Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór kotła do domu


giganten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stoję przed wyborem piecu na pellet z podajnikiem. Dom kończę budować, ocieplony 20cm styropian, na podłodze 15cm styropianu, 30cm wełny na 

stropie drewnianym ( parterówka ) . Metraż domu to 124 metry kwadratowe wraz z kotłownią. W całym domu ogrzewanie podłogowe + 2 grzejniki typu

drabinka w łazienkach no i jeden ozdobny w korytarzu. Nie wiem czy ma to znaczenia ale okna 3 trzyszybowe z ciepłymi parapetami, drzwi też z dość

wysokiej półki. W domu komin dymny fi 200. 

 

Jaki piec będzie najlepszym wyborem ? Na co zwrócić uwagę ? Jestem zielony w temacie pieców..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kupujesz tańszy kocioł + bufor (Ferroli, Kotlospaw, Biawar) albo Blackstara który taką instalację opierdzieli Ci bez bufora. Podejrzewam że cenowo wyjdzie podobnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, eliks napisał:

Albo kupujesz tańszy kocioł + bufor (Ferroli, Kotlospaw, Biawar) albo Blackstara który taką instalację opierdzieli Ci bez bufora. Podejrzewam że cenowo wyjdzie podobnie. 

Dziękuję za odpowiedź, czy bufor to konieczność? Co ma ona za zadanie ?

Blackstar jest jednak drogi, chciałbym zmieścić się w 10-12 tys, da radę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10-12k na sam kocioł da radę.

Podłogowka 100% wymaga ciągłej dystrybucji ciepła i stałej pompy. Montując kocioł włącz/wyłącz pozbawiasz się komfortu cieplnego. Zawsze możesz przestawić kocioł w trybie pracy ciągłej, ale w większości przypadków oznacza to niską sprawność kotła, ciemno w komorze i duże spalanie. Ty potrzebujesz kotła który będzie modułowal od 2KW.

Poza tym zastanów się, budujesz nową chatę za kilkaset tysięcy a teraz chcesz oszczędzić na najważniejszym zaraz obok lodówki urządzeniu w domu? Przecież w Polsce palimy ok. 8 miesięcy, a ciepło wytworzone przez kocioł robi cały klimat, nie rozumiem takiego podejścia do sprawy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już się wypowiedziałem, rób jak uważasz. Z jakiego rejonu Polski jesteś że masz tylko te 2 firmy u siebie? Musisz zrozumieć że tu nie tyle chodzi o sam kocioł, co o jego prowadzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, eliks napisał:

Poza tym zastanów się, budujesz nową chatę za kilkaset tysięcy a teraz chcesz oszczędzić na najważniejszym zaraz obok lodówki urządzeniu w domu? 

Najważniejszym urządzeniem w domu jest TV AMOLED/OLED 65" 4K (8K) i to na niego trzeba zebrać kasę.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja co prawda też kończę budować, sam cały czas dowiaduję się czegoś nowego, ale piec już u mnie działa no i trochę przemyśleń powoli nabieram. Też mam około 110m2, z tym że ja mam z poddaszem użytkowym, ale wszystko bardzo dobrze ocieplone. 100% podłogówki (góra i dól), grzejniki drabinkowe w łazienkach ale podpięte pod rozdzielacz od podłogówki czyli takie tylko żeby ręcznik sobie zawiesić. Ogólnie gdybym miał jak wstawić tam bufor to bym go wstawił bez namysłu, gdyż przy podłogówce gdy będziesz chciał koniecznie trzymać stałą temperaturę powiedzmy 22*C i nie będziesz miał bufora to piec pelletowy będzie się rozpalał i wygaszał kilka/kilkanaście razy na dobę. Jedynie czym ja się ratuję, to tym że nie jestem jakiś super wymagającym odnośnie komfortu cieplnego i nie muszę mieć cały czas tego idealnego 22*C, bo dla mnie spokojnie histereza (czyli spadek temperatury) z 22/23 do 21 i dopiero wtedy rozpalenie pieca, praca przez kilka godzin i wygaszenie, a potem postój przez następne kilka dobrych godzin spokojnie wystarcza. Obecnie tak mam i piec pracuje około 3 godzin, a stoi sobie 5-8 godzin, w zależności od pory dnia (ale zaznaczam że jeszcze tam nie mieszkam, a grzeje na 19*C). Gdybym miał bufor to piec pewnie stałby i kilkanaście godzin. Przy 100% podłogówki można zapomnieć żeby piec chodził w trybie ciągłym (co dla pieca pewnie byłoby najlepsze), bo nawet jak zaczniemy sterować zaworem 3/4 drogowym przez siłownik, to i tak w pewnym momencie nawet modulując mocą piec przebija zadaną temperaturę. Jestem też zdania iż jeśli piec ma prostszą konstrukcję, to jest mniej miejsca na awarie sprzętowe, ale tak jak pisałem wcześniej dopiero się wszystkiego uczę bo całe życie paliłem w kopciuchu, jak ktoś dorzucił za dużo to było za gorąco, jak robiło się za zimno to ktoś szedł dorzucić i jakoś nie było z tym problemów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, sambor napisał:

TV AMOLED/OLED 65" 4K (8K)

Toż to główny roznosiciel wirusów i zarazy, a precz z nim !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z doświadczenia, na potwierdzenie słów @eliks. Mam blackstar 16kw. Nowy dom, parter około 140m grzanych + poddasze (ocieplony dach ale nie strop między parterem i poddaszem) nieogrzewane. Kocioł chodzi od grudnia, od jakichs 3tyg w domu mieszkamy. Dom cały ogrzewany podłogowo, bez bufora + grzanie cwu. Nadal jestem na etapie regulowania podłogówki żeby w domu było komfortowo (ok 21-22* jak dla nas) i aktualnie spalanie kształtuje się na poziomie 15-18kg/dobe przy postoju pieca koszty 22 a 4 i 10 a 12.

Jak dla mnie piec działa przyjemnie i na początku cena mnie odstraszała ale nie żałuję. Trzeba jednak liczyć się z tym że na kotłownie z takim piecem wyraz około 20k jeśli nie lepiej. A co do dystrybucji? Kocioł przyjechał do mnie z Danii a chłopaki z Sopotu mieli instalatora z którym wpolpracuja 60km ode mnie więc żadnego problemu nie było ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2021 o 10:08, eliks napisał:

Albo kupujesz tańszy kocioł + bufor (Ferroli, Kotlospaw, Biawar) albo Blackstara który taką instalację opierdzieli Ci bez bufora. Podejrzewam że cenowo wyjdzie podobnie. 

Eliks  interesuje mnie ta pierwsza opcja. Jaką moc pieca i jaki bufor byś polecił do takiego domu jak ma kolega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.