Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pytania związane z montażem podłogówki


boru

Rekomendowane odpowiedzi

robię remont. Chcę wymienić panele laminowane na klejone winylowe.

Przymierzam się też do zmiany na podłogówkę. Mam pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Chcę pozbyć się grzejnika w salonie i mieć ciepłą podłogę. Oprócz tego w przedpokoju mam już starą podłogówkę ale na 90% jestem pewien, że wylewka jest tam popękana. Stara podłogówka była robiona przez cienkich fachowców - jak robiłem remont łazienki po 8 latach grzania to trzeba było skuć całą podłogę i na nowo zrobić - była mocno popękana. Wtedy fachowiec który remontował łazienkę stwierdził, że nie ma sensu układać nowych kafli na taką podłogę... ale do rzeczy:

Czy zakładając, że ta wylewka w przedpokoju jest popękana to myślicie, że można taką zostawić, zalać jakąś samopoziomującą i na to kleić panele winylowe? Czy założyć że najlepiej ją skuć (tego chciałbym uniknąć bo to jest przynajmniej 2 tygodnie wyjęte z mieszkania w nim)

Ew. inne pomysły?

 

Dostałem taką wstępną ofertę. Czy takie dzisiaj są ceny? Czy szukać coś tańśzego?

[URL=https://images91.fotosik.pl/541/f0cb392cf6646544.png][IMG]https://images91.fotosik.pl/541/f0cb392cf6646544med.png[/IMG][/URL]

I jeszcze jedno - czy ktoś z Was widział jak wygląda podłogówka wykonana przez frezowanie po 5/10 latach użytkowania?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę odbiegasz od tematu ale jeśli rozważasz zalanie to znaczy że możesz podnieść poziom podłogi a zatem nie kułbym choćby nie wiem jak była popękana. Jeśli możesz się podnieść z poziomem to położyłbym suchy jastrych na to (oparty o płyty gipsowe) i wyfrezował sobie przyzwoitą frezarką górnowrzecionową samodzielnie. Tanio i skutecznie. (Dedykowane suche jastrychy gipsowe mają niby jakieś lepsze parametry i rzekomo jakieś mikro zbrojenie, ale pokusiłbym się o wersję ekonomiczną 🙂 i zastosowałbym zwykłe płyty GK sklejone ze sobą) Zrezygnowałbym w tym wypadku z paneli winylowych na rzecz tradycyjnych ponieważ lepiej rozkładają ciężar nacisku punktowego. Jest to rozwiązanie mocno niestandardowe i trzeba się z tym liczyć, że nie każdemu może pod pasować z rożnych względów, ale jest to godne rozważenia. Sam będę tak robił u siebie za jakieś pół roku jak dobrze pójdzie. Jedyne co do czego mam wątpliwości to czy podczas montażu rury w zagłębieniu wklejać ją na gips od spodu, czy zostawić, a potem tylko od góry zaszpachlować. 

Instrukcja układania suchego jastrychu na przykładzie znanej firmy: https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/88022/instrukcja-ukladania-systemow-suchego-jastrychu-podloga-nida/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no aż tyle to nie mogę się podnieść, bo obok jest kuchnia i łazienka. Zakładam, aby poziom na gotowo paneli był równy dzisiejszemu. Natomiast to, że mogę zalać cienką warstwą wylewki wynika z faktu, że aktualna podłoga teoretycznie ma 15mm (panel 8mm + podkład 7mm). Najczęściej panele winylowe klejone z podkładem mają grubość 5mm. Teoretycznie zostaje więc 10mm na tą dodatkową wylewkę. I tu się właśnie zastanawiam, czy tą popękaną wylewkę warto pofrezować, położyć podłogówkę i na to jeszcze zalać te 10mm wylewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji czy warto czy nie warto, zależy od jej stanu. A to można określić dopiero po oględzinach. Ciężko ci będzie znaleźć fachowca który Ci dobrze doradzi i prawdopodobnie profilaktycznie trzeba będzie zrobić od nowa dla pewności. Zresztą nikt nie lubi poprawiać, za to każdy lubi skasować pieniążki za robotę od nowa bo weźmie więcej za łatwiejszą pracę. Jeśli sfrezujesz i wylejesz będziesz miał "kanapkę" składającą się z materiałów o różnej konsystencji i różnej rozszerzalności cieplnej, a to prawdopodobnie spowoduje rozwarstwienie się. O ile w mojej propozycji rurki w całości znajdować się będą w górnej warstwie to w twojej będą w obu lub tylko w dolnej. Ciężko przewidzieć czy będą z tego tytułu jakieś konsekwencje. Trudno Ci będzie znaleźć kogoś kto się podejmie tak nietypowej roboty, a nawet jak to, ktoś zrobi to na twoje ryzyko. Wszystko zależy od stanu obecnego jastrychu, a ten trzeba pomacać organoleptycznie. Jak bardzo chcesz się pozbyć grzejnika to może warto wziąć pod rozwagę rozwiązanie płaszczyznowe ścienne i ukryć to w tynku, wydaje mi się że mniej roboty. łatwiej też odżałować te 2 centymetry na powierzchni pokoju. (tylko trzeba uważać na przewody podczas frezowania tynku)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest robota mająca służyć przez długie lata. Czasami trzeba odżałować wiecej grosza, trochę utrudnień ale zrobić to ze sztuką, gdyż kombinację mogą się z czasem zemścić i narobić tylko większych kosztów. Nas biednych nie stać na tanie rozwiązania i bylejakość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. zobaczymy jak wygląda ta wylewka w przedpokoju. Jak będzie popękana to robimy od nowa. 

Natomiast zakladam, że w salonie jastrych jest OK. Zamieniając dzisiejsze panele na panele winylowe obniżam teoretycznie poziom o 10mm. Docelowo chcę ten poziom mieć na tym samym co dzisiaj (licuje się z kaflami w kuchni i łazience). Co więc zrobić? frezować rowki i zalewać 10mm samopoziomującą? Pod panele PCV klejone musi być równa. 

przy okazji możecie się wypowiedzieć czy oferta z załącznika jest ok?

f0cb392cf6646544.png

Edytowane przez boru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.