Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł QEko 15kW Heiztechnik problem ze wzrostem temperatury


Zawisza1978

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Jestem użytkownikiem kotła QEko 15kW od niespełna miesiąca i mam problem z którym nie mogę Sobie poradzić to wzrost temperatury kotła do krytycznej alarmowej od zadanej 55. Urządzenia w instalacji: sterownik TECH i-1, termostat pokojowy Salus, automatyka kotła to HT – tronik 700 Sensor, regulator ciągu komina, zawór 3 drogowy, eko groszek 28MJ Polski, dmuchawa uchylona na 10mm.

Tak jak wspomniałem wyżej kocioł po osiągnięciu zadanej temp.55 przy wyłączonych pompach CO i CWU (osiągnięte zadane temperatury) jego temperatura wzrasta do krytycznej alarmowej – także w obecnej sytuacji ogrzewanie na termostacie pokojowym nie wchodzi w grę. Natomiast praca kotła w trybie manualnym wiąże się z szybkim ubytkiem eko w podajniku ponieważ na 1,5 doby przy obecnych temp. zużył 25kg. Sytuacja mnie przerasta, jestem załamany bardzo proszę o wskazówki w jaki sposób można byłoby temu zaradzić.

Z góry dziękuję Pozdrawiam Krzysztof

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry serwis techniczny po konsultacji telefonicznej wskazał zbyt duży ciąg kominowy więc zamontowałem regulator ciągu kominowego i bez efektu. Zadając pytanie jak mam grzać w okresie letnim tylko CWU to Pan odpowiedział ze lepiej byłoby podłączyć bojler do prądu i niekorzystac z kotła skoro tak się dzieje ze temperatura wzrasta do krytycznej jak osiągnie zadana i nie ma odbioru to jest fachowa porada technika Heiztechnik - także dziękuję bardzo, jestem zawiedziony.

Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję dane które mam ustawione na kotle:

Histereza mocy minimalnej 5st., histereza kotła 2st., tryb pracy palnika Standard, czas podawania paliwa 5s, przerwa podawania paliwa 32s, wydajność dmuchawy 15%, wzrost obrotów dmuchawy 4%, przerawa podawania w podtrzymywaniu 17min. Zdjęcia paleniska i popiołu po południu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2021 o 18:08, Zawisza1978 napisał:

wzrost temperatury kotła do krytycznej alarmowej od zadanej 55.

Proszę uzupełnić profil bo ciężko ocenić w jakich warunkach pracuje kocioł. Temperatura zadana 55 stopni  jak uda ci się Kolego opanować wzrosty to prosta droga do przegnicia kotła i zezłomowania go w ciągu pięciu lat.

W dniu 18.10.2021 o 12:57, Zawisza1978 napisał:

serwis techniczny po konsultacji telefonicznej wskazał zbyt duży ciąg kominowy więc zamontowałem regulator ciągu kominowego i bez efektu.

Fajny serwis. Ha ha. bez komentarza

W dniu 17.10.2021 o 18:08, Zawisza1978 napisał:

przy wyłączonych pompach CO i CWU (osiągnięte zadane temperatury) jego temperatura wzrasta do krytycznej alarmowej – także w obecnej sytuacji ogrzewanie na termostacie pokojowym nie wchodzi w grę

I tu jest częściowo pies pogrzebany. Brak odbioru na instalację z kotła i za duża ustawiona moc palnika. Nie rozumiem jednego. Dlaczego ogrzewanie na termostacie nie wchodzi w rachubę. Sterownik pokojowy powinien dać sygnał dogrzania i wywołać stan podtrzymania. Albo jeszcze lepiej jakby nie robił nic tylko dawał sygnały do korekcji temperatury na obieg za 3D przez sterownik kotła. Ale pompa powinna pracować cały czas! Nawet po wygaśnięciu kotła.

Masz siłownik  na zaworze 3D? Jest sterowanie pogodowe? Jest czujnik temp. zewnętrznej?

Po drugie. Masz za wysoko ustawioną moc palnika. Wydłuż przerwę do 45 60 sek i dopasuj nadmuch tak żeby w czasie pracy ciągłej palnika kopiec na retorcie utrzymywał wysokość max 5 cm. Zmniejszasz tym podawanie węgla w w czasie. Czyli moc palnika.

Ustaw na kotle zadaną min 65 stopni. Zmniejszysz ilość sadzy ( strata opału) i degradację kotła. I nie bój się tego, że kocioł dużo pracuje a mało stoi. Nie zbankrutujesz. Nawet jak kocioł pracowałby 24 godz. na dobę. A gwarantuje ci, że na skorygowanej dopasowanej mocy i stałym odbiorze ciepła na metraż spalisz wręcz mniej opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć dzięki za info.

Sterownik pokojowy reguluje pracę pompy CO, gdy w pomieszczeniu dojdzie do temp. zadanej odcina pracę pompy a kocioł nadal pracuje ponieważ nie osiągnął zadanej temp.55, jak osiągnie wchodzi w podtrzymanie i w tym czasie temp. wzrasta do krytycznej-alarmowej...i w tym jest problem.

Siłownik na zaworze 3D posiadam z firmy Afriso, sterownika pogodowego i czujnika temp. zewnętrznej nie posiadam.

Pozdrawiam Krzysztof 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tu nie o regulator ciągu chodzi a o instalację. Po wyłączeniu pompy c.o. co miesza wodę pewnie nic. Palę tym systemem wyłączenia pompy co i jest super trzyma zadana i nie ma mowy o przekroczeniu temperatury. U mnie zawór 4 drogowy, pompa na powrocie- chodzi dały czas. Jest ciepło ale na sterowniku pokojowym wygląda to tak. Te dwa spadki to włączenie bojlera.16347367960836431613820034269087.thumb.jpg.3e3b39ccf853ca606641957539e528ed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to da? Zapewniam że nic. Jeżeli regulator pracuje przydużym ciągu to obniżenie podciśnienia sprawi tylko to, że jeszcze mniej ciepła ucieknie do komina. I w obecnej sytuacji wzrost spoczynkowy temp na kotle wzrośnie. Fajne porady. To tak jakby choremu na rozstrój żołądka proponować posłuchać Drugiej Symfonii Brahmsa.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @Outsider, pozwolę sobie napisać że się mylisz, a Twoje porównanie nie jest trafne.

W tym przypadku kocioł przegrzewa się w podtrzymaniu nie dlatego, że za mało ciepła idzie w komin, tylko dlatego, ze nadmierny ciąg kominowy wzbudza palenisko w podtrzymaniu. Zmniejszenie podciśnienia spowoduje, że w podtrzymaniu mniej powietrza dostanie się do paleniska i nie wypali węgla.

@Zawisza1978, daj znać czy zmniejszenie podciśnienia wpłynie na zmniejszenie przegrzewania się kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, próba z ustawieniem regulatora ciągu na 10Pa bez efektu, temperatura osiągnęła 79st. tu jeszcze dodam ze dziś u mnie bez wietrznie i uchyliłem nawet na stałe ale jak widać na zdjęciach poniżej nic to nie dało i przeszedłem na manual ale na tym manualu od 26 sierpnia straciłem 17 worków eko każdy 25kg to jest dramat i katastrofa ( i tu oszukiwałem kocioł nie pracował ciągle). Co dalej jak tu żyć, co robić? Cena 25kg eko już doszła do 40zł ale to poza tematem. Bardzo proszę o dalsze wskazówki?20211024_183609.thumb.jpg.852dfdc056491a197488bfe0b11deed2.jpg20211024_183609.thumb.jpg.852dfdc056491a197488bfe0b11deed2.jpg20211024_183649.thumb.jpg.07bb97a50f994cf078f07f7019b54b17.jpg20211024_184604.thumb.jpg.9ad4a53fdaba0e8e31e2331d2eec5589.jpg

20211024_183711.jpg

Chciałbym dodać jeszcze ze pompa ochrony powrotu przerywa prace gdy kocioł osiągnie 60st. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy jest rozbujany kociol i w momencie sa stopnute wszystkie pompki,co ine ma sa porobic,niž to,že gorace sciany wymienika oddaja cieplo wode ktora stoi w kotlu i ta idzie grawitacyjno tylko do gory kotla,tam gdzie jest czujnik temperatury.Co do tego ma RCK to nie wiem...Kiedy nie ma przeplywu wodnego i wylaczaja sa pompki zamiast ladnej regulacji CO(przy silniku wentyla szybko na to policz),nie ma szanc utrzymac temperatury i utrzymac spalanie wegla przy pelnej,czy zerowej robocie kotla na podstawe ON/OFF termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już były wskazówki co należy zrobić. Kolega nic n ie robi i oczekuje dalszych wskazówek.

40 minut temu, Zawisza1978 napisał:

Co dalej jak tu żyć, co robić? Cena 25kg eko już doszła do 40zł ale to poza tematem

Albo nie grzać wcale albo zastosować stałą pracę układu. A nie odłączanie pompki od termostatu, obniżenia nocne, zadana 50 na kotle i inne bzdury. Kiedy samochód więcej spali? Płynna jazda czy rura hamulec, rura hamulec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gorączkuję się. Spokojnie. Też wiele lat grzałem podajnikowcem. I też miałem na początku problemy ze wzrostami temp. Czy to po odstawieniu się kotła, czy od pracy w podtrzymaniu. I są sposoby by to bezproblemowo usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.