Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Junkers plus 100% podłogówka


riffo

Rekomendowane odpowiedzi

21 godzin temu, sambor napisał:

Tak,  układy mieszające są potrzebne nawet do samej podłogówki.

Nawet po to aby kotła nie gonić na max.

Przez dodanie pompy za sprzęgłem nie poprawisz wydajności kotła , będziesz mieszał w sprzęgle wodę z kotła z wodą z powrotu co prowadzi do niekontrolowanych zmian temp czynnika grzewczego.

Chciałbym prosić kol.Sambora aby był uprzejmy ustosunkować się do poniższej wypowiedzi.

W materiałach technicznych firmy Immergas m.in. jest napisane "Przyjmuje się  zasadę,że suma wydajności pomp po stronie instalacji CO nie może przekraczać 130% wydajności pompy kotłowej"

W tym wątku mamy mamy kocioł Junkers którego pompa jest w stanie dać max 1100l/h a autor postu potrzebuje po stronie instalacji powiedzmy 2430l/h czyli w przypadku tego kotła wydajność pomp po stronie instalacji nie powinna być większa niż 1430l/h 

Z uwagi na powyższe istnieje konieczność zastosowania układów mieszających.

Ale gdybyśmy tą instalację napędzili kotłem Termet Gold którego pompa ma wydajność 1800l/h to po stronie instalacji daje nam to wydajność 2340l/h Co prawda dla omawianej instalacji  jeszcze trochu brakuje ale chodzi mi zasadę stosowania układów mieszających.

Czy gdy przepływ po stronie odbiorów byłby <2340l/h to wtedy za sprzęgłem wystarczą same pompy?

Jeszcze odniosę się do wypowiedzi z innego wątku gdzie przy samej podłogówce nie było mowy o mieszaczach.

Czy na tym to polega?

Dziękuję za odpowiedź

post.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że kolega Grunfos wzorem TVP robi wodę z mózgu innym cytując nie do końca lub wyrywając z kontekstu pojedyncza zdania a to co powyżej zaprezentował nadaje się tylko do kosza.

Prosiłbym bardzo kolegę aby nauczył się czytać za zrozumieniem- nawet materiały firmowe i techniczne, widzę że z tym ostatnim ma trudności,

gdyż o tym wczoraj pisałem w poście #17

W kontekście tego co "wymyślił " kolega rada dla autora tematu - kocioł do wywalenia, podłoga do zerwania lub temp w domu ok 15-18C.

Najgorsze jest to że do "doradzania" biorą się ignoranci, nieuki, nie znające podstaw fizyki nawet z zakresu podstawówki.

PS

Z tego kotła można wyciągnąć nawet przepływ 3m3/h , tylko trzeba wiedzieć jak.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200l to wydajność teoretyczna, nawet ze sprzęgłem będzie mniej, a z tymi 3000l to częściowy skrót myślowy - rozchodziło się o 3000l na podłogę zasilaną z tego kotła.

Ale jak potrzeba przykładowo tych 3m3 na sporąąą podłogówkę musimy zastosować mieszanie gorącej wody z kotła o temp np 50C z wodą z powrotu o temp 30C 

ładniej to widać na zadaniu ze szkoły podstawowej ( matematyka kl 5-7)

Ile wody o temp 50C trzeba dolać do 2500l wody o temp 30C aby otrzymać wodę o temp 36C ?

Odp - ok 1072l.

Czyli przez zmieszanie 2,5m3 wody z powrotu o temp 30C z okolo 1,1 m3 wody z kotła o temp 50C daje ok 3,6m3 wody o temp 36 C wpuszczonej w podłogę.

Za zmieszanie odpowiadają sterowniki i mieszacze, za wodę o temp 50C automatyka kotła i pompa w kotle.

I to jest max mocy tego kotła- 24kW przy delcie 6C daje ok 3,5m3 przepływu.

Dodatkowo należy pamiętać że pompa(y) za sprzęgłem nie mogą ciągnąć wody przez kocioł - po to jest sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

Sprzęgło to kup takie aby miało wyjścia 5/4" + tuleję pomiarową na czujnik temp + odpowietrznik - spust u dołu.

Może być elterm.

Czyli takie możne być?

Sprzęgło Hydrauliczne SHE-CD 90kW Condens + SMART

Z magnesem neodymowym? nie za duże 90Kw?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, sambor napisał:

A jak inaczej chcesz odebrać np 20 kW z tego kotła?

Tak naprawdę to te 20kw nigdy nie potrzebujemy odebrać jedynie na cwu się przydaje a przy takich ekstremalnych temp.jak były ostatnio to na takie domy jak się teraz buduje to 10kw spokojnie starcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część osprzętu ogarnięta, a teraz co z sterowaniem,

CW400 oraz czujnik zewnętrzny mam zakupiony,

Od każdego pomieszczenia mam wyciągnięte przewody pod sterowanie które idą do rozdzielaczy,

Myślałem nad sterownikami pokojowymi i siłownikami w rozdzielaczach np. salus

Na mieszaczach ustawiam np. 33 parter a 25 piętro i siłowniki odpowiednio się otwierają zależności od temperatury w pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 18:02, sambor napisał:

Do kondensata nie potrzeba aż tak dużego, kasy też w kawał rury nie ma co pchać.

Wystarczy SHE 70-OC 5/4" lub SHE 70-SM 5/4"

Przyszło sprzęgło, tylko widzę ze to wersja OC bez kierownicy przepływu, Wersja CD ma kierownice przepływu i jest dedykowana pieców kondensacyjnych lub pomp ciepła, Wymieniać na wersje CD? Tylko wersja CD jest 55 lub 90kW, Co radzisz? Pieniądze te same....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.