Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja Instalacja


mj7j

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki miedzy innymi temu forum udało mi się zbudować instalacje w moim nowym domu.

Kociołek LINGDUO 15KW resztę widać na zdjęciach . Cała instalacja działa wyśmienicie nawet przy braku prądu rozpalam drewnem na górnym palenisku i już przy 65 stopniach na piecu kaloryfery na parterze i poddaszu są gorące - myślę , że to dzięki układowi zamkniętemu. Szczególnie zadowolony jestem z układu mieszającego do podłogówki mam kontrolę nad temperaturą w każdej pętli i wyrównane przepływy dzięki rotametrom .

Do pieca mam podłączony czujnik pogodowy. Co do spalania to wypowiem się oczywiście po sezonie. Pozdrawiam.

post-1611-1255796079_thumb.jpg

post-1611-1255796138_thumb.jpg

post-1611-1255796206_thumb.jpg

post-1611-1255796268_thumb.jpg

post-1611-1255796354_thumb.jpg

post-1611-1255796523_thumb.jpg

post-1611-1255796589_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... No ładnie ładnie ALE. Brak zaworów kulowych w obrębie pomp ( w razie awarii pompy czy przytkania filtra trzeba będzie zlać całą wodę z układu ). Na zasilaniu bojlera brak filtra przed pompą i odpowietrznika oraz wspomnianych zaworów. Zawór zwrotny na zasilaniu bojlera proponuję dać klapkowy- też przepchnie tam grawitacja. Estetycznie - WYPAS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada dla wszystkich "hydraulików" -amatorów takich jak ja , nie stosujcie do zasilania podłogówki żadnych zaworów RTL i innych wynalazków typu zasilanie z powrotu grzejnika bo to strata czasu ,pieniędzy i nerwów. Na moim przykładzie mogę powiedzieć ,że niema jak układ mieszający!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ups... No ładnie ładnie ALE. Brak zaworów kulowych w obrębie pomp ( w razie awarii pompy czy przytkania filtra trzeba będzie zlać całą wodę z układu ). Na zasilaniu bojlera brak filtra przed pompą i odpowietrznika oraz wspomnianych zaworów. Zawór zwrotny na zasilaniu bojlera proponuję dać klapkowy- też przepchnie tam grawitacja. Estetycznie - WYPAS...

pytanie do fachowców ,co tak naprawdę daję filtr ? moim zdanie osady itak w kotle osiadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak działa to jest satysfakcja z roboty i to jest wazne

 

ale jakos nie moge domyslić sie dlaczego rurki od grzejników wychodza od dołu rozdzielacza

ba nawet jedna musiałes sztukowac bo brakło

co stało na przeszkodzie zeby wychodziły z góry ?

a przy okazji jak byś cos jeszcze zmieniał to ładniej by wygładała pompa od bojlera poziomo w miejsce zaworu bezp.i było by miejsce na zawór z filtrem

 

a na przyszłosc to nie dawaj tak duzych rozmiarów zdjec ( wystarczy 200k do ogladania ) bo czekam i czekam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Jaca45 jest dobrze do puki jest dobrze. Przed pompą filtr jeszcze nikomu nie zaszkodził a ile razy pomógł tego też nikt nie wie bo nikt go nie rozkręca. To jest podobnie jak z murowaniem komina z klinkieru kratkowego. Podobno wszyscy tak robią i jest dobrze. Otóż było dobrze do czasu jak mojemu kolesiowi pękł komin i teraz się zastanawia co z tym zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zrobiłem podobnie tzn też na pex i też sam. Ja zdecydowanie jestem za filtrami zwłaszcza gdy robimy coś przy instalacji sami ( podwijanie, lutowanie). Ostatnio z filtra u znajomego wyjąłem (pół pudełka po zapałkach) różnych śmieci. Już miałem pompę wymieniać i kupiłem nawet niby większą od razu. A tu kanał . Taka sama pompa była mało tego ciut mocniejsza niż nowa ( 90 W a nie 70) ale filtra nie dało się odratować skorodowana siatka od nieczystości. Mnie instalacja się podoba. Szukam właśnie konceptu na podłogówkę. Ale zostanę chyba na TZM i spróbuje puki co na jednej pompie ( małe podłogi). Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mnie gnębi to podłączenie podłogówki. Tak sie zastanawiam, podobno ling wymaga zaworu 4D by temperatura powrotu nie była za niska. Jak by nie było woda z podłogówki jest dość chłodna jakieś 30*C, wiec jak to ma się do wymogu montowania tego zaworku? Pytam, dlatego bo jestem amatorem, choć nie chwaląc się już kilka instalacji zrobiłem a nadal tego nie rozumiem. (taki mały przykład według mnie najprostrzego rozgałeżnika do podłogówki)

post-5556-1255982827_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurkę przy rozdzielaczu grzejnikowym sztukowałem ponieważ przy montażu pomyliłem powrót z zasilaniem a później trzeba było sztukować, co do filrów przed pompami to oczywiście są do grzejników i podłogówki a do CWU wydaje mi się zbędny ponieważ idą tam rury 1 cal a sama wężownica w zbiorniku ma fi 3/4cala więc nie powinno się nic zapychać. Zawór zwrotny do CWU jest konieczny ponieważ przy osiągnięciu nastawionej temp. CWU piec wyłącza pompę i bez zaworu obieg grawitacyjny podniósł by temperaturę wody w zbiorniku do temperatury kotła .

Pompa jest pionowo a nie poziomo dla leprzego odpowietrzania się - przynajmniej tak mi tu doradzano.

 

"ale jakos nie moge domyslić sie dlaczego rurki od grzejników wychodza od dołu rozdzielacza "

 

 

 

Moim założeniem było ,że przy braku prądu zasilanie grzejników na obu kondygnacjach ma być grawitacyjne i równonierne. Przez podłaczenie rurek od dołu ( zwiększenie oporu hydraulicznego) dla grzejników bliższych na parterze udało się to osiągnąć - grzejniki na parterze i poddaszu przy obiegu grawitacyjnym grzeją równoniernie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal mnie gnębi to podłączenie podłogówki. Tak sie zastanawiam, podobno ling wymaga zaworu 4D by temperatura powrotu nie była za niska. Jak by nie było woda z podłogówki jest dość chłodna jakieś 30*C, wiec jak to ma się do wymogu montowania tego zaworku? Pytam, dlatego bo jestem amatorem, choć nie chwaląc się już kilka instalacji zrobiłem a nadal tego nie rozumiem. (taki mały przykład według mnie najprostrzego rozgałeżnika do podłogówki)

 

To bardzo proste.

Wytarczy zrozumieć zasadę działania układu mieszającego, temperatura wody na powrocie mieszacza nigdy nie ma 30 stopni tylko nieco niższą od temperatury zasilania np. jeżeli na piecu jest 70 stopni to na powrocie mieszacza np 60-65stopni a w pętle idzie nastawione 30 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno małe ale, sporo ostatnio montowałem w domach na parterze samą podłogówkę zero grzejników fakt pracowały tam piece gazowe, a gdyby tak zamiast gazowego był tam piec na ekogroszek np. taki ling, co wtedy? zero pożytku z tego 4D a może się myle.

 

 

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi jeżeli sama podłogówka i kocioł węglowy to przedewszystkim 4D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę masz rację taka teraz moda, trendy napewno nie chciałem być tylko taki chory wymysł producenta kotłów.

Też byłem przeciwnikiem zaworu 4D w mojej instalacji ale jak mam być pozbawiony gwarancji na cacko za 9000tys. to wolałem kupić zawór za dwie stówki i zamontować.

Więc jeżeli już jest to spełnia swoje zadanie prawidłowo np. ustawiam sobie w cieplejsze dni (8-10st. na dworze) temperaturę ogrzewania 40 stopni i tyle idzie na grzejniki w domu jest ciepło a nie duszno , na kotle mam wtedy 65stopni i ciepłą wodę w zbiorniku np.45stopni.

 

 

Tak na marginesie dodam ( bo pewnie zaraz ktoś napisze ,że bez 4D to za niska temp. na kotle , korozja zepsuty kocioł i takie tam...) u moich rodziców pracuje kociołek ze Stąporkowa już dziesiąty sezon ogrzewa niewiele bo ok 65m2 bez zaworu 4D i ustawiana jest temperatura zawsze 40- 42 st. tylko w najwiękrze mrozy ok 50st. bezawaryjnie.

No, ale może trafili na dobry egzemplarz.. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie pięknie, gdyby moim zdaniem nie małe, ale (jestem amatorem, na dodatek nigdy nie robiłem instalacji w Polsce opartej na piecu na węgiel, 4D i tego typu wymysły. KTO PYTA NIE BŁĄDZI, wiec po prostu pytam) Przykład Klient ma dom parterowy dobrze ocieplony i chce tylko podłogówkę montuje mu np. piec ling zawór 4D. Teraz pytanie gdzie podłączyć mieszacz przed czy za u Ciebie jest, przed ale w "moim przypadku jest tylko podłogówka wiec jak podłączę przed to zawór nie potrzebny, bo, do czego, ale z drugiej strony stracę gwarancje jak go nie założę. Przyznaje polska to dziwny kraj tu nie ma nic stałego jakiegoś schematu normy, która by wszystko regulowała. Dla takiego przykładu powiem tak, pracuje już ładnych parę lat w Holandii nie mam żadnych uprawnień by montować instalacje C.O. zasilane piecem gazowym, ale tu nikt ode mnie tego nie wymaga (dopóki robie to w prywatnych domach i o ile wszystko jest robione według pewnych ustaleń). A u nas, w Polsce ostatnio pytałem się w gazowni, co muszę zrobić by mi podłączyli gaz piec itd. Okazało się ze czeka mnie masa papierków szukanie instalatora z danego regionu (wiadomo znajomości przy odbiorze nie będzie problemów) i czekanie ok. w najlepszym wypadku 3, 4 miesiące.

 

A już tak całkiem na marginesie moi rodzice mają dom wielkość nie gra tu roli od kąt pamiętam będzie już z 15 lat pracuje tam piec dosłownie wszystko żerny ostatnio palił się w nim nawet owies itd. na dodatek spawał go mój wuja pamiętam u nas na podwórku tu nie ma żadnego zaworu jest tylko pompka i działa. Czyżby obecni producenci kotłów używali gorszej jakości stali, a może spawacze za mało się przykładają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.