Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet gold plus sinusoida palnika


Marcinkiero

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Problem polega na tym że po rozgrzaniu instalacji ciągle moduluje palnik fr 0-35
Uważam że palnik powinien po rozgrzaniu pracować równo.
Przy rozgrzewaniu instalacji nie ma tego problemu gdyż praca jest równa i jak piec dochodzi do zadanej temp to moc równomiernie jest zmniejszana.
Kociol jest nowy 1f termet gold plus 20 instalacja same grzejniki:
Aluminiowe
2szt po 26zeber
1szt 21 żeber
Później płytowe stalowe podwójne
600x1400 2szt
600x1200 1szt
Potrójny stalowy płytowy 600x1000 1szt
Drabinka 2szt i aluminiowy łazienkowy o rozmiarze 2000x 600.
Dom 140m2 stary z podwójnymi ścianami ocieplony styropianem 12cm strop ocieplony 15cm wełny i10cm styropianem.
Temp dzień noc to 20st noc A w dzień dochodzi do 23, kociol pracuje bez przerwy od 6do21 spalanie obecnie jest 10m3 na dobę.
Różnica powrotu A zasilaniem jest w okolicach 7-8 st.
Czy coś poradzicie drodzy koledzy? Serwisant był wczoraj i stwierdził że to jest normalna praca tego kotla uważam że nie jest zbyt rozgarniety bo nie potrafił mi wyjaśnić czy zakładając sterownik open therm będę miał większy wgląd jak pracuje kociol jaka moc itp. Co najlepsze nie wiedział czy można owy sterownik zamontować A był przy kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam kocioł ( w tej chwili wyłączony bo muszę zapas groszku zmniejszyć)

I ten sam problem.... ktoś jeszcze sygnalizował to zjawisko. Jaka jest przyczyna na razie nikt nie wpadł na pomysł.

Przyczyna może być w samym kotle ale bardziej prawdopodobne że w instalacji.

Planuję odpalenie termeta w lutym i wtedy poeksperymentuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I instalacja jest nowa. Pisałem na innym forum z użytkownikiem który miał ten sam problem. Walczył 2 lata i poszedł do sądu zwrócili mu pieniądze i kupił następnego golfa i teraz jest dobrze. Instalacja jest bardzo prosta bez zbędnych wodotryskow. Skoro jest stały odbiór to powinna być stała praca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Zacznę może od końca. Raczej nie liczył bym na to aby na zewnętrznym sterowniku OT był lepszy podgląd na parametry pracy kotła. Mam CR 11011 i można tam wiele podejrzeć ale odczyty są dużo wolniejsze niż na kotle i wyniki są uśrednione. Jedynie,to może uda Ci się znaleźć więcej informacji nt Modułu komfortu od Termet u ,on jest podłączony pod złącze Lin i jedynie w nim nadzieje, że będzie coś precyzyjniej. Mnie jak na razie nie udało się znaleźć sensownych informacji nt tego stera ,ale też nie szukałem jakoś namiętnie, bo to co mam w zupełności wystarcza.

Odnośnie falowania mocy,to może być wiele przyczyn.

Mały przepływ wody przez wymiennik kotła, tu należy sprawdzić czystość wszystkich filtrów oraz można ustawić pompę na najwyższą, akceptowalną dla instalacji wydajność.

Uszkodzone czujniki temperatury ntc zasilania lub powrotu, była partia wadliwych w zeszłym roku.

Oprogramowanie płyty głównej, najnowsze jest chyba 15 i jeżeli kocioł na gwarancji to da się to ogarnąć przez serwisanta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, WojtuNie napisał:

 

można ustawić pompę na najwyższą, akceptowalną dla instalacji wydajność.

 

To będzie chyba trafiona diagnoza. U mnie zauważyłem falowanie FR i jednocześnie PR na poziomie min. Czyli można iść w zwiększenie maksymalnego wydatku pompy. Wtedy - jeśli dobrze rozumiem działanie tego kotła - łatwiej będzie utrzymać deltę między zasileniem i powrotem i kocioł będzie częściej się wyłączał (a to nie za dobrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, żeby kocioł się wyłączył,to musi przekroczyć zadaną o histerezę pracując na mocy minimalnej,a to chyba przy obecnych temperaturach nie grozi.

I na razie to zwiększaj minimalną wydajność pompy, żeby kocioł nie schodził z nią za nisko. Maksymalną ograniczaj tylko jak instalacja staje się hałaśliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety zwiększanie i zmniejszanie obrotów nie pomaga zbytnio zmniejszenie obrotów zaowocowało większą różnica temp powrót zasilanie ale palnik nadal ciągle moduluje. Teraz obroty pompy min i maks to tylko 5 więc zobaczymy czy to coś da. Zmniejszyłem też moc maks do 27 spowodowało to tylko że dłużej się nagrzewa obieg i fr w modulacja jest do tych 27 A nie 40

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • TIMON120777 zmienił(a) tytuł na Termet gold plus sinusoida palnika

Zabrakło słowa różnica to 5.

Minimum było 30 A maks 35. Nadal palnik modułowal. Teraz ustawiłem pompę min 70 A maks 99, na chwilę obecną musiał trochę popracować żeby temp do danych ustawień były w normie tzn głównie chodzi o powrót. Z moich obserwacji wychodzi na to że palnik na chwilę obecną się ustabilizowal ponieważ pracuje równo i powoli spada modulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest poprawa  modulacja na poziomie fr10-15 Ale jak jest zmiana to o 1 maks 2. Wiec piec pracuje duzo bardziej stabilnie. Pompa na poziomie 70 jest najbardziej odpowiednią ponieważ na niższych lub wyższych fr pływalo bardziej. Temp zasilania 45 powrotu 39 na piecu delta ustawiona 6. Teraz poczekam na cieplejsze dni żeby sprawdzić spalanie. 

Moje pytanie teraz czy zmieniać temp powrotu? Żeby różnica była większa? Czy zostawić ja w spokoju?

Dodam że przepływy na grzejnikach mam otwarte na maksa i wszystkie grzeją bez problemu. 

Kolejne pytanie czy coś jeszcze kombinować pod kątem przepływów Czyli zakładać jakieś sprzęgła itp? 

Czy przy tak wysokiej pracy pompy nie jest większe zużycie gazu? Wiadomo że chce żeby instalacja pracowała jak najbardziej ekonomicznie i optymalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj;))

Jeżeli wszystkie grzejniki grzeją równo i w całości to wszystko jest ok z instalacją.

Deltę masz instrukcjową:) , ale możesz dla próby zwiększyć do 10 ,tylko może być, że wtedy będzie trzeba zwiększyć temperaturę zasilania, bo dom potrzebuje odpowiedniej ilości energii.

Wydajność pompy ma bardzo znikomy wpływ na zużycie gazu, musi być taka żeby dostarczyć odpowiednią ilość wody do grzejników, a one muszą oddać energię żeby zachować komfort cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jakie są ciśnienia gazu. Wszystko ustawial autoryzowany serwis. 

Niestety wszystko wróciło do normy z modulacja ale w mniejszym stopniu. Jutro znów będę wzywał serwis 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice rozkrecone na maksa. Krzywa grzewcza chyba nie ma nic do tego bo w domu będzie zimno albo gorąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o tym pisze, ze regulacja temperatury krzywa grzewcza. Na pewno krzywa nie ma nic wspolnego z modulacja, mysle, ze nic z tym nikt nie zrobi, prawdopodobnie potrzebne zmiany w sterowniku.

Dodam, że u mnie w tej chwili kocioł pracuje prawidłowo, jedynym mankamentem jest brak regulacji głowicami termostatyecznymi. Modulacja działa tak jak powinna a temperatura kotła stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koniec lutego, zapas groszku z jednego pomieszczenia zużyty

Wczoraj wygasiłem kocioł podajnikowy i odpaliłem gazowy....

Przez noc się trochę ustabilizował, przynajmniej powinien ale problem z jesieni  pozostał .

Przy temperaturze zadanej 43*C moc regularnie się zmienia czyli "buja się" , zmniejszyłem na 40*C  i owo bujanie ledwie zauważalne

Przez sobotę i niedzielę popatrzę ile gazu połknie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłem, że gdy grzejniki w dwóch pomieszczeniach przechodzą w tryb nocny to kocioł się stabilizuje i pracuje bardzo równo.

Wg.mjie jest to problem z pompą i regulacja hydrauliczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

U mnie to samo - serwisant Termetu po dłuższej zabawie  kocioł uspokoił ale problemu nie znalazł.

Jak dalej to zobaczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem nastawy, to co mi się rzuciło w oczy: 

P4  - 20

P5  - 56

P14  - 20

Chodzi równo ale... zużycie gazu wzrosło o jakieś 2~3 m3/doba. 😞 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.