Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Klimatyzacja jako ogrzewanie i schładzanie


kindzia2089

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pan polecił nam ogrzewanie i chłodzenie klimatyzacją  mieszkania . Mieszkanie znajduje się na poddaszu na 2 piętrze. W lato mam 32 stopnie gdy jest gorąco na zewnątrz.  Dach jest ocieplony . Budynek styropianem 10 cm. Mieszka w nim 16 rodzin w dwóch klatkach. Do tej pory mieszkam tu 3 rok. Zużywam max 700 kg węgla w sezonie grzewczym więc mieszkanie ciepłe . Mam teraz piec w kuchni tzw ogrzewanie etażowe.  Mam kuchnie 8 m2, pokoje 16 i 11 m2. Łazienka 3 m2 . Przedpokój 7 m2.  Co państwo mi polecacie taniego w eksploatacji. Mam prąd jednofazowy- moc umowna 4 i zabezpieczenia 20 A prąd , taryfa G12w.  Dodam że mieszkanie środkowe tylko od strony pokoju małego mam klatkę schodową .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można tym ogrzewać. Ale taka instalacja (multisplit, jednostka zewnętrzna i do pięciu wewnętrznych) działa tylko do minus 15 na dworze.  Zgrabnym i bezproblemowym rozwiązaniem w kwestii ogrzewania byłby kominek na pellet z płaszczem wodnym. A jeżeli chodzi o te, to celuj w konstrukcje włoskie. Minimalna ilość popiołu i w pełni bezproblemowa eksploatacja bez grzebalstwa i rwania włosów z głowy.

Przechwytywanie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że jeśli piec to tylko w piwnicy. A przecież są klimatyzatory które mają do -30 na zewnątrz użytkowość ?

Proszę o pomoc. Może jakaś inna alternatywa. Gazu tu nie ma. Piec w mieszkaniu na paliwo stałe odpada i ciągniecie instalacji po klatce. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja jest słuszna, jeśli i tak chcesz montować klimatyzację.

Ale to 4kW przyłacza to będzie mało, wystarczy pralka + czajnik i już masz 4kW, na klimatyzator nie zostaje nic. Zacząłbym od sprawdzenia w zakładzie energetycznym, czy możesz dostać więcej. No i chyba powyżej 5kW musi już być przyłącze trójfazowe. 

Gdzie jest to mieszkanie (w sensie w jakiej strefie klimatycznej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3kW. Dwa klimatyzatory, bojler, czajnik, lodówka, kuchenka indukcyjna, mały piekarnik i mała zmywarka. Zdarza się, że bezpiecznik zadziała, jak się na raz wszystko włączy, ale to sporadycznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, HarryH napisał:

Koncepcja jest słuszna, jeśli i tak chcesz montować klimatyzację.

Ale to 4kW przyłacza to będzie mało, wystarczy pralka + czajnik i już masz 4kW, na klimatyzator nie zostaje nic. Zacząłbym od sprawdzenia w zakładzie energetycznym, czy możesz dostać więcej. No i chyba powyżej 5kW musi już być przyłącze trójfazowe. 

Gdzie jest to mieszkanie (w sensie w jakiej strefie klimatycznej)?

Dolnośląskie okolice Zgorzelca Bolesławca 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak...

Większość kuchenek ma 7KW, pralka 2.5, bojler 1.5-2.2, czajnik 1.5-2.5. Już masz minimum 13kW.

@kindzia2089, to masz ciepłe zimy i w miarę ogarnięty Tauron, to może się udać. Zadzwoń czy Ci podniosą moc i od razu możesz zapytać o pierwszą ofertę na ogrzewanie, bo też tym się zajmują. Będziesz mieć punkt wyjścia do porównania ofert.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kindzia2089 napisał:

A przecież są klimatyzatory które mają do -30 na zewnątrz użytkowość

To są nie klimatyzatory a typowa pompa powietrze-woda. Klimatyzator jaki chodzi ci po głowie to też pompa ciepła. Z tym, że powietrze-powietrze. I te drugie wierz mi, że działają tylko do -15 stopni. Mam coś takiego to się mniej więcej orientuje.

Edycja: A ile miałoby być tych klimatzyatorów w mieszkaniu? Mam na myśli ilość jednostek wewnętrzynych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mówili że można podnieść moc tylko dokument trzeba i wiedzieć o ile. 

No to co państwo mi polecają ekonomicznego w instalacji a potem w użytkowaniu i co nie obciąży stropu bo poddasze . Wysokość 2.55 

6 minut temu, Outsider napisał:

To są nie klimatyzatory a typowa pompa powietrze-woda. Klimatyzator jaki chodzi ci po głowie to też pompa ciepła. Z tym, że powietrze-powietrze. I te drugie wierz mi, że działają tylko do -15 stopni. Mam coś takiego to się mniej więcej orientuje.

Edycja: A ile miałoby być tych klimatzyatorów w mieszkaniu? Mam na myśli ilość jednostek wewnętrzynych.

Myślę że z 3. Mam do dyspozycji 10 tys zł i tym muszę dysponować . Na podłodze w kuchni i łazience mam lastriko a na pozostałych pod panelami są klepki . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Ok. Ale to nie rozwiązuje problemu ewentualnych mrozów. Hm... a nie ma u ciebie Koleżanko ściany przez którą przechodzi wolny przewód spalinowy z piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę spytać kominiarza. Miałam w dużym pokoju piec kaflowy jak się tu wprowadzałam . Wiem że komin jest tyle że kończy się pewnie gdzieś w piwnicy na korytarzu głównym albo co gorzej w piwnicy czyjeś . Ale czy to jest tylko mój nie wiem ?

Ewentualnie jakie inne ogrzewanie za kwotę 10 tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kindzia2089 napisał:

Miałam w dużym pokoju piec kaflowy jak się tu wprowadzałam

Czyli jest.

Inna alternatywa.. Ciężko. Na prąd. Ale tu pójdziesz finansowo z torbami. Weź pod uwagę włoski kominek na pellet. Fajna atmosfera w domu. W porównaniu do etażowego węglowego koszty ogrzewania nie będą wyższe. Taki kominek wyciągnie z pelletu wszystko co się da. Stare ogrzewanie węglowe pracowało ze sprawmością może 35-40 procent. Tu sie poprawi na realne 70procent. Podejrzewam, że pelletu spalisz podobnie co węgla. Ciesząc sie ciepłem przez 24 godiny na dobę. Taki kominek nie wygeneruje ci żadnej sadzy. Wystarczy zaopatrzyć się w prosty odkurzacz i odkurzyc pył z kotła raz w miesiącu. Czysto i bez smrodu. Przy dobrym jakościowo pellecie przez cały okres grzewczy wyprodukujesz mniej niż 10 kg popiołu, który nadaje się do ogródka.

Ten kominek jaki ci polecam ma zaawansowany algorytm sterowania palnikiem. Co uchroni cię od wszystkich bolączek peleciarzy palących w wytworach made in Poland. Każdy kocioł potrzebuje masy powietrza do procesu spalania. A to przy szczelnych domach, mieszkaniach prowadzi do tragedii (zaczadzenie ). Te kominki maja doprowadzenie powietrza do paleniska rura bezpośrednio z dworu. Wystarczy gdzieś wybić dziurę. Bezpiecznie i nie trzeba nadmiernie wietrzyć i wychładzać pomieszczenia w którym on będzie stał. Co ciekawe ten kominek ma już pompę i potrzebne komponenty w sobie. Wystarczy podłączyć do obiegu kaloryferów i gra. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli faktycznie 

3 godziny temu, kindzia2089 napisał:

Zużywam max 700 kg węgla w sezonie grzewczym

to alternatywą w Twojej taryfie są piece akumulacyjne,  rachunek za prąd będący energetycznym odpowiednikiem tych 700 kg węgla byłby grubo poniżej 1000 PLN/rok. Koszty inwestycyjne też znacznie niższe od klimatyzatorów, a nawet klasycznych kotłów czy kominków pelletowych. Rozumiem, że gazu nie ma? Bo jeśli jest, to wogóle nie ma o czym gadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Outsider napisał:

Czyli jest.

Inna alternatywa.. Ciężko. Na prąd. Ale tu pójdziesz finansowo z torbami. Weź pod uwagę włoski kominek na pellet. Fajna atmosfera w domu. W porównaniu do etażowego węglowego koszty ogrzewania nie będą wyższe. Taki kominek wyciągnie z pelletu wszystko co się da. Stare ogrzewanie węglowe pracowało ze sprawmością może 35-40 procent. Tu sie poprawi na realne 70procent. Podejrzewam, że pelletu spalisz podobnie co węgla. Ciesząc sie ciepłem przez 24 godiny na dobę. Taki kominek nie wygeneruje ci żadnej sadzy. Wystarczy zaopatrzyć się w prosty odkurzacz i odkurzyc pył z kotła raz w miesiącu. Czysto i bez smrodu. Przy dobrym jakościowo pellecie przez cały okres grzewczy wyprodukujesz mniej niż 10 kg popiołu, który nadaje się do ogródka.

Ten kominek jaki ci polecam ma zaawansowany algorytm sterowania palnikiem. Co uchroni cię od wszystkich bolączek peleciarzy palących w wytworach made in Poland. Każdy kocioł potrzebuje masy powietrza do procesu spalania. A to przy szczelnych domach, mieszkaniach prowadzi do tragedii (zaczadzenie ). Te kominki maja doprowadzenie powietrza do paleniska rura bezpośrednio z dworu. Wystarczy gdzieś wybić dziurę. Bezpiecznie i nie trzeba nadmiernie wietrzyć i wychładzać pomieszczenia w którym on będzie stał. Co ciekawe ten kominek ma już pompę i potrzebne komponenty w sobie. Wystarczy podłączyć do obiegu kaloryferów i gra. 

Jakiej mocy taki piecu na mieszkanie ok 45 m2. 

Teraz, HarryH napisał:

Jeżeli faktycznie 

to alternatywą w Twojej taryfie są piece akumulacyjne,  rachunek za prąd będący energetycznym odpowiednikiem tych 700 kg węgla byłby grubo poniżej 1000 PLN/rok. Koszty inwestycyjne też znacznie niższe od klimatyzatorów, a nawet klasycznych kotłów czy kominków pelletowych. Rozumiem, że gazu nie ma? Bo jeśli jest, to wogóle nie ma o czym gadać.

 

1 minutę temu, HarryH napisał:

Jeżeli faktycznie 

to alternatywą w Twojej taryfie są piece akumulacyjne,  rachunek za prąd będący energetycznym odpowiednikiem tych 700 kg węgla byłby grubo poniżej 1000 PLN/rok. Koszty inwestycyjne też znacznie niższe od klimatyzatorów, a nawet klasycznych kotłów czy kominków pelletowych. Rozumiem, że gazu nie ma? Bo jeśli jest, to wogóle nie ma o czym gadać.

Nie ma gazu tu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kindzia2089 napisał:

Jakiej mocy taki piecu na mieszkanie ok 45 m2. 

Co by się nie działo to wiecej niż 100 Watów na metr kw. nie trzeba. Cyzli 4,5 kW. Takich oczywiście nie znajdziesz. Ale Ten kominek będzie ci bardzo sprawnie modulował mocą już od 3,5 kW. Jak będzie trzeba to się sam wygasi. A jak trzeba to rozpali. Z termostatem pokojowym sam będzie pilnował ci temperatury w mieszkaniu.

Kilka propozycji ze znanego sklepu. wybieraj te z płaszczem wodnym.  Ale zawsze można gdzieś kupić z montażem i masz 8 procent watu. Jest jeszcze jeden ferolli. Ale to budżetówka.

Piecyki na pellet - EkoFlam

KOMINEK NA PELET cz.5.!PYTANIA I ODPOWIEDZI NA KOMENTARZE ! NIESPODZIANKA.! PLUS PODPOWIEDŹ NONSTOP# - YouTube

 

Centralne Ogrzewanie Kompletne za 8 TYŚ!(nie)możliwe?Zentralheizung für 8.000 abgeschlossen NONSTOP# - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, HarryH napisał:

Tak, tak...

Większość kuchenek ma 7KW, pralka 2.5, bojler 1.5-2.2, czajnik 1.5-2.5. Już masz minimum 13kW.

I jak mam cię kolego przekonać, że moje 3kW mocy przyłączeniowej daje radę? Jedyne wyjście to sprawdzenie organoleptyczne. Zapraszam na Podlasie. Pokażę rachunek za energię i zaprezentuję działanie. Podałeś moce maksymalne. Klimatyzatory w podtrzymaniu temp pobierają  po ok 500W. Kuchenka 6kW też nie działa cały czas mocą maksymalną. W trakcie gotowania "płomień" jest zmniejszany. Nad bojlerem nie da się zapanować nad i czajnikiem również. Jak mówiłem, jeśli przesadzę, bezpiecznik "wyskoczy", ale zdarza się to rzadko 8 da się z tym żyć. Bezpieczniki 16A, a główny 20A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Ludzie od kupy lat ogrzewają tylko klimatyzacją i sobie chwalą więc dlaczego odradzacie ? na muratorze jest chyba kilku a jeden tak ogrzewa cały dom od 17-tu lat i nie żałuje . teraz są klimy co im temp nie jest straszna i czy minus 25 czy nawet 30 one grzeją bez najmniejszego problemu, to najtańsze ogrzewanie inwestycyjnie i eksploatacyjnie , gdzie kupisz kocioł jakikolwiek za 2 czy 2,5 tysiaka ???  a to słynne dmuchanie ak dobrze się ustawi to nie przeszkadza w niczym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, berthold61 napisał:

czy minus 25 czy nawet 30 one grzeją bez najmniejszego problemu

Tak? Poproszę jakieś przykłady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.02.2021 o 13:53, Outsider napisał:

 

Outsider, jakiej firmy to kociołek ?

W sumie potrzebuję do drugiego budynku (docelowo zasilany ciepłem z PC z domu), ale jeszcze myślę nad jakimś peleciakiem zamiast "ozdobnego kominka". Wszędzie będzie podłogówka i średnia temp w sezonie zimowym około 10-15*C a peleciakiem chciałbym podbić do powiedzmy 18-20*C od święta (mały warsztacik powierzchnia ~70m2)  Moc 4kW byłaby w zupełności wystarczająca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam

Interesuje mnie Waszą opinia na temat klimatyzatorów firmy Hisense? Złożyłem zapytanie w pewnej firmie o multi splita i zrobili mi ofertę na Hisense 3AMW72U4 7,2 KW z trzema jednostkami ściennymi. Ceny na razie nie podam, ale interesuje mnie czy ktoś ma jakieś doświadczenia z urządzeniami tej firmy. Chodzi o jakość i trwałość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 5.02.2021 o 21:00, Outsider napisał:

Tak? Poproszę jakieś przykłady.

https://kaisai.com/pl/produkty-kaisai/pro-plus/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
W dniu 22.08.2021 o 13:50, czeslaw napisał:

. Ceny na razie nie podam, ale interesuje mnie czy ktoś ma jakieś doświadczenia z urządzeniami tej firmy. Chodzi o jakość i trwałość. 

A co to za tajemnica ile kosztuje - czy to krypto reklama ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Montuję klimatyzatory Kaisai  całkiem spoko. Ale do grzania zalecam wersję pro z grzałką  karteru i mocą do 3,5kW. Przy czy warto zauważyć ta moc to podaje ile ciepła wytworzy a nie zużyje. Podam przykład na moim klimatyzatorze firmy  Vivax 2.6kW  podczas grzania na zewnątrz minus 10stopni  pobór prądu max to 890Watt przy nawiewów 30 stC.

Niestety raz na czas wyłącza się by odszronić jednostkę co zajmuje mu nawet 10minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.12.2021 o 10:56, szakallo napisał:

A co to za tajemnica ile kosztuje - czy to krypto reklama ma być?

Ceny są teraz tak zmienne że nie ma sensu nawet tego tematu poruszać. Kaisai pro dwa miesiące temu miałem za 2800pln teraz nawet nie pytam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.