Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana rodzaju ogrzewania i problem z podłogówką


sanczo8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam pytanie odnośnie podłączenia pieca gazowego. Do tej pory posiadałem piec na ekogroszek. Wszedłem w program z dofinansowaniem do pieca gazowego o butli. Obecnie mamy trochę ujemnych temperatur i boję się że gdy przyjdą mrozy to system nie wydoła.  Dom 140 m². Na górze kaloryfery a na parterze podłogowa z rozdzielaczem na 4 sekcje, każda po oko 45 mb. Na piecu ekogroszkowym, w mróz po 15 stopni wystarczały 2 sekcje aby nagrzać parter i był zapas. Rury do rozdzielacza 22. Po założeniu pieca gazowego i podłączeniu na piętrze jest ok ale na dole 4 sekcje otwarte i podłogówka niby ciepła ale męczy się aby dobić na 23 stopnie w pomieszczeniu. Zawór mieszający otwarty na max pokazuje za pompą 40⁰. Pompa podłogówki obojętnie na jakim biegu i to samo.Nurtują mnie trzy rzeczy:
1. Instalatorzy założyli rurki zasilające z pieca i za sprzeglem o mniejszym przekroju niż to w oryginalnej sieci? 
2. Czy zawór zwrotny nie powinien być zaraz za sprzeglem aby nie podsysac wody że sprzęgła, a nie jak teraz na powrocie z podłogowki? 
3. Mam wrażenie że pomimo innego obiegu na cwu to jakby woda w nim krążyła nawet kiedy on nie jest dogrzewamy.

IMG_20231202_174156.jpg

IMG_20231202_174218.jpg

IMG_20231202_174206.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny powinien być pomiędzy zaworem 3D a tym zaworem z motylkiem,w tym miejscu w ktorym jest teraz nic nie daje.Tak ze zdjęcia to chyba rury w obiegu podlogowki to PEX fi 20=szału nie ma, niby tylko 4krotkie obiegi OP

 

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2023 o 20:34, Uzytkownik2 napisał(a):

Zawór zwrotny powinien być pomiędzy zaworem 3D a tym zaworem z motylkiem,w tym miejscu w ktorym jest teraz nic nie daje.Tak ze zdjęcia to chyba rury w obiegu podlogowki to PEX fi 20=szału nie ma, niby tylko 4krotkie obiegi OP

 

 

Dzięki. No krótkie dojście do wcześniejszych rur ale jak widzę te kolanka i ich przekrój to się obawiam czy nie są zblokowane przepływy. Czy sprzęgło aż ma tak dużą różnicę temperatur pomiędzy wejściem górnej dla pompy na kaloryfery a tej drugiej na podłogówkę? Jak ręką dotykam przed wejściem na pompy to różnica duża ciepła.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sanczo8 napisał(a):

maks co puszcza to 38⁰

To bardzo dużo jak na podłogówkę. Ja mam 36 ustawione przy -20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zmienić miejsce montażu zaworu zwrotnego z obiegu podłogówki ponieważ zawór 3D termostatyczny ma brać mieszanie tylko z podłogówki a bierze również z powroty grzejników wyższą temperaturę. Na powrocie z grzejników brak zaworu zwrotnego.

image.thumb.png.51c9f7d6b74a277e6d049e7546bd1c7f.png

Co się tyczy rur do rozdzielacza Pex-al-pex 20mm moim zdaniem są za małe. Powinny być min fi wewnętrzne 20mm. Jak widać na zdjęciach od kotła do sprzęgła masz chyba rurę pex-al-pex 20 a powinna być większa np. Pex 25 lub miedź 28mm. Zawór 3D termostatyczny do kotła stałopalnego ok ale przy kotle gazowym (nie podałeś jaki ?) zdecydowanie powinien być zastosowany zawór 3D mieszający obrotowy z siłownikiem i dobrane odpowiednie sterowanie samym siłownikiem a najlepiej starowanie dwoma obiegami grzewczymi. np Tech I-2.

image.png.9da31b00dd44a86ef2b7f9022f6f22b3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z kotła zrobione jest PEX 20 i dojścia do wcześniej wykonanych rur też pex20.... Nie mam rozdzielacza z rotametrami kiedyś był taki założony i jakoś działało na dwóch małych sekcjach przy puszczonej tem. 38⁰ a teraz na czterech nie mogę dogrzac. Dopiero chce go kupić. Piec Ferolli  RRT H18kw. Ok będę cisnął żeby przełozyli zawory zwrotne i zwiększyli przekrój zasilania bo tego nie odbiorę. Kopię również rozdzielacz z rotametrami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.