Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Solary napędzane grupą pompowa 12V


jurkus7

Rekomendowane odpowiedzi

Nie tylko przezemnie i najlepiej jeśli zbiornik drain back i pompa jest możliwie jak najwyżej ponieważ przy starcie pompa musi podnieś słup wody czyli np.60-tka podniesie 6m w górę jeśli odległość od pompy do góry Solara bedzie więcej to nie da rady.Ja mogłem to zrobić jeszcze lepiej wszystkie Solary dać przy kalenicy i naczynko i pompa na ocieplonym noeogrzewanym strychu.a tak to musiałem dać dwie pompki szeregowo.

DSC_0520.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezle to wyglada, a jakimi rurkami masz podprowadzone, raczej nie karbowanymi do solarów typowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zapytam jak masz przepływ na tej 18mm, przy 7 panelach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Trener40 napisał:

który grzeje neptuna kombi 140L

No i do jakich temperatur dochodzisz na tym jednym panelu? Jak dlugo ci sie nagrzewa bojler i do jakiej zadanej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczysz 1m²/50l. W twoim przypadku 4 Webery załatwią sprawę. maksymalne temp. na bojlerze zalezą również od kąta nachylenia kolektorów.

Ja mam 12m² ustawionych pod katem 60 i 1 lutego miałem na większym bojlerze(400l) 45°C, a latem temp. nie przekraczają 70°C na dwóch bojlerach(700l).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz kilka fotek z temperatur z różnych okresów.. . Wszystko zależy czy będziesz używał  prysznica, czy wanny. Na wykresach widać duże spadki, więc była wanna, a jak mniejszy spadek, to szybki prysznic. 

Screenshot_2021-02-08-22-08-40.png

Screenshot_2021-02-08-22-09-01.png

Screenshot_2021-02-08-22-07-37.png

Screenshot_2021-02-08-22-08-03.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzieki za przedstawienie jak sie to ma i do czego :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę tez swoje wyniki sierpień 2020r

Wykres żółty bojler 400l grzany solarami.

Wykres czerwony bojler CWU 300l grzany kotłem i przelewowo solarami, na wykresie widać, że pod koniec miesiąca musiałem przepalać.

Schowek01.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moja instalacja działająca od 2017 roku ,regulowany kąt /manualnie co kilka tygodni/, 4 Webery+sterownik Weber. Układ kaskadowy, w sumie 590 l, nadmiar ciepła odzyskiwany do bufora 300 l, latem delikatnie grzeję drabinki w łazienkach. Sterowanie kaskadą, odzyskiem zbudowałem na 2*Logo Siemens.

Solar3.jpg

Solar2.jpg

Solar1.jpg

Solar4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no nieźle  @bronekG dość rozbudowana ta instalacja :), Konstrukcje pod solary masz z Alu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A jeszcze zapytam jaki typ Weberów nadaje sie na Drain back?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.