Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus CWU S120/5 - grzałka elektryczna


nalaswoj

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc, otóż korzystam z m.in. kotła Buderus GB072 oraz zasobnika Buderus CWU S120/5. Zainstalowałem fotowoltaikę i chciałbym w tym zasobniku CWU zainstalować elektryczną grzałkę z termostatem wspomagającą ogrzewanie wody, w szczególności w okresie letnim. Od serwisanta Buderusa dostałem informację, że ten CWU nie jest do tego przystosowany i się nie da tego zrobić (?) Jestem laikiem w tej materii, więc mam pytanie do fachowców: czy naprawdę nie jest możliwe zamontowanie do takiego CWU grzałki? Jeśli jednak da się to zrobić to bardzo proszę o podpowiedzi jak to zrobić. Jak wygląda wewnątrz to znalazłem schemat jak w załączonym pliku. Z góry dziękuję Wojciech

Buderus s120 przekrój.jpeg

Znalazłem jeszcze taki schemat z wymiarami ... 

Buderus-Warmwasserspeicher-Logalux-S120-5W-Boiler-Gasbrennwert-Weiss-8718542406-_57.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tych rysunków nie ma możliwości montażu grzałki w tym bojlerze, jedyna rada - wymienić bojler na taki w którym można wstawić grzałkę , grzałka powinna być montowana nisko - w połowie wysokości bojlera lub niżej.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję, chociaż to niezbyt pocieszająca wiadomość, bo taki cwu to ok. 2tys. zł ? .. A może w taki układ (kocioł Buderus GB072 i zasobnik CWU S120/5) udałoby by się "jakoś" (?) wpiąć np. bojler (podgrzewacz elektryczny) 50L np. coś takiego? https://allegro.pl/oferta/bojler-50l-elektryczny-podgrzewacz-terma-ariston-10037357143

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zrób sobie podgrzewacz z rury 2cale trójniki i grzałka która będzie grzać wodę w tej rurze. Wodę między tym co zbudujesz a boilerem (wężownica) będzie ganiać pompa. Efekt bedzie taki jakbyś ładował boiler kotłem.
Pamiętaj tylko o zabezpieczeniach temperaturowych.
Nie wiem tylko jak to rozwiązanie jest wydajne.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomysł ... myślałem o czymś podobnym, ale z wykorzystaniem niedużego podgrzewacza (pojemnościowego) elektrycznego, bo to nie jest bardzo drogie urządzenie (50L ok. 250 zł) i ma stosowne zabezpieczenia temperaturowe (można do tego zastosować jeszcze np. jakiś programator czasowy) i sądzę, że powinien on być zamontowany przed zbiornikiem CWU, na jego zasilaniu zimną wodą, bo wstępnie podgrzeje on wodę zasilającą CWU, czy dobrze kombinuję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podgrzewacze przepływowe mają bardzo duże opory przepływu. Czy pompa nie będzie miała za ciężko... Chyba że zastosujesz taki o mocy 24kW ale to nawet PV ci nie pomoże by jak najwięcej energii wykorzystać za dnia kiedy to jest największa produkcja. Osobiście ładuje boiler za dnja w godzinach 11-15 grzałka 2kW. Ok 1300W używam w 100% a pozostałe 700w pobieram z sieci ale to już jest z uwzględnieniem 20% myta.

Wysłane z mojego MAR-LX1A przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale uwaga pisałem o POJEMNOŚCIOWYM bojlerze ok. 50L (a nie przepływowym), zatem dalej aktualne jest pytanie czy ma to sens? A jeśli tak to: czy taka elektryczna terma (bojler) powinien być zamontowany przed zbiornikiem CWU, na jego zasilaniu zimną wodą, bo wydaje się, że przy takim układzie wstępnie podgrzeje on wodę zasilającą CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.