Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Moja Instalacja


mj7j

Rekomendowane odpowiedzi

Co do zasadności stosowania zaworów 4-D to jak zwykle zdania są mocno podzielone. Z własnego tylko doświadczenia mogę napisać że widziałem już nie jeden piec ( zwłaszcza retortowy ) który po trzech latach "użytkowania" jest już w stanie agonalnym. Powodów pewnie tego stanu jest wiele, a to zły dobór pieca, a to zła instalacja, kiepska stal i wykonanie ale i też najczęściej bezmyślny montaż bo wiele z tych pieców zostało "na żywca" wpięte w to co już było w domu. Nie bez znaczenia są też warunki w kotłowni- piwnicy, często duża wilgotność. Ostatnio robiłem piec właśnie 3-letni i retorta poszła do wymiany a ściany paleniska były tak skorodowane że nawet nie odważyłem się ich czyścić - jedno próchno. Palili w nim tak że na piecu było max 40st. w domu sauna i zero wody do mycia ( wodę do mycia grzali przepływówką elektryczną która się popsuła- i to była główna przyczyna tego że tam pojechałem ). Po montażu zaworu 4-D piec ma 55st., woda do mycia jest a temp. w domu regulują prostym sterownikiem ESR 1100M i do kotłowni zaglądają raz na tydzień ( wygoda co... ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,że też jesteś amatorem tak jak ja szkoda ,że nie wypowiada się tu żaden profesjonalista może wytłumaczyłby ci to szybko i konkretnie.

Zapoznaj sie najpierw z zasadą działania 4D na tym forum i na googlach jest tego wiele.

 

Jeżeli masz dom gdzie ogrzewanie jest tylko podłogowe i kocioł retortowy to instalacja jest jeszcze prostsza rury od podłóg podłączasz bezpośrednio do 4D przez pompę z wyłacznikiem termicznym lub lektronicznym nastawionym na temp. 45stopni , piec nastawiasz na np.70stopni i po robocie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja również przymierzam się do wykonania c.o. samodzielnie a do podłogówki chce wykorzystać rozdzielacz z mieszaczem pompowym firmy TECE maja taki wynalazek 2w1 wiec podłączenie go przed zaworem 4D odpada, ale nie oto chodzi zastanawiam się nad ta temperatura powrotu z rozdzielacza podłogowego do kotła, przecież zawór termostatyczny z czujnikiem zanurzeniowym (przylgowym) dopuszcza do obiegu podłogowego tylko tyle gorącej wody ile jest potrzebne do uzyskania odpowiednio nastawionej temperatury. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie.

Wkrótce zamieszczę fotki z mojej kotłowni.

Pozdrawiam Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kotłowni to nieźle ,popraw filtry nie korkami w górę tylko w dół inaczej wszystkie śmiecie wpadną z powrotem,przy bojlerze za zaworem zwrotnym zrobiłeś zasyfonowanie,brak zaworu odpowietrzającego na pion,zawór czwórdrożny to jak termostat w ałcie ma piec być dogrzany np;kocioł ma tm około 60stopni a na mieszkanie ustawiaż zaworem 40stopni przeciwnym razie . wilgoci zalatwi go

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Czy zawór 4-d nie powinien być przed grupą bezpieczeństwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam , obiecałem że napiszę po sezonie jakie wyszło spalanie a tu minął już trzeci sezon :) , ale przynajmniej doświadczenie większe .

Instalacja działa kolejną zimę po prostu rewelacyjnie mam jeszcze podłączony czujnik pogodowy co perfekcyjnie reguluje temperaturę w domu , układ mieszający , zawór 4d i pompy działają prowidłowo bez usterek .

Co do spalania to wychodzi mi na cały rok czyli łącznie z sezonem letnim (grzanie CWU) 3 tony ekogroszku , jeden zasyp 180 kg wystarcza na ok 14-16 dni tylko przy silnych mrozach 25-30st na ok 8-11 dni.

Piec również działa bez zarzutu.

Pozdrawiam wszystkich hydraulików amatorów i życzę ciepła w 2013r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.mj7j ,mozesz powiedziec jaki duzy masz dom ,czy ocieplony bo to spalanie to rewelacja jak co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.