Skocz do zawartości

Michał Dean

Forumowicz
  • Postów

    18
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia Michał Dean

Ciekawy

Ciekawy (3/14)

  • Pierwszy post
  • Współtwórca
  • Starter dyskusji
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam wszystkich. Posiadam piec gazowy Termet Windsor 50. Średnio raz na dwa tygodnie piec potrafi się zatrzymać informując o awarii wentylatora (E16). W instrukcji pisze, że alarm ten włącza się jeżeli prędkość wentylatora wykroczy poza zakres 250-8100 obr/min. Jest to uciążliwe ze względu, że najczęściej jest to w nocy i w mieszkaniu nie jest ciepło. Teraz pytanie. Od czego zacząć szukanie usterki, wady instalacji ? Na razie głośno myślę: komin.... system zamknięty, rura 80 mm wewnątrz.? Proszę o pomoc.
  2. Dodam jeszcze że podgrzewacz elektryczny jako praca podgrzewanie elektryczne będzie tylko wykorzystywane awaryjnie. Normalnie grzałka elektryczna ma nie pracować.
  3. Witam. W tym roku planuję modernizację instalacji gazowych i wodnych. Posiadam duży dom z 5 mieszkaniami. Obecnie jest jedna kotłownia gdzie CWU jest tylko dla jednego mieszkania, natomiast w pozostałych są podgrzewacze elektryczne. Niestety odległość najdalszego odbiornika CWU do kotłowni sięga około 20 mb. Przy rurze miedzianej fi 22 stanowi to około 6 litrów wody. Tę wodę trzeba będzie zlać gdy ostygnie. Postanowiłem zastosować podgrzewacz w taki sposób jak na schemacie. Czy ma to sens? Czy zastosować normalnie zbiornik z wężownicą i cyrkulacją.? Proszę o poradę.
  4. OK, a zapytam sie w takim razie po co po wyłączenie pieca w tryb "nie grzej" pompa chodzi przez 3 minuty. Wg mnie po to aby rozprowadzic wode po instalacji bardzo gorącą, tak aby taka "nie stała w rurze. Jeżeli w tym czasie woda ta płynełaby tylko przez upustowy zawór różnicowy , to nie ustudzi sie na tyle. Patrząc na histereze i obserwując regulator "slysze" ze przekaznik włancza sie raz na okolo 20-30 minut . Wiec te 3 minuty stanowia 10% pracy przez nie swoj obieg i tak co raz to studzaca sie woda. Chyba ze w czymś się myle?
  5. Ku zdziwieniu to jest naprawde prosty układ. Potrzeba dokladnie dwoch przekaznikow , a kazdy z trzema obwodami jednotorowymi. Za pare minut narysuje i zamieszcze. Pozdrawiam
  6. Zawór i tak powinnien byc dany , przed zabezpieczeniem , gdy np wszyscy skreca grzejniki, a włączymy pompę poprzez regulator pokojowy. Analizując wymysliłem troche inny układ na przekazniku , tylko ze musi byc 3x3 styki każdy a z tym generalnie nie ma problemow. Układ będzie działa w nastepujacy sposób: Stan ukł. z reg. pok. 1 Stan ukł. z reg. pok. 2 Zawór elektro-mag . 1 Zawór elektro-mag . 2 nie grzeje "0" nie grzeje "0" Zawór otwarty! "1" Zawór otwarty! "1" nie grzeje "0" grzeje "1" Zawór zamknięty "0" Zawór otwarty "1" grzeje "1" nie grzeje "0" Zawór otwarty "1" Zawór zamknięty "0" grzeje "1" grzeje "1" Zawór otwarty "1" Zawór otwarty "1" Szczególnie prosze spojrzec na sytuacje pierwsza. Przy sygnałach z regulatorow obu "nie grzej" obieg jest otwarty , zapobiegajac przed cyrkulacja pompy na 3 min czy pracy pompy dwukierunkowej w innych piecach. Jak ktos bedzie zainteresowany ukladem to narysuje w paincie i zamieszcze obraz. Pozdrawiam
  7. aha, pomyslowo , tylko jak taki zawor sie nazywa, aby zapytac sie w sklepie. tak dokladnie 3 minuty po "nie grzej" wiec tak zawor musialby conajmniej byc. Rowniez ewentualnie myslalem nad zmiana pieca na nowszy a, one maja prace pompy dwukierunkowej...
  8. Przegladam teraz specyfikacje jego i patrze ze po daniu sygnalu z regulatora "nie grzej " to chodzi on jeszcze przez 180 sekund . I teraz jak zrobie z tymi elektozaworami i przekaznikami, to zamkne obieg a piec bedzie chodzi, pewnie i tak zabezpieczenie wylaczy palnik , ale nie bedzie to poprawny stan.
  9. Teraz tak mysle, ale bym wtedy pominal obiegi z termopara zabezpieczajce przed ustawiona maksymalna temperatura wylotu cieplej wody.
  10. Ok, zgadza sie. Tak wczesniej myślałem. A zapytam się jeszcze w jaki sposób jest uruchamiany palnik w piecu gazowym? Czy samym przepływem wody. Bo jak włanczam zewnetrzna pompe, podlaczona szeregowa do obiegu (obecnie jest by-pass - kiedys byla uzytwa w innym celu), a przekaznik z regulatora daje sygnal ze piec ma nie pracowac (ma nie grzac) to palnik sie uruchamia sam. Bo jak by tak bylo to pompe z pieca bym wyrzucil i dal bym bezposrednie polaczenie. A natomiast zastosowal bym dwie pompy w osobnych obiegach CO ( pompy sa tansze niz elektozawory), ktore bylyby sterowane osobnymi regulatorami pokojowymi. W ten sposób moglby sterowac kazdym obiegiem osobno z zaleznosci od zapotrzebowania na ciepło.
  11. Tak zgadza sie , cieplomierze posiadam. Ale chodzi mi o dokladne rozwiazanie sterowania pieca z dwoma regulatorami pokojowymi. Obecnie mam jeden , ktory w momencie grzania zlancza styki przekaznika i uruchamia kociol z jegą pompa.
  12. Witam , posiadam instalacje grzewcza z piecem gazowym termet na 2 mieszkania. Chcialbym je kompletnie rozdzielic . Tak aby kazdy placil za siebie poprzez licznik ciepla (cieplomierz). Kazdy w domu bedzie mial wlasny regulator . I tu zaczyna sie problem . W jaki sposob sterowac obiegami? Jezeli zastosuje dwie oddzielne pompy i regulatorem wlacze jedna to i tak czesc cieplej wody poplynie w drugi obieg . Bo piec gazowy ma w sobie wlasna pompe , co musialaby chodzic caly czas. A moze elektrozawory. Jak to sie w praktyce rozwiazuje. Poprosze o porade.
  13. Witam. Buduje właśnie mieszkanie. Instalacja Co będzie wykonana od nowa. Przesyłam mój pomysł na nią. Prosze o uwagi dotyczace jej. Chcialbym aby byl kominek i piec gazowy. Chciałbym połaczyć komfort z taniością.... kontrola_002.bmp
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.