Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet + instalacja co i cwu


LukaszT

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w związku z planowanym wykonaniem instalacji nowej kotłowni, chciałbym zasięgnąć rad czy nie robię błędów a mianowicie:

 

Budynek:

-piętrowy z poddaszem użytkowym, nowo wybudowany, 180m2

-ogrzewanie planuję piecem pelletowym Heiztechnik DasPell GL 12Kw

- Piętro ogrzewanie podłogowe 10 pętli po około 80-90m, Parter 9 pętli po około 80-90m  garaż oraz kotłownia też podłogówka.

 

Instalacja.

- Cwu 220-250l

- myślałem nad osobnymi obiegami góra-dół

- piony do rozdzielaczy pex 20

 

Nie wiem czy dobrze dobrałem średnicę rur oraz mam problem jakie pompy zastosować,

wstępnie nakreśliłem schemat( podebrałem od jednego użytkownika forum i trochę przerobiłem).

Może lepiej zastosować jakieś grupy pompowe?

Czy muszę dodatkowo zakupić moduł zawory to kotła?

 

 

 

Schemat2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rurze pex 20 do rozdzielaczy nie będzie działać Powinna być przy 9ciu 10ciu obiegach do każdego pex 32 Zaw 3D o Kvs 2,5 tez malo.Najlepiej aby sterownik kotła obsługiwał dwa zawory mieszające z siłownikiem Sterowanie całością pogodowo(czujnik zewnętrzny)Pompy np Wilo Yonos Pico teoretycznie 40ki powinny wystarczyc

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam już  tego jak przerobić, czy istnieje jakieś  inne rozwiązanie  z tym pex20? Na piętrze  jeszcze  istnieje możliwość  przeróbki, ale na parterze wszystko jest już  pod podłogą. 

Edytowane przez LukaszT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie odnośnie sterownika czy muszę  dokupic dodatkowy moduł? Czy ten w cenie pieca wystarczy do obsługi 2 zaworów  mieszajacych i cwu oraz cyrkulacji? Co do rur 20 to projekt instalacji ktoś  wtedy  spierd...

KARTA_HT_DasPell_GL.pdf

20210226_220110.jpg

20210226_220118.jpg

Edytowane przez LukaszT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zostało załączone to żaden "projekt"  Tylko pokazane są dojścia do grzejników których notabene miało nie być wcale,podobno 100%podłogi.Właściwe podejście do tematu to projekt OZC a na jego podstawie projekt podłogówki w którym są podane długości pętli przepływy w nich,opory,średnice rur zasilających rozdzielacze,temp.zasilania i jeszcze  parę innych detali

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Grundfos napisał:

To co zostało załączone to żaden "projekt"  Tylko pokazane są dojścia do grzejników których notabene miało nie być wcale,podobno 100%podłogi.

Zrezygnowałem z tych grzejników, ale przecież  nie wiem czy widzisz ale tam są  dokladnie nakreslone skrzynki rozdzielcze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to jest projekt instalacji i nakreślosne na nim srednice rur do rozdzielaczy. Projekt podlogowki mam osobno. 

Poniżej projekt podłogówki i rzeczywiście są tam inne przekroje rur do rozdzielaczy, przepraszam przyznaję się do błędu. Zostawić tak jak w projekcie rura 25 pex do dolnego rozdzielacza i 32 do górnego czy zrobić obydwie na Cu28?

Piętro_OP_v2.pdf Parter_OP_v2.pdf

Sprzęgło wystarczy 25Kw czy lepiej większe?

Edytowane przez LukaszT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rury do rozdzielaczy Cu to do obu fi28 Sprzęgło np.Afriso BLH801 70kW Właściwie PEX26dla parteru dla wartości zawartych w projekcie by wystarczył ale fi32 nie zaszkodzi,znów nie będzie takiej różnicy cenowej na tych kilku metrach.Pompy 60ki

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://grzanieplus.pl/elterm-kompania-414-855414.html

 

Czy taki zestaw  u mnie zdalby egzamin? Do tego kupił  bym pompy wilo 25-60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.02.2021 o 21:27, LukaszT napisał:

Witam, w związku z planowanym wykonaniem instalacji nowej kotłowni, chciałbym zasięgnąć rad czy nie robię błędów a mianowicie:

 

Budynek:

-piętrowy z poddaszem użytkowym, nowo wybudowany, 180m2

-ogrzewanie planuję piecem pelletowym Heiztechnik DasPell GL 12Kw

- Piętro ogrzewanie podłogowe 10 pętli po około 80-90m, Parter 9 pętli po około 80-90m  garaż oraz kotłownia też podłogówka.

 

Instalacja.

- Cwu 220-250l

- myślałem nad osobnymi obiegami góra-dół

- piony do rozdzielaczy pex 20

 

Nie wiem czy dobrze dobrałem średnicę rur oraz mam problem jakie pompy zastosować,

wstępnie nakreśliłem schemat( podebrałem od jednego użytkownika forum i trochę przerobiłem).

Może lepiej zastosować jakieś grupy pompowe?

Czy muszę dodatkowo zakupić moduł zawory to kotła?

 

 

 

Schemat2.jpg

 

Może zrób to na jednej pompie i zaworze 3D to uprości instalacje. 

Różnicę temp. pomiędzy piętrem, a parterem ustawisz na przepływach. 

U mnie to chodziło prz 12 obiegach na piętrze i 12 na parterze. 

Edytowane przez tommyp2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to sprzęgło będzie nadawało się do kotła na pellet?

 

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/product/wyprzedaz-elterm-ske-40-2d-sprzeglo-kolektor-hydrauliczny-do-40-kw-kod-04-12-040#/

oraz czy pompa Grundfos UMP3 będzie się nadawała?

Edytowane przez LukaszT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax
W dniu 25.02.2021 o 21:38, romano78 napisał:

Zawory zwrotne na powrotach podłogówki  raczej zbędne.

Bzdura, nie wprowadzaj w błąd. ZZ w tych miejscach być muszą !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, LukaszT napisał:

Czy to sprzęgło będzie nadawało się do kotła na pellet?

 

https://www.technika-grzewcza-sklep.pl/product/wyprzedaz-elterm-ske-40-2d-sprzeglo-kolektor-hydrauliczny-do-40-kw-kod-04-12-040#/

oraz czy pompa Grundfos UMP3 będzie się nadawała?

to już lepiej zapytaj się @tomekb o wycenę sprzęgła z grupą, pewnie wyjdzie lepiej.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem filmik z tym primoboxem z afriso i to dopiero jest wprowadzanie w błąd ze niby kociol padnie po paru latach przez korozje niskotemperaturowa ponieważ zbiornik cwu jest wpięty bezpośrednio w kociol i cala zimna wodą ze zbiornika trafia w kociol a nie jest wpiety za pomocą tego ich cudownego primoboxa.

A w rzeczywistości to w kociol wpada parę litrów z wezownicy przez kilkanaście sekund i nie ma to żadnego wpływu na korozjie.teoria teorią ale  praktyka jest czasem inna.i nie zawsze się pokrywa z teorią.

U mnie gdy w zbiorniku jest 30 stopni po załączeniu pompki cwu po 30sekundach powrót z wężownicy ma juz 50stopni zbiornik 300l dwie wezownice spięte razem.

Edytowane przez romano78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Czyli nie rozumiesz... Więc tłumaczę. Zawory zwrotne na powrotach z obiegów mają zapobiec podbieraniu wody z sąsiedniego układu mieszającego gdy tam przepływy będą znikome. Może się tak stać gdy przepływ przez sprzęgło miałby większe opory niż przez sąsiedni równolegle połączony układ mieszający. Zawory zwrotne wykluczają tą anomalię i oba układy mieszające pobierają wodę wyłącznie ze sprzęgła nie zakłócając swojej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Digitrax napisał:

Czyli nie rozumiesz... Więc tłumaczę. Zawory zwrotne na powrotach z obiegów mają zapobiec podbieraniu wody z sąsiedniego układu mieszającego gdy tam przepływy będą znikome. Może się tak stać gdy przepływ przez sprzęgło miałby większe opory niż przez sąsiedni równolegle połączony układ mieszający. Zawory zwrotne wykluczają tą anomalię i oba układy mieszające pobierają wodę wyłącznie ze sprzęgła nie zakłócając swojej pracy.

Ok.sytuacja może wystąpić ale wyłącznie wtedy kiedy jedna pompa będzie wyłączona bo gdy będzie pracowała nawet na minimalnych obrotach zawsze przez sprzęgło będzie jej łatwiej ciagnac ponieważ sprzęgło stanowi bardzo mały opor gruba rura w większości pusta w środku i wyjścia 1cal i zaraz pompy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Digitrax napisał:

Co nie zmienia faktu, że zawory zwrotny na powrotach z obiegów być muszą.

Ja np.nie dawałem ostatnio bo stwierdziłem że pompki i tak cala  zime chodzą i nie będzie takiej możliwości ze będzie zaciągało z tamtąd skąd niepowinno a dwa takie zawory mniej to i pompki mają lżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.