Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Projekt kotłowni. Grupy pompowe


Masterek8881

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum!!!! Jestem tu nowy i zamieszczam pierwszy post i proszę o pomoc. Mianowicie mam projekt podłogówki oraz kotłowni(ogrzewanie tylko podłogowe parter + poddasze). Muszę zakupić grupy pompowe i w projekcie mam 2 grupy pompowe 25/6 z mieszaczami i siłownikami oraz modułami mm100, grupy wraz ze sprzęgłem. Moje pytanie jest następujące bo mam uwagi wykonawcy ze nie potrzebuje grup pompowych z mieszaczami i silownikami przy ogrzewaniu tylko podłogowym (strata pln na takie rozwiązanie) co o tym sądzicie?? Proszę o weryfikacje projektu kotłowni ,rozdzielacz na parterze 12 obiegów a na pietrze 6. Parter i piętro sterowane oddzielnie. Proszę o poradę.4B899175-5855-4F67-8BEF-6E6AC6DB43AB.thumb.jpeg.2824328e3b60e05828b00aeb9ee857b0.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż grzania po podłogach 220m2. Ogólnie robił mi to Pan z wyliczeń przy projekcie podłogówki, a projekt kotłowni został zaakceptowany przez firmę budrus. I naprawdę nie wiem jakie teraz mam kupić zestawy pompowe czy z mieszaczami i sprzęgłem czy bez mieszaczy a teraz jeszcze Pana propozycja jednej pompy 🙂 Ale dziękuje za odpowiedz. Miłego dzionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest projekt czy go nie ma?

Tanio to bedzie bez tych grup na pogodowce a czy dobrze i komfortowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze ma dwa projekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem nic pod innym nickiem. 
Ten Pan co mi projektował wysyłał projekt kotłowni do akceptacji przez firmę buderus (taka wiadomość otrzymałem). Pierwsza wersja kotłowni wyglądała w taki sposób:

638D5A05-C368-421E-859B-00C8F57B78E1.thumb.jpeg.77e88f06caee9819ab2320a8bb1b2daa.jpeg

Po poprawce tak jak poniżej:

18139BBE-5052-44B6-A653-92B45C2D9013.thumb.jpeg.4396a1b4817ed5a89a34ac28b71edfda.jpeg

 

A to projekty podłogówki.

Parter: 

8EF361E5-15BF-4F6E-A781-41384B3494F5.thumb.jpeg.dd03a53de0df2539a08f68d03e0d11aa.jpeg

 

Piętro:

1ADC199B-A59E-4D45-95BF-6F6A31E76A14.thumb.jpeg.8805e79cfa0cd6a9750e5049e534f7a9.jpeg

 

Podobno buderus dał odpowiedz ze nie można zrobić tego na obiegach bezposrednich, pompa w kotle nie obsłuży takiego duzego przepływu. Kocioł teraz pracuje na parametrach 45/27 a podlogowka na nizszych, zmieniły sie przeplywy przez petle, oraz rozstaw w wiatrołapie z 20 na 15, w kotłowni mniejsze średnice w obiegu kotla mniejsza armatura. Taka odpowiedz dostałem od Pana projektujacego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to nie jest moje opracowanie!

Mocno się uspokoiłem - już myślałem , że to początki sklerozy lub Alzheimer!

Pompa w kotle na pewno nie obsłuży przepływu 1,9m3/h - to spory przepływ i trzeba mieszać wodę o wyższej temp.

Starsze modele Termeta Golda ze sprzęgłem to obsłużą bezpośrednio.

Natomiast jak ma być mieszacz to niestety wybór kotłów się ogranicza do kotłów, których automatyka obsłuży układ mieszacza!

Jak są takie obliczenia to kup porządny kocioł obsługujący mieszacz (e) zamiast tych bzdetów z siłownikami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zacznie kombinowac to sie dopiero zacznie dyskusja na forum.

Policzone i tego sie trzymac albo zlecic drugi na innych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slaba (jak na dzisiaj) izolacja podlogi, moze dlatego. Jakie pokrycie wykonczenie podlog? Projekt uwzglednia usytuowanie budynku N-S (polnoc poludnie)? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się zgadza z ta izolacja jak na dzień dzisiejszy. Dom zakupiłem w stanie surowym. Dom był budowany w 2011 roku i przewidziana izolacja na podłogę to 15 cm, pogrubienie nie wchodzi w grę ze względu na wysokość pomieszczeń, bym musiał skuć cały chudzial i się opuścić do dołu.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj otwarcie mowi sie o minimum 20 lub lepiej 30cm. Spotkalem sie rowniez z 50cm. Przy podlogowce oczywiscie.

Z izolacja w tamtej strefie jest ten problem ze mozna to zrobic tylko raz przy budowie obiektu pozniiej jest to praktycznie niemozliwe do poprawy.

Dlatego Ci co sa przed budowa - nie oszczedzac. To jest na „wieki”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz że kiedyś nie robiło się izolacji posadzek poza izolacją obwodową - nawet dziś większość dużych hal handlowych nie posiada żadnej izolacji poza obwodową.

Dodatkowo pod ziemią masz praktycznie zawsze pod budynkiem +10 stopni

Przy pasywnym budynku powiedziałbym że może ma to sens ale przy tym jak na ścianie jest 20cm to pod podłogą 30cm i więcej jest bez sensu. kolejną przesłanką jest to że ściana fundamentowa jest z betonu którego przewodność cieplna w małych pomieszczeniach robi taki mostek cieplny że te 50 cm jest jak 15cm pod płytą fundamentową.

Jak masz za dużo kasy to warto ładować więcej izolacji lecz jeśli masz płacić kredyt przez 30lat to sorry ale zysk nigdy się nie zwróci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wniosek taki ze jesli sie nie oplaca to wegiel, gaz, prad, pellet za tani 😉

To nie jest zysk tylko oszczednosci na caly okres budynku.

Ci co smiali z 10cm - 10lat temu juz dzisiaj sie nie smieja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.