Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie hali 1300m2


jkozak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i przechodzę od razu do rzeczy. Stałem się właścicielem hali 1300m2 powierzchni dobrze izolowana płytą warstwową. Ogrzewana klasycznym piecem węglowym z koniecznością ciągłego dozorowania. Dystrybucja ciepła odbywa się przez klasyczne kaloryfery. Muszę zainstalować tam coś mniej upierdliwego i jednocześnie ekonomicznego. samo płacenie za 3 etaty na trzech zmianach zeby obsługiwać piec jest na tyle nieopłacalne ze już lepiej byłoby dogrzewać hale prądem. proszę o poradę. Rozważam kocioł na ekogroszek z podajnikiem ale mam tez możliwość zainstalowania pompy ciepła (moje wątpliwości wzbudzają jedynie wachania cen prądu). Będę bardzo wdzięczny za porady ekspertów 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochroniarz sprawdził i jest 150kw ale mówi ze pracuje tam od pierwszego właściciela i nigdy nie palili na pełnej wydajności. Do tego dodam ze mam urządzenia generujące ciepło w fabryce. 3 lasery przemysłowe oraz kompresor 12kw samo to dogrzewa mi pierwsza cześć hali (800m2) do jakiś 14c kiedy na zewnątrz jest -1C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z czystej ciekawości, ile czasu trwa rozuch kotła o tak dużej mocy 150 kW? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor bardzo dziękuje. Zainstaluje 100kw.

Emigrant. Zapewne moja odpowiedz będzie mało wymierna bo piec jest naprawdę zabytkiem i wymaga stałego dozoru. Wszystko robi się ręcznie. Przy nowych piecach zapewne 90% tych problemów nie występuje ale odpowiadając na twoje pytanie. W piecu najpierw trzeba napalić drewnem żeby zrobić żar wiec czasowo licz tyle ile na rozpalenie ogniska, potem dorzucamy węgla w workach po 25 kg i to się rozpala na żarze już w miarę łatwo ale trwa miej więcej tyle co rozpalenie grilla. Liczyłbym w zależności od tego czy węgiel jest suchy czy wilgotny od 20min do nawet godziny 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szybko. Myślałem, że kilka godzin a nawet przez myśl mi przeszło kilkanaście godzin :). 

BTW, tak przeleciałem oferty podjanikowców 100 kW i widzę, że max. powierzchnia do ogrzania to 1000 m2. Patrz, bo przez te 5 klasy i Ecodesign'y to jest jego max. W ciemno nie kupuj. Może poprość kogoś, jakiegoś projektanta od takich rzeczy i niech zrobi jakiś OZC, jakieś obliczenia na zapotrzebowanie energetyczne tego budynku. Widzę, że chcesz kupić kocioł o tak po prostu "na oko". 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, standardowe Defro Eko Max jest w mocach 75, 100, 150 a nawet 300kW. Wciąż sporo wiejskich osiedli wymienia kotły zasypowe na ekogroszkowce, nadal działają q szkołach, firmach, gospodarstwach rolnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

A montował ktoś z was promienniki ciepła? Przedmiotowa hala jest mniejsza (około 900 m2), dopiero jest w trakcie budowy. Nie oczekuję, że w zimie będzie w niej panować wysoka temperatura, ale jednak musi być znośnie, aby dało się swobodnie pracować. Na tej stronie przeczytałem, że jest to powszechne rozwiązanie, jednak jeszcze się z nim nie spotkałem. W mojej okolicy większość obiektów wyposażona jest w tradycyjne rozwiązania, jednak ja szukam czegoś innego. Ew. jakie jeszcze są alternatywy, aby zapewnić relatywny komfort cieplny? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.