Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy dom 118m2 dobranie CO i CWU


NubiraBN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam w przyszłym roku mam zamiar zacząć budować dom z poddaszem użytkowym 118m2, 

Parter 

spacer.png

Poddasze 

spacer.png

20cm ocieplenie ścian , lane skosy na poddaszu ocieplone 20cm styropianem , 15cm styropianu na podłodze , wentylacja grawitacyjna, okna 3 szybowe 

 

Muszę zastanowić się co do CO , mam gaz z sieci więc instalacja będzie gazowa, jestem laikiem , nie mam doświadczenia zawodowego , jedyne co wiem to informacje z internetu ! 

W tak małym domu zastanawiam się czy nie rozwiązać CO piecem gazowym kondensacyjnym dwufunkcyjnym z przepływowym grzaniem wody przykładowo 

Zestaw Junkers Cerapur Smart 3,7-28kW dwufunkcyjny

Podgrzewa on wodę przepływowo , jestem ciekaw opinii na temat takich pieców , cała kotłownia w jednym urządzeniu wiszącym na ścianie , o niewielkich gabarytach i ładnie opakowanym  bez zbędnego osprzętu. Czy mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego rozwiązania ? Ważne są dla mnie koszty użytkowania domu czy to rozwiązanie było by oszczędne ? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugeruje jednak kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem,są dwie łazienki braknie przy równoległym korzystaniu z obu,po drugie zlewozmywak jest dość daleko od kotłowni więc trzeba będzie czekać dłuższą chwilę i będą straty(czyli pasuje cyrkulacja CWU)Wentylacja grawitacyjna w nowo budowanym domku hm.. Oczywiście podłogówka w całym domu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A piece dwufunkcyjne kondensacyjne z wbudowanym zasobnikiem ? 

Na jakim schemacie konstruuje się teraz CO w takich małych domkach ? Co jest teraz podstawa ? Muszę od czegoś zacząć temat CO , mały dom to mało miejsca i pół kotłowni na pompy , sprzęgła  , zasobnik , orurowanie to duża strata miejsca  z drugiej strony potrzebuje nowoczesnej energooszczędnej instalacji która podłoży lata 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wentylacji mechanicznej w domu , rekuperacji i całej związanej z tym instalacji, nie buduje domu pasywnego , rekuperatory , wymienniki ciepła i cała ta instalacja jest dla mnie nie opłacalna. Z tą docinka, to ze skrajności w skrajność,  co uzyskam w tak małym domu ? Komfort ?

Oglądałem już taki dom wykończony przed zakupem projektu, gorzej ocieplony roczne rachunki za CO i CWU to 2300zl za gaz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będzie dobrany zestaw kocioł 1F + zasobnik stojący pod kotłem to jest praktycznie 1 bryła .

Przy grzejnikach faktycznie jak kolega pisze nic więcej nie potrzeba,

Aby dobrać ogrzewanie - grzejnik lub podłogówkę to trzeba zrobić OZC, przy dwóch obiegach grzewczych inst się rozrasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie było by przeczytać opinie osób które posiadają piece dwufunkcyjne z zasobnikami, plusy i minusy użytkowania.

Najczęściej spotykam się właśnie nawet w małych domach z dosyć rozbudowanymi kotłowniami, więc sprawę będę musiał przemyśleć i dowiedzieć się dokładnie jak to wszystko działa ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy samej podłogówce też nic więcej nie potrzeba)Myślę że nie "ubierzesz" się w grzejniki to byłby błąd.Jeżeli OP to alternatywą dla Termeta może być np.Vitodens 222-W też z wbudowanym małym zasobnikiem ładowanym warstwowo który moduluje jeszcze niżej niż jego polski konkurent tylko to nie ta półka cenowa,pewnie x2 to mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sambor napisał:

Jak będzie dobrany zestaw kocioł 1F + zasobnik stojący pod kotłem to jest praktycznie 1 bryła .

Przy grzejnikach faktycznie jak kolega pisze nic więcej nie potrzeba,

Aby dobrać ogrzewanie - grzejnik lub podłogówkę to trzeba zrobić OZC, przy dwóch obiegach grzewczych inst się rozrasta.

Ogrzewanie będzie 100% podłogowe  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nowo budowanym domu o powierzchni 118m2 to już wybitnie trzeba spartolić instalację aby to  "byle jaki" kocioł nie pociągnął.

Tyle że WG może wygenerować straty ciepła budynku ale mimo wszystko.

Trzeba zacząć,jak w każdej dziedzinie,od tego o czym wspomniałem czyli projektów :OZC i potem CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, NubiraBN napisał:

Nie chcę wentylacji mechanicznej w domu , rekuperacji i całej związanej z tym instalacji, nie buduje domu pasywnego , rekuperatory , wymienniki ciepła i cała ta instalacja jest dla mnie nie opłacalna. Z tą docinka, to ze skrajności w skrajność,  co uzyskam w tak małym domu ? Komfort ?

Oglądałem już taki dom wykończony przed zakupem projektu, gorzej ocieplony roczne rachunki za CO i CWU to 2300zl za gaz 

xD czego ja się spodziewam po ludziach...

Przecież grawitacyjna to często nie działa poprawnie nawet w starszych domach a co dopiero w tak szczelnym, będziesz wstawiał nawietrzniki w te 3 szybowe okna? A potem płacz bo w domu nieprzyjemnie jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komu super cieple okna z dziurami przez ktore leci minus 20?

Wstawcie sobie okna skrzynkowe z prlu... Wentylacja to taka sama instalacja jak prad, co, woda uzytkowa, tylko w Polsce maja ja w tylku... 

Robisz grawitacje to sprawdz jak taka instalacja wyglada poprawnie i NIE SA TO DZIURY W OKNACH... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.