Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja instalacji pod pellet + pompe CWU


teraseeker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Co można tu usprawnić/polepszyć/ oszczędzić?

Kotłownia: Kostrzewa Mini bio 10kw, Palnik Platinum Bio v02, Sterownik Platinum Bio. Dokupiłem ceramiczną komorę spalania, zawirowywacze oraz zamontowałem regulator ciągu kominowego. Jest zawór 4 drożny ustawiany ręcznie, bufora nie ma, czujnik pokojowy temperatury CTP-02, CWU 120L.

Dom jednorodzinny drozd neo o powierzchni użytkowej 160m2 ogrzewany grzejnikami (9 większych, 3 mniejsze, 2 drabinki i jedna podłogówka +-5m2) + garaż z kotłownia 25m2 ( jeden cienki kaloryfer ). Pustak max, ocieplenie 12 cm biały styropian, ocieplone fundamenty, okna dwuszybowe. Na poddaszu jest 30cm wełny. Pod podłoga powinno być wg projektu 8cm wełny, czy jest nie wiem. Okolica jest wietrzna a dom nie ma naturalnych osłon. Temperatura w domu przez pierwszych 11 miesięcy była 22 stopnie, później 21 a 2 miesiące temu podkręciłem do 21,5.

Piec użytkuje 2 lata a zużycie peletu prezentuje się jak poniżej:

1. W 2019* piec spalił 4878 kg przy cenie Olczyka 1kg=1zł. Jak podsumowałem rok, zdałem sobie sprawę, że coś trzeba z tym zrobić, dlatego pod koniec grudnia miałem wizytę serwisanta z analizatorem spalin, który zmienił delikatnie ustawienia i miało być lepiej. Poradził też dorzucić regulator ciągu, ceramiczną komorę spalania i zawirowywacze.

* w marcu dodano 15 cm wełny na poddaszu i zrobione podwieszane sufity

2. W 2020 w marcu zamontowałem regulator ciągu, ceramiczną komorę spalania, zawirowywacze( same sprężynki) oraz zmieniłem pellet z olczyka na jakiś no name za 1kg=0,75 zl (to był błąd). W rok spalił 4020 kg, co uwzględniając ceny daje 3300zl. Jak widać te małe zmiany coś jednak dały. Ze spiekami bawię się non stop więc następny pellet będę musiał kupić jakiś lepszy ale nie po to tu piszę.

Ustawienia pieca 

1. Ogrzewanie /Nastawy/
1. Temperatura komfortowa: 21.5 C
2. Program:  komfortowa
3. Temperatura ekonomiczna: 20 C 
4. Histereza: 0,7 C
2. Ogrzewanie /Serwis
1. MAX Tzew pomp komf.: 15 C
2. MAX Tzew pomp ekon.: 10 C
3. MIN Tco pomp: 53 C
4. Źródło: kocioł
5. Temp. maksymalna : 65 C
6. Czas mieszacza: 180[s]
7. Prioryter CWU: Nie
8. Test pompy: Nie
9. Test mieszacz: STOP
10. Nazwa obw: ….
11. Temp. Co dla -20 C: 70 C
12. Temp. Co dla 0 C: 60 C
13. Temp. Co dla 10 C: 50 C
14. Współczynnik korekcji  5 C
15. Tryb pracy: reczny
16. Tco zadana ręcznie: 55 C
17. Czujnik pokojowy: CTP2
18. Czujnik CO: NIE
19. Stała pompa: NIE
20. Kalibracja pokojowego: 0.0 C
3. Woda użytkowa /Nastawy (czujnik temperatury CWU jest podłączony do zbiornika 120L). 
1. Temp. komfortowa: 39 C
2. Program: stały
3. Zagrzej teraz: Nie
4. Histereza: 10 C
5. Temp. ekonomiczna: 30

4. Woda użytkowa/Serwis
1. Delta źródła: 20 C
2. Źródło: kocioł
3. Maksymalna temperatura: 60 C
4. Delta MIN temp: 5 C
5. Test pompy: NIE
6. Nazwa obwodu: …….
5. Bufor – brak sterownika, (czujnik temperatury CWU jest podłączony do zbiornika 120L)
6. Kocioł/Nastawy
1. Temp. zadana kotła 55 C
7. Kocioł/Serwis
1. Temp. MIN pomp 55 C
2. Tryb pracy : auto
3. Histereza: 5 C
4. MIN temp powrotu: 45 C
5. Czas Mieszacza powr. 120S
6. Test pompy kotłowej: NIE
7. Test mieszacz powrót: STOP
8. Smart auto: NIE
8. Palnik/Nastawy
1. Podaj paliwo: NIE
2. Praca palnika: TAK
3. Typ paliwa: pellets
4. Dmuchawa na drewnie: 20
9. Palnik/Serwis
1. Powietrze MIN(20%): 10
2. Powietrze MAX(100%): 13
3. Podawanie MAX(100%): 5,5
4. Moc MIN(FL2): 30
5. Moc MAX(FL2): 100
6. Typ modulacji: FL2
7. Próg foto: 10
8. Test zapalarka: NIE
9. Test podajnik palnik: Nie
10. Test podajnik zasobnik : Nie
11. Test dmuchawa: Nie
12. Ilość paliwa test: 7,5
13. Wartość opałowa paliwa: 5,1
14. Sterownik Lambda NIE
12. Tlen MIN(20%): 14
13. Tlen MAX(100%): 8
14. Dawka startowa paliwa: 30s
15. Moc dmuchawy rozpal. 15

 

3. Początkiem stycznia 2021 założyłem głowice termostatyczne na wszystkie grzejniki (ustawione na: Garaż 2, łazienki 4-4,5 reszta 3-3,5 bo wcześniej były odkręcone czyli działały na maxa). Dokupiłem też blachy do zawirowywaczy(bo jak się okazuje wg kostrzewy zawirowywacz to sprężynka a blacha do zawirowywacza to faktyczny zawirowywacz, którego nie mają u siebie na stronie a trzeba specjalnie pisać email na dział części.)

Kolejne zmiany ustawień(polecone przez innego użytkownika), chyba na lepsze jak na razie:
2. Ogrzewanie /Serwis / Minimalna temperatura pomp 53→ 48 C

6. Kocioł/Nastawy /Temperatura zadana kotła 55-60 C

7. Kocioł/Serwis/ Temp. Min pomp 55→45C

 

Instalacja wygląda tak:

https://ibb.co/4g99ZYP schemat

https://ibb.co/ZLHvc5n fotka

 

Wykresy spalania

16-18.12,2020r wtedy zmieniłem ustawienia https://ibb.co/zH8Hjk8

04.01.2021 https://ibb.co/d4QQ4q4

05.01.2021 https://ibb.co/6yvwZYs

06.01.2021 https://ibb.co/0KB4pfM

Z wykresów jak na mój gust wychodzi że jak piec dogrzeje pomieszczenie do 21,5C, regulator pokojowy(jedyny grzejnik bez głowicy termostatycznej) wyłącza i piec i pompkę dlatego po wygaszeniu temperatura na piecu rośnie co chyba jest stratą.

Z tego co wyczytałem to niektórzy polecają bufor, inni siłownik na zawór 4d+ czujniki i sterowanie pogodowe a ja przyznaje się bez bicia, nie znam się…

Mam panele fotowoltaiczne, więc w tym roku zamierzam w miejsce zbiornika 120L wstawić pompe ciepła CWU Kaliko TWH 300eh. Ma chodzić do -7 stopni więc przy obecnych zimach działała by cały rok. Peletu w miesiącach letnich idze mi ok 80kg na podgrzewanie ciepłej wody( liczę worki) co daje 960 kg peletu mniej, a prądu mam nadmiar…

Jest jeszcze jedna sprawa, czy jest możliwość w miarę prostego wpięcia w instalacje pieca na gaz? Nie mam jeszcze gazu na działce ale krąży mi po głowie cały czas taka opcja. Z kalkulatorów internetowych (cieplowlasciwe czy ekodom.edu.pl) jakimś cudem wychodzi że na gazie mogło by być taniej aczkolwiek ja zakładam że było by podobnie lub nieznacznie drożej…

Co można zmienić/ulepszyć/usprawnić ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak ochrony powrotu....ja bym zainwestował w siłownik na zawór czterodrogowy i w czujnik pogodowy, ustawiasz wtedy krzywe grzewcze i sterujesz siłownikiem zamiast termostatami.

Powietrze masz dziwni nisko ustawione .....no chyba , że przy tym palniku tak ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie właśnie zawór 4d ma chronić kocioł? czy taki bez siłownika nie robi tego dobrze?

Czujnik pogodowy podaje temperaturę, sterownik pieca ją odczytuje, dobiera temperaturę z krzywej grzewczej i określa ją jako zadaną dla kotła. Siłowniki jak rozumiem dbałby tylko o to aby temperatura powrotu była bezpieczna dla pieca. Co przy takim podejściu z regulatorem pokojowym, głowicami termostatycznymi na grzejnikach? Czy pompa CO powinna wtedy chodzić non stop? Czy piec przestawić wtedy na auto?

Ustawienia temp zadanej na podstawie krzywych brzmi ok to odnoszę wrażenie że pozostałe zmiany wpłyną na zwiększoną liczbę rozpaleń.... ale za to wahania temperatury w domu były by mniejsze.  Jak to wszystko wpłynie na spalanie ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu przez zawór 4d to kiepskie rozwiązanie , jest zresztą na forum wiele tematów o tym .

Musiałbyś dołożyć pompę kotłową na powrocie, żeby zimna woda wracająca z układu nie zalewała kotła, ustabilizowało by to pracę kotła.

Sterując sterownikiem na zaworze głowice termostatyczne otwarte na max ......pytanie tylko jak duże masz różnice temperatur w poszczególnych pomieszczeniach.

Ja mam podobny sterownik i w okresie zimowym nie  palę na fl tylko na skokowej, zadana na kotle 70 st wtedy kocioł pracuje na mocy 30% jak spadnie temperatura 5 st poniżej zadanej kocioł przechodzi na moc 100% w sterowniku stała pompa na tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem trochę schemat coby bardziej przypominał to co mam w kotłowni...

https://ibb.co/HPBBCmb

Gdzie ta pompę kotłową zainstalować? Czy ją się jakoś ustawia? Skąd ona wie ile ciepłej wody pobrać żeby kocioł był zadowolony? :)

Zawory termostatyczne mam wszystkie ustawione na 3,5 oprócz garażu (2) i łazienek (4,5) więc temperatury w domu są w miarę podobne.

Jaki siłownik na taki zawór jest ok( afriso się podobno rozsychnronizowują ), jakis czujnik temp zewnętrznej i chyba jeszcze jeden czujnik temp CO potrzeba do sterowania pogodowego, jakieś konkretne brać?

Czy przy pogodówce wyłącza się całkiem ten regulator pokojowy?

Czy sterowanie pogodowe jest łatwiejsze w późniejszym optymalizowaniu/dogrywaniu niż to co mam obecnie? Czy może się zdarzyć że z powyższymi zmianami będzie więcej spalał niż obecnie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sambor napisał:

Poczytaj ten temat - post #28 i następne , może się  przyda.

Siłownik ani reg pogodowa przy samych grzejnikach nie są potrzebne

Obecnie zawór 4d jest w niezmiennej od roku pozycji (minimalnie przestawił go serwisant w grudniu, podotykał rurek i stwierdził ze tak będzie git) . Zacząłem rozmyślać nad sterowaniem pogodowym bo krzywe grzewcze + siłownik brzmią jak oszczędności...

Z tego co widzę, na Twoim schemacie z posta #28 wiem gdzie ma być zamontowana pompa, wiem że "Pompa na powrocie musi być bardzo delikatnie ustawiona, przepływ prawie minimalny, tak aby powrót był ciepły" i gdzie mniej więcej ma być podpięta ale...

Na Twoim schemacie zawór 4d jest inaczej zorientowany. Z tego co wyczytałem bez pompy kotłowej może obieg zadziałać grawitacyjnie jeśli rurki od zaworu są grube jak najmniej zakrętów i jeśli zawór jest wysoko. U mnie jest wysoko, czy rurki sa grube nie wiem, ale  zakrętów jest dużo i powrót zamiast w dół idzie do góry... https://ibb.co/tm4bLGj

Czy musze to jakoś przerabiać czy samo zamontowanie pompki zrobi robote? 

A co z buforem ma to jakiś sens w takiej instalacji? Przez to że mam mały wymiennik cwu 120L, piec musi się często odpalać żeby wyrównać temperaturę. Częste odpalenia na chwilę, zjadają rocznie prawie tone peletu. Przekładając to na obieg CO, czy zmniejszenie liczby rozpaleń dzięki buforowi nie przełożyło by się na niższe spalanie?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.