Skocz do zawartości
IGNOROWANY

pompa ciepła wysokotemperaturowa


Lobit

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 Noszę się z zamiarem wymiany mojego ogzrewania, obecnie to ekogroszek. Szukam czegoś bezobsługowego. Nie mam możliwości zamontowania kotła na gaz, pellet też mnie nie satysfakcjonuje. Co w ogóle myślicie o pompach wysoko....? Dodam że mam stary system grzania. Tz grzejnikowy, nie chce montować podłogowego, zresztą byłoby z tym pierd....Wymiana grzejników też tak sobie m. in. dlatego że jest ich nawalone po całech chałupie.  Obecnie spalam 3-4 tony,  eko... na rok, dom 100m2. Ogólnie nie zależy mi żeby zaoszczędzić na rachunkach, jak wyjdzie podobnie będę zadowolony. Na inwestycje też mam odłożone ok. 25k. Kwestia czy te pompy dają rade? Może ktoś z was ma już takie rozwiązanie? Ewentulnie mogę jeszcze zamontować jakieś 'dogrzanie' elektryczne czy coś w tym rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 tony eko i pompa ciepła. To może Cię trochę "pociągnąć". Ja spalał ok 2,3-2,5t i szacuję, że po montażu pompy (grzanie do ok 35-40*C) zapłacę jakieś 3,5tyś za prąd w sezonie.

 

U Ciebie dużo więcej eko i temperatura większa. Zrób sobie jakiś bilans cieplny budynku online i przekalkuluj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hallo!

Mam dostęp do opomiarowanej pompy ciepła  LG HT. poprzedni sezon grzewczy wykazał średni COP  rzędu   2,15. cały czas pracuje na temp. zadanej 67 stopni.

wyniki z ciepłomierza i podliczników prądu. Skoro  Lobit spali 4 tony ekogrochu to ma wkład do kotła 4000x26 MJ, zakładając rewelacyjną sprawność kotła 50%  to na ogrzewanie domu potrzeba niecałe 15000 kWh ciepła. Przy COP pompy 2,15  da to 7000 kWh pobranej en. elektrycznej. Przy średniej cenie 40 groszy za 1kWh / II taryfy?   wyda 3000 zł na eksploatację pompy.

niestety LG dość droga  bo pewnie ze 30 tysi.

Myślę , ze ta pompa pracująca u Lobita na pewno zużyje mniej energii, bo na pewno będzie pracować na niższym zakresie temp. zadanej. strzelam, że 50 stopni średnio będzie wystarczające.

Ten LG pracuje czwarty sezon - bez najmniejszych problemów.

POzdro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na tak mały metraż to duże spalanie. Pytanie zasadnicze jakie temperatury na grzejnikach musiałeś utrzymywać w największe mrozy aby dogrzać dom?

Jeśli w mrozy do -20 na grzejniki szło około 50 stopni to ok. Jeśli musiałeś podać 55-60 stopni to  średnio się one nadają do pompy ciepła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz spokojnie mi wystarcza 55 stopni, zakręcone pare grzejników, bo mam dużo małych w domu, ale w mrozy -10 i dalej 62 minimum.

@dorechoPompa 30k z robocizną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby udało się znaleźć przyczynę dużych ubytków ciepła to dało by się zejść z temperaturami na grzejnikach. Może być również tak że na grzejniki idzie bardzo mały przepływ, ustawiasz wysoka temperaturę a grzeje tylko kilka centymetrów góry grzejnika.

Na chwile obecna na Twoim miejscu bym się nie zdecydował na pompę ciepła. Albo musisz liczyć się z wymianą grzejników na większe.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej wyjdzie zrobienie małej relokacji grzejników z większych pomieszczeń do mniejszych i dokupienie kilku brakujących sztuk.Zabieg chyba nieskomplikowany a dający spore zyski na grzaniu z niska temperaturą niezależnie czym będziemy grzać.Popieram też kolegę który radzi sprawdzić jaki jest teraz przepływ przez grzejniki,gdyż mogą pracować może z połową swojej wydajności przy zbyt małym tempie przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy pompa wysokotemperaturowa ?

 75st ?

po co takie wyskoie parametry

wnioskuję że potrzebujesz standardowej pompy takiej do 50st lub max 60 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On potrzebuje pompy która da mu ~55*C na zasilaniu, nie czepiaj się słówek, to już jest dużo, dla pompy (w stosunku do sprawności).

Jak chcesz napisać coś, to najlepiej coś mądrego !

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.