Skocz do zawartości
IGNOROWANY

jaki kocioł gazowy?


MICAR2018

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

zastanawiam się nad kupnem pieca gazowego 1-funkcyjnego z zasobnikiem około 140L i niestety nie wiem co wybrać a w każdym sklepie mówią co innego.

Jestem laikiem w tym temacie więc byłbym wdzięczny o parę podpowiedzi w tym temacie.

Generalnie zastanawiałem się na kupnem pieca Termet EcoCondens Gold Plus 25kw z zasobnikiem 140l? czy to dobry wybór?

dom jednorodzinny 160m2 mieszkalnego +30m2 garażu i kotłowni (2 łazienki góra-dół)

 

podłogówka parter 70m2 pex 16mm(rozstaw co 10cm 7pętli) +3 grzejniki (jeden w garażu drugi w pokoju a trzeci w łazience)

poddasze 7 grzejników + 20m2 podłogówki pex 16mm(rozstaw co 10cm 3 pętle)

Będę wdzięczny za pomoc.

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instalacja mieszana to odradzam Termeta.Sugeruje Junkersa niestety to droższe rozwiązanie ale tu chodzi o poprawne działanie instalacji. Będzie potrzebne sprzęgło hydrauliczne.

Ważne aby blisko był serwis danego kotła

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jeżeli założymy sprzęgło hydrauliczne do termeta to będzie to wszystko razem sprawnie działało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo sprzęgło Termetowi nie pomoże) Gdybyś upierał się przy tym kotle to musiałbyś dokupić dedykowany przez producenta divicon czyli tzw.SIM który kosztuje ok 3tyś. i tak nie będzie to co ma być.O ile zawsze polecam Termeta przy jednym obiegu grzewczym czyli sama podłogówka lub same grzejniki to już przy instalacji mieszanej odradzam ten kocioł.Musisz szukać kotła który posiada automatykę pozwalającą na sterownie dwoma obiegami grzewczymi czyli m.in.moduł mieszacza np.w Junkersie to MM100 czy Vaillancie VR70

Edytowane przez Grundfos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jaki konkretnie kocioł Pan poleca do wyżej wymienionej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam termeta gold plus 25kw podłogówka i grzejniki ze sprzęgłem i funkcjonuje, chciałem junkersa ale nie było serwisu w pobliżu i wybór padł na termet, serwis na miejscu, tanie części, co prawda nie mam żadnej automatyki, pogodówki ani sterowników pokojowych, piec obsługuje 160m2 na 2 rodziny i pracuje 24/h (komfort stałej temperatury) na niskich obrotach, zbiornik cwu 300 L, spalanie gazu na dobe przy mrozach do -8 to 8m3.użytkuje go od ponad 2 miesięcy, jak na razie jestem zadowolony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostałem również propozycję takich kotłów:

1.Vaillant VC 256/5-5 + VIH R 120 + reg. 700/4  + 303920

2.viessmann vitodens 100-w 26 kw + vitocell 100-w120l

 

I chciałbym poznać wasze opinie czy lepiej zapłacić więcej za wyżej wymienione kotły czy lepiej doposażyć termeta?

niestety nie wiem jak jest z awaryjnością tych wszystkich kotłów i kosztami ekspolatacji poniewąż w całej rodzinie mamy raptem 1 piec gazowy.

jeżeli chodzi o serwis to mieszkam w okolicach warszawy więc z serwisem każdego z tych kotłów niby nie powinno być problemu lecz najwięcej mam w pobliżu serwisów termeta.

sprzedawca najbardziej zachwalał vaillanta, o viessmannie mówił ze też dobry ale lepiej kupić vaillanta a o termecie powiedział że kiedyś sprzedawał ale to jest badziew i nie chce mieć z tym nic wspólnego.

a z kolei w drugim punkcie odwrotnie.. że wszystko to praktycznie to samo i nie opłaca się przepłacać..

  I komu tu wierzyć?

dlatego proszę o pomoc.

 

z góry dziękuje za odpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
36 minut temu, MICAR2018 napisał:

a z kolei w drugim punkcie odwrotnie.. że wszystko to praktycznie to samo i nie opłaca się przepłacać..

mi też tak mówili, mowili też że psują się wszystkie, a termet ma tanie części, zaryzykowałem i wziąłem gold plus 25kw, znaczenie też miało serwisowanie na miejscu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaillant najlepiej da radę z układem mieszanym, choć moc minimalna na poziomie 5kW może niektórych z tego forum rzucać o glebę.

Viesiek jest kłopotliwy w konfiguracji i ma jeszcze większą moc minimalną i droższy w komponentach.

A termert - niby mała moc minimalna, dużo tańszy, choć wymaga protez aby to działało prawidłowo.

Trudny wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o jakich "protezach" do Termeta mówimy? Co byłoby potrzebne żeby to wszystko sprawnie działało? Tzn chciałbym wiedzieć co konkretnie muszę dokupić do kompletu?

w komplecie znajduję się :

  •  PIEC TERMET ECOCONDENS GOLD PLUS 25 KW 1F
  • CZUJNIK NTC
  • ZAWÓR TRÓJDROŻNY
  • ZASOBNIK 140L TERMET
  • REGULATOR TYGODNIOWY ST-292 V3
  • CZUJNIK TEMPERATURY ZEWNĘTRZNEJ

wiem że to wygląda jakbym parł na piec firmy Termet ale jakoś w tych czasach wydaje mi się że nie ma już tak wielkiej różnicy jaka była kiedyś jeżeli chodzi o producentów,  ponieważ raczej każdy z nich polega na tych samych podzespołach.

Chyba że się mylę to proszę o wyprowadzenie z błędu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam Szanownych Kolegów 

Moi rodzice obecnie posiadają na ekogroszek,ale z racji wieku chcieliby przejść na ogrzewanie domu gazem ziemnym oczywiście razem z C.W.U

Stąd moja ogromna prośba do Was o pomoc w doborze marki i mocy kotła gazowego.

Dzisiaj rozmawiałem z tatkiem przez telefon to opowiadał,że było już dwóch instalatorów i bez oglądania instalacji która jest w kotłowni i spytania o termoizolacje budynku zasugerowali niezależnie jakieś gazowe kotły włoskie.Pytałem ojca jakie nazwy,ale on no niestety nie zapisał nazw i nie pamięta.

Wie tylko jedno że jeden miał kosztować 8 tyś. a drugi instalator oferował mu jakąś nowość za 16 tyś. Bez montażu.

Tatko mówił że to niestety nie  na jego możliwości finansowe.

Wykonałem na stronie Ciepło Właściwe  wstępne obliczenia zapotrzebowania na ciepło

https://cieplowlasciwie.pl/wynik/b5ip

Jestem użytkownikiem forum już od jakiegoś czasu,lecz nigdy nie interesowałem się  kotłami gazowymi bo nie miałem takiej potrzeby.

Migało mi podczas przeglądania różnych tematów pochlebne opinie o rodzimych kotłach Termet,że dostępny serwis,części no i niedrogi w stosunku do innych kotłów. 

Nie twierdzę że to najlepsze kotły, może niemieckie lub włoskie są lepsze,ale tu niestety cena ma też znaczenie dla rodziców.

Trochę informacji na temat instalacji którą posiadają moi rodzice to zwykła rurologia bez zaworów 3D lub 4D tylko pompa kotłowa i pompa C.W.U.

Wszędzie zamontowane grzejniki żeliwne. W kotłowni  rury stalowe  to chyba 1 do 2 cali ( tak na oko pamiętam).  Wyżej na piętra do grzejników  dochodzą 3/4 cala.

Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie,ale chce podać jak najwięcej szczegółów.

Kiedyś ta instalacja działała jako grawitacyjna,lecz od czasu gdy zamontowano kocioł na ekogroszek instalator pozakładał pompy itd.

Nie znam się na instalacjach i nie mogę Wam na te chwilę więcej powiedzieć.Jeśli potrzebne jeszcze jakieś informacje dajcie znać.

Pozdrawiam

plasticfun

 

 

Edytowane przez plasticfun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Kolego Sambor za zainteresowanie.

 Liczyłem na to że się odezwiesz ? bo studiując forum wiem,że masz ogromne  doświadczenie także w kwestii kotłów gazowych.

Rozmawiając z tatkiem mówił że sugerowano mu kocioł o mocy 25 kW (zapomniałem o tym wspomnieć w pierwszym poście)

Rozumiem że to przewymiarowanie z tą mocą 25 kW ponieważ  będzie więcej spalał?

Potrzebuje tych informacji żeby tatkowi wytłumaczyć że to ważne żeby nie przewymiarować kotła.

Jak wiadomo starsi maja to do siebie że jak kupią im większy kocioł to będzie lepiej i mocniej grzał.

Mam jeszcze pytanie czy kupować ten kocioł w zestawie np.z dedykowanym  zasobnikiem,regulatorem i czujnikiem temp.zew?

Jest tego pełno na necie.

Czy instalator decyduje co będzie dodatkowo potrzebne (no oprócz zasobnika to wiadomo)

Informuje  że jestem jeszcze zielony w tych sprawach (kotłów gazowych) i dlatego zadaję dodatkowe pytania?

 

Edytowane przez plasticfun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być Termet 25 kW ,nie będzie więcej spalał i tatko będzie zadowolony że ma większy kocioł)Tylko też trzeba rozwiązać motyw przewodu powietrzno-spalinowego(przy wyrzucie bezpośrednio przez ścianę kocioł nie może przekroczyć mocy 21kW dlatego przy tym rozwiązaniu kocioł  o mocy 25kW odpada)Zasobnik nie musi być dedykowany ,może być dowolny dobrze izolowany aby były małe straty postojowe.Czujnik pogodowy wskazany(lokalizacja najlepiej na ścianie płn) + zawory termostatyczne na grzejnikach

Edytowane przez Grundfos
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Grundfos 

Wielkie dzięki  za zainteresowanie tematem.

27 minut temu, Grundfos napisał:

trzeba rozwiązać motyw przewodu powietrzno-spalinowego

Rozumiem że masz na myśli wyjście kominowe.Jeśli tak to wiedz że odprowadzenie spalin  będzie podłączone do komina (zostanie wykorzystany jeden z dwóch kanałów wentylacyjnych w piwnicy)

Komin jest murowany z cegły i wiem że tatko będzie musiał wpuścić do kanału z cegły komin z kwasówki.

Co do zasobnika to obecnie jeszcze tatko ma bojler dwupłaszczowy poziomy podłączony do kotła na ekogroszek.

A pytanie mam czy można go tez wykorzystać czy lepiej kupić inny zasobnik pionowy (nie wiem czy z wężownicą czy inny)

Dziękuje za podpowiedź o czujniku i termostatach na grzejniki,choć myślę że  wymiana zwykłych zaworów na grzejnikach żeliwnych na zawory termostatyczne to będzie spore wyzwanie z racji wieku grzejników tj.około 48 letnie grzejniki 

Jeszce jedno piszesz że czujnik najlepiej na ścianie płn. 

Do tej ściany płn.przylega dobudowany garaż nieogrzewany taki tylko przykryty blachą,

Czy tam można zamontować taki czujnik czy musi być całkowicie na zewnątrz?

Edytowane przez plasticfun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Grundfos dziękuje bardzo  za odpowiedź.

Pozdrawiam i życzę spokojnej nocy.

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, plasticfun napisał:

Rozumiem że to przewymiarowanie z tą mocą 25 kW ponieważ  będzie więcej spalał?

Potrzebuje tych informacji żeby tatkowi wytłumaczyć że to ważne żeby nie przewymiarować kotła.

Jak wiadomo starsi maja to do siebie że jak kupią im większy kocioł to będzie lepiej i mocniej grzał.

Przy kotłach gazowych ważnym parametrem jest moc minimalna, a tą oba termety gold - 20 i 25kW mają taką samą.

Czyli decydując się na większą moc znamionową to nie przewymiarujesz kotła a Tata będzie zadowolony.

Natomiast kocioł o większej mocy ma większy wymiennik, przez co spala przy danej mocy mniej gazu, niż kocioł o mniejszej mocy.

Jak będzie komin z wkładem to można brać śmiało tego termeta 25kW.

Jak komin przez ścianę to kocioł tylko do 21kW mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo Sambor

Jutro będę rozmawiał z Tatkiem i wszystko mu przekażę.

Spokojnej nocy życzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie 

Doszła jeszcze jedna informacja że Tatko nie chce się pozbywać obecnego kotła na ekogroszek.

Bo jak twierdzi będzie na czarna godzinę.

Czy da się  to wszystko w instalacji połączyć tak że na pierwszym miejscu będzie działał Termet a w przypadku czarnej godziny tzn.jakiejś awarii kocioł na ekogroszek?

I czy to będzie opłacalna przeróbka?

Jak pamiętam to instalacja jest wykonana w systemie otwartym (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie)

Zadaję to pytanie dlatego żeby przyszły instalator który będzie podłączał  kocioł nie naciągał rodziców na większe koszta.

Kolejne pytanie to czy faktycznie trzeba wykona płukanie instalacji grzejnikowej przed montażem kotła Termet?

 

Jeszcze męczy mnie jedna kwestia chodzi o (protezy) które były poruszane w postach 10 i 11.

Jakie sugestie do instalacji którą opisałem w moim temacie?

 Nie wiem czy w tej instalacji musi być zamontowany zawór 3D lub 4D czy niema takiej potrzeby.

 

 Zakupy po kolei:

1.Kocioł Termet  Ecocondens Gold plus 25 kW ( 1-funkcyjny czy 2 funkcyjny ?)

2.Zasobnik SKW 100l

3.Czujnik temperatury zewnętrznej

4.Głowice termostatyczne do grzejników( podsuniecie namiary  jakie kupić?) 

     czy regulator temperatury Termet ST-292 v3 ?

5.Zawór 3D lub 4D z siłownikiem

6.Termoregulator TECH i 1 ( link w poście nr.12 od Kolegi Sambor )

czy jeszcze czegoś brakuje?

Pozdrawiam

plasticfun

 

Edytowane przez plasticfun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tylko grzejniki ? jak tak to nie potrzeba zaw 3D i 4D, regulatora TECHA też nie.

Tylko 3 pierwsze pozycje i nic więcej.

Co do głowic termostatycznych to trzeba je dobrać do zaworów na grzejnikach lub nabyć całe komplety tj - zawór + głowica.

Wypłukać instalację warto.

Jak instalacja starsze to na powrocie przed kotłem dajemy filtr z separatorem i odmulaczem

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo Sambor

Pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.