Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam. Chciałbym się poradzić was. Posiadam piec na ekogroszek,  instalacja grzejnikowa i chodzi mi o to czy jest sens montażu siłownika na zaworze 4D? pozdrawiam  

Opublikowano

Bez siłownika ustawiasz na danej pozycji i masz stałą temperaturę na instalacji przy stałej temperaturze na kotle.

Z siłownikiem możesz precyzyjnie regulować temperaturę na grzejnikach (oczywiście jeżeli sterownik kotła to umożliwia lub masz do tego dedykowany sterownik). Możesz uzależnić temperaturę na grzejnikach od temperatury na zewnątrz ("pogodówka"). Itp...

Czy jest sens - sam musisz sobie odpowiedzieć. Ja miałem i uważam, że jest sens. Dla Ciebie nie musi być. Możesz np. regulować sobie ręcznie lub podłączyć termostat włączający/wyłączający kocioł i grzać stałą temperaturą - co kto woli.

Opublikowano

Dodałbym, że jeżeli są używane. Ja np. mam bo myślałem, że będzie to dobry pomysł. Obecnie wszystkie są pootwierane na maxa, bo nie lubię zimnych grzejników w zimie. Używam ich do zakręcania grzejników np. w czasie jakiejś imprezy 🙂

Poza tym nawet jeżeli je masz i używasz mając siłownik możesz sobie np. przy 10 stopniach na dworze grzać 30 stopniami a przy -20 grzać 55 stopniami z automatu. Możesz oczywiście pokręcić sobie zaworem, możesz to ustawić dla pogodówki - dlatego tak jak pisze - co kto lubi.

Opublikowano

To zależy. Jeśli nie masz jeszcze zaworów termostatycznych na grzejnikach, masz sporo grzejników, chciałbyś mieć komfort bazujący na sterowaniu pogodowym i do tego masz jeszcze grzejniki poprawnie dobrane do zapotrzebowania budynku to zamontowanie siłownika powinno być tańsze niż założenie wszędzie zaworów na grzejnikach. Poza tym zimniejsza woda krążąca w obiegu to niższe koszty.

Opublikowano (edytowane)
1 godzinę temu, awiator napisał:

Poza tym zimniejsza woda krążąca w obiegu to niższe koszty.

Że co?
Wytłumacz mi proszę w jaki sposób chłodniejsza temperatura w grzejnikach obniża koszty ogrzewania.
Przecież ta "nadwyżka" temperatury w rurach nie idzie w ziemie tylko do budynku.
Kolejna sprawa to różnica temperatury zasilania i powrotu - wiadomo, że im wyższa na górze grzejnika to również wyższa na dole. ...no może nie wprost proporcjonalnie bo przy wyższej temperaturze grzejnik ma wyższą sprawność, więc ta delta będzie nieco większa niż przy zasilaniu niskotemperaturowym, ale tak czy owak ciepło oddawane jest do pomieszczeń, a nie na zewnątrz.
 

//edit:
A skoro jest termostat bądź zawory termostatyczne, to dla nich nie istotna jest temperatura obiegu, tylko temperatura pomieszczeń, więc przy osiągnięciu zadanej "wyłączą" grzanie.

Edytowane przez Dozy
Opublikowano

@Dozy Trochę to uprościłem ale to wynika z zasad termodynamika. Im większa różnica temperatur tym większy transport energii. Oczywiście jeśli rury są wewnątrz budynku prowadzone np w ścianach tylko działowych to wtedy to nie ma znaczenia bo energia ucieknie do ściany a ściana odda do pomieszczenia. Częściej się jednak zdarza, że rury prowadzone są w podłodze albo w ścianach zewnętrznych i wtedy może mieć to znaczenie nawet przy dużym ociepleniu. Teorię mogę poprzeć swoimi obserwacjami bo wiem jak zmieniło się u mnie zużycie dokładnie tego samego opału niemalże dokładnie w tych samych warunkach na dworze (0 w nocy/ 10 w dzień) i w domu (21 stC(  gdy zmieniłem temperaturę na 4D z 65 na 55 przy temperaturze kotła 72 stC

Opublikowano

Też mam odczucie że termostaty na grzejnikach nie kłócą się z siłownikiem na 4d. Ustawiam zasilanie grzejników np. na 35* i grzejniki dłużej są ciepłe, niż jakby było na grzejnik 50*. Przez to nie mam odczucia chłodu jak termostat zamknie grzejnik.

Opublikowano

powiem tak mam na każdym grzejniku głowice termostatyczne do tego jest to piec defro z sterownikiem K1PV4 i do tego mam czujnik zewnetrzny pogodowy. i teraz takie.koje pytanie czy waszym zdaniem jest sens czy nie? czy jest warte inwestować pieniądze w siłownik? 

Opublikowano
1 godzinę temu, Krzysiek29 napisał:

czy waszym zdaniem jest sens czy nie

Tak. Odpowiedz uzasadnienie dlaczego jest w poscie #7. Druga sprawa to inny (bardzie komfortowy) rozklad temperatury na grzejnikach. Jedni lubia miec “caly” grzejnik lekko cieply inni wola gora goraca dol zimny.

Opublikowano

Termostaty plus zawór z siłownikiem to przerost formy i niepotrzebne wyrzucanie pieniędzy(oczywiście to tylko moje zdanie i można się z nim nie zgodzić). Warto jednak mieć możliwość obniżenia temperatury na CO ale do tego sprawdzi się w zupełności zawór termostatyczny z zakresem do 65st który kosztuje 300zł a nie 600 jak zawór + siłownik

Opublikowano

@Krzysiek29 Nie. Jedno i drugie nie ma sensu, bo ten siłownik i zawory termostatyczne będę się nawzajem regulować. Zadbaj tylko aby przy zaworach termostatycznych wodę napędzała pompa elektroniczna, która ma tryb grzejnikowy - zachowuje stałą różnicę ciśnień (tzw. tryb proporcjonalny). Dzięki temu jak zawory się przymkną, to pompa będzie zmniejszała swoją moc.

Ja mam siłownik na zaworze 3d i z takiego rozwiązania jestem zadowolony, bo teraz przez zawór na grzejniki wychodzi mi 32-33C. Czyli grzejniki nie są nawet ciepłe, ale coś tam podnoszą temperaturę. Na zewnątrz jest teraz 10C. Zrobi się zimniej to sterownik odkręci zawór i pójdzie na instalację więcej. U ciebie po prostu każdy pokój jest regulowany z osobna przez termostaty i to wystarczy.

Opublikowano

dziękuję drodzy koledzy za wasze opinie rozwialiście moje dylematy i nie będę wyrzucał kasy w błoto. fajnie że jest takie forum przynajmniej można się kogoś poradzić a nie jak w sklepach bierz panie bo to jest super...😒 jeszcze raz dzięki. Jak dla mnie temat do zamknięcia.

  • marcin zmienił(a) tytuł na Czy jest sens montować zawór 4d?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.