2000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Otóż mam problem jak w temacie z tym, że owe problemy z grzaniem pojawiły się jakiś czas temu. Sprawa wygląda tak:

bojler mam już 6 lat - najpierw grzany zwykłym piecem, teraz z podajnikiem - osobna pompa CWU. Zauważyłem, że coraz słabiej bojler grzeje, tzn. po spuszczeniu trochę ciepłej wody do wanny woda robi się coraz chłodniejsza - włącza się pompa CWU - dłuuuugo nagrzewa wodę żeby znów spuścić 2 wiadra i to samo. Kiedyś bojler był w stanie zagrzać o wiele więcej wody... mam bardzo twardą wodę jest więc możliwe aby zbiornik tak zarósł, że stracił swoją pojemność (litry wody)?? czy jest to możliwe? Najlepiej byłoby rozkręcić grzałkę i wsadzić rękę i sprawdzić ale wolę najpierw popytać:)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie są uroki tego typu bojlerów, jedyną jego zaletą jest możliwość pracy na grawitacji.

Długo grzeje, bo płaszczowy i w miarę nagrzewania górnych warstw wody radykalnie zmniejsza się powierzchnia grzewcza tego płaszcza.

Szybko się wychładza, dlatego ze jest duża powierzchnia kontaktu ciepłej z zimną i powstałe wiry przy poborze wody powodują jej wzajemne wymieszanie.

 

Jak masz pompę cwu i chcesz komfortu, to kup duży pionowy z wężownicą. Najlepiej taki by móc palić co drugi dzień (dodatkowo zawór mieszający, byś nikogo nie poparzył)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zaś podejrzewam, że za czasów "zwykłego" kotła, utrzymywana była sporo wyższa temperatura zasilania. Teraz jest podajnik i powiedzmy 55 na zasilaniu. Jeżeli teraz docelowo ma być 50 na CWU, to ta nikła różnica 5 sC powoduje długi podgrzew zładu boilera.

 

Taka teoria "na oślep"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dziękuję wszystkim za odpowiedz. Z pewnością zwykły piec dawał wyższą temp. Na bojler i woda mogła się szybciej nagrzewać jednak wyraźny spadek sprawności bojlera zauważyłem po 2 latach grzania piecem na eko( temp do bojlera ok.60 st). Temp. Powrotu nie mierzyłem ale na oko rura jest praktycznie tak samo gorąca jak zasilanie więc to chyba jednak kamień? Anody nie wymieniałem od nowości:) Przepraszam z góry za pisownię bo piszę na takim wynalazku jak iPad i jeszcze nie do końca wiem co i jak;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.