Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja ogrzewania (bosch 2300 iW + CW400)


PiotrGasz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Potrzebuję pomocy w ustawieniu ogrzewania w moim domu

Dane:

 - Kocioł bosch 2300 iW

- zasobnik wody 160l

- dom piętrowy 180m3 energooszczędny w konstrukcji szkieletowej 

- dwa obiegi grzewcze, całość podłogówka (rurki na dole tradycyjne zalane betonem na górze robione na sucho co skutkuję małym odbiorem ciepła przez podłogę)

- dół: całość otwarta sterownik CW400 na ścianie przepływ ustawiony na 2-2,5 w zależności od obiegu

- góra: termostaty Techa w każdym pomieszczaniu spięte z elektrozaworami na listwie jedynie w najzimniejszym pomieszczeniu założone Bosch CR10 aby współpracował z kotłem

- czujnik temperatury zewnetrznej

- na dole mam kominek w którym trochę pale (w mroźne dni)

- kotłownia jak za załączonym zdjęciu 

 

Ustawienia dołu: zadane temperatury w dzień 21,5 w nocy 20,5

regulacja według temperatury pomieszczenia

 

Ustawiania góry: zadane temperatury w dzień 21,5 w nocy 20,5

regulacja według temperatury zewnętrznej wpływ pomieszczenia 3

 

Proszę o doradzenie jak to ustawić aby było ekonomicznie i komfortowo, od czego zacząć bo dół trochę przegrzewa a łazienki na górze (z CR10) nie dogrzewa

 

 

DSC_1281.JPG

DSC_1282.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie znam się za bardzo na automatyce Boscha, ale wydaje mi się, że za mało sterowników;)

A tak na poważnie,to czym mają sterować te dwa dodatkowe sterowniki,jak nie ma ani jednego zaworu mieszającego. Możesz sobie ustawiać wpływy pomieszczenia,ale kocioł nie wie którego sterownika ma słuchać, bo nie jest w stanie dać dwu różnych temperatur.

Kolejną rzeczą jest stosowanie temperatury obniżonej na noc, może góra jeszcze jakoś da radę, ale na dole ten beton nie ostygnie do rana,a rano musi nadganiać,bo przez dzień temperatura będzie spadać.

Tyle teorii doświadczalnej, resztę muszą koledzy którzy znają lepiej automatykę ww.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się,tylko brakuje co najmniej jednego mieszacza, bo tak to kocioł nie wie którego modułu ma słuchać, bo oba żądają różnych temperatur zasilania. 

A że tak zapytam, gdzie jest osoba która to zaprojektowała, zamontowała i wzięła kasę, nie dlatego, że nie chcemy pomóc, tylko coś mnie bierze jak jako inwestorzy płacimy grubą kasę i potem musimy się bujać z radosną twórczością instalatorów bo najczęściej kontakt się urywa jak coś nie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję męczyć wykonawcę ale chyba sam nie wie jak to ugryźć.

Dziś zauważyłem ze palnik załącza się około 50 razy na dobę i myślę że spowodowane jest to tym ze nie może dogrzać łazienki na górze gdzie jest odczyt temperatury który steruję kotłem, dodam że to jest jedyne pomieszczenie które jest niedogrzane temperatura docelowa jest ustawiona na 21 osiągana jest 20,5. Jest tam wyciąg rekuperacji i on chyba zbiera te nagromadzone ciepło

temperatura zasilania jest 40 i prawie tyle samo wraca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 09:34, PiotrGasz napisał:

Proszę o doradzenie jak to ustawić aby było ekonomicznie i komfortowo, od czego zacząć bo dół trochę przegrzewa a łazienki na górze (z CR10) nie dogrzewa

Ja bym trochę poprzykręcał rotametry na rozdzielaczu, albo dał niższą moc pompki. Osobiście bardzo mi się ta instalacja nie podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.