Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprzęgło 100kw przyłącza


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć ,

chce założyć sprzęgło o mocy 100kw (kocioł 30kw ) posiada ono przyłącza 6/4 takie jak kocioł , pytanie to czy połączenie kotła ze sprzęgłem zostawić na takiej średnicy tylko zredukować pod pompę na powiecie czy od razu redukować wszystko na 1 cal ? Chcąc zostawić średnice 1 1/2 jaki materiał warto zastosować , instalacja głównie z miedzi fi 28 , ale takie duże średnice to miedź i mosiądz drogie może jakaś inna alternatywa niż rury czarne czy ocynk , które są nie wskazane ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to obliczyć o ile spadnie moc sprzęgła jeśli na papierze ma te 100kw ,ale przyłącza 6/4 redukując je na 1 cal będzie to samo co ich sprzęgło w ofercie fabrycznie wyposażone w taki gwinty ?

Kocioł ma moc 30kw ,ale zapotrzebowanie i jego praca kończy się na 12kw , czyli bez obaw można od razu z kotła pociągnąc miedzią 1 cal do sprzęgła i dalej tak samo CO , CWU i Podłoga z rury 1 cal od sprzęgła ? 

Dodam ,że latem nie grzeje CWU przez kocioł więc rady typu CWU przed sprzęgłem mnie nie dotyczy bo korzyść lepsza mieć wtedy za ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , czyli średnice 6/4 między kocioł - sprzęgło ,a co z pompą na powrocie ze sprzęgła jak wiadomo jest 1 cal czy to wąskie gardło nie obniży mocy tak jak byłby cały odcinek na 1 cal ?

Oraz na jakim materiale to zrobić przy układzie CO pomijając miedź ?

PP stabi z włóknem 50mm zgrzewane będą ok przy pracy 65 stopni ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę pod temat,:

Czy jeśli przy sprzęgle mam 1", a przy kotle 5/4", to ma znaczenie w którym miejscu zrobię redukcję? Pompa 1" na powrocie, tak jak u @adamu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy duże ma znaczenie , ze zamiast fi22 miedź poprowadzę Fi28 pod rozdzielacz podgłówki ? 
Tylko 4 sekcje długość pex 200m2 , obecnie jest na 3/4 i termostatyczny esbe , ale chce mieć jednakowe średnice w obrębie kotła i dorzucić zawór 3D .
Rozumiem , ze po zmianie będzie wymagany niższy bieg pompy i przepływy się zwiększa , ale to już wtedy rotametrami poustawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To od sprzęgło do kotła poprowadzę 6/4 z redukcja pod pompę i zawór zwrotny i średnicą 6/4 od sprzęgła na instalacje zrobię kolektor z wyjściem 1 cal pod CO / podłogę i CWU .

Czy mogę poprowadzić te 6/4 cala rurami PP stabilizowanymi z wkładką z włókna jak pod ciepłą wodę ?

Kształtki PP powinny też to wytrzymać ? Temperatura 55-65 stopni sporadycznie do histerezy 70 popłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te zasady wynikają z jakiś norm/przepisów, czy też jak to mówią są zdroworozsądkowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy fi 42 miedź mogę potraktować lutem miękkim ? To tylko odcinek do sprzęgła jakieś 2m ?

I czy wstawianie pompy kotłowej 1 cal na tym odcinku dużo zabierze , innego wyjścia i pomp nie ma musi być redukcja na cal , ale czy w tym przypadku odpuścić 6/4 i od kotła dać normalnie Fi28 ?

Chyba , ze na takiej dużej średnicy będzie obieg grawitacyjny bez pompy na powrocie ? 

Edytowane przez adamu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tak bo sprzęgło o mocy 100kw ma takie przyłącza i takie tez mam w kotle , równie dobrze mogę kupić sprzęgło tego samego producenta 40kw z takimi fabrycznymi przyłączami , ale wtedy będzie , ze sprzęgło za małe do kotła 30kw , a sam napisałeś , ze redukcja 6/4 na 2 cal osłabi sprzęgło o polowe czyli 50kw moc .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.