Skocz do zawartości
IGNOROWANY

chyba źle wystartowałem...


andex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Oczywiscie, tylko jaki masz teraz sterownik?

 

Pozdrawiam.

 

Witam Piotr, czy mógłbyś mi podrzucić nazwę dobrego czujnika temp. zewn., takiero w którym można ustawiać mechanicznie lub elektronicznie temp. przy której nastąpi załączenie styków (np. przy -10 załączy i w ten sposób nastąpi zwarcie styków stycznika połączonego z konkretnie ustawionym przekaźnikiem czasowym).

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ proszę - kup sobie w sklepie z częściami do AGD termostat z zamrażarki. Są różne, wartości temperaturowe sa wytłoczone zwykle na obudowie. Koszt - od 10 zł. Wywal czujnik na zewnątrz, tzn. tą kapilarę, doświadczalnie ustaw sobie wartość załączania i będzie ci załączał i wyłączał.

 

Automatyka jest piękna - nawet w najprostszej postaci.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, prawdę mówiąc to ja mam taki czujnik, kiedyś jak się przerabiało szchładzarki do mleka na zamrażarki - bo tychże nie było. Ma kapilarę, coś podobnego jak wyłącznik ciśnieniowy do hydroforu z wyglądu. Możesz mnie jeszcze uspokoić odnośnie cewki stycznika? Chodzi mi o to, ile czasu pod napięciem taki stycznik może być? Załączenie nastąpi po osiągnięciu zadanej temperatury, styki przerzucą zasilanie na konkretny przekaźnik czasowy, ten z kolei wydłuży czas. Tylko właśnie ta jedna niewiadoma, może cewka być pod napięciem cały czas...?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cewka stycznika pod napięciem znamionowym może pracowac nieprzerwanie. Przy ciągłej pracy cewka może się rozgrzać do 60-65 st C sprawiając wrażenia bardzo gorącej. Spokojnie. Temp przepalenia izolacji przewodów cewki stycznika, a jest to rodzaj lakieru, to 135 stopni. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, polatałem po necie i jest tak: są sterowniki szaf mrożących - elektroniczne z wyjściami przelaźnikowymi 50 zł. Ale to nie rozwiązuje sprawy, bo i tak musi coś fizycznie przerwac obwód i dać w to miejsce inne zasilanie. Są styczniki takie jka TSM - z ciężką zworą i np. siemensy z delikatniejszym stukiem oznaczającym załączenie. Które do tego celu bedą lepsze?

a może są sterowniki ze stykami NO rozłączającymi styki NC...?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup w dowolnym sklepie elektronicznym przekaznik na 230 V i go nawet nie usłyszysz a obciążalność styków to 8 amper. Możesz do niego podłączyć obciążenie o charakterze rezystancyjnym teoretycznie 1600 W, a pojemnościowym i indukcyjnym spokojnie 500 - 600 W. A co ten przekaznik ma u ciebie robić?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekaźnik czy stycznik? Przekaźnik czasowy będzie odpowiedzialny za podawanie w czasie = 3 sek. przy temp zewn. do -1. Stycznik zaś będzie odbierał sygnał z czujnika i załączał ten obwód, jednocześnie wyłączając obwód sterownika pieca ( pomimo zadanych 5 sek. przekaźnik będzie pracował 3 esk.), mało tego, w piwnicy znalazłem stycznik schielera 2xNO i 2X NC!!! Więc sterownik na jednym, przekaźnik na drugim i nie ma mowy o zwarciu. Przynajmnniej tak mi się wydaje... A wogóle to są takie przekaźniki jak ten opisany przeze mnie stycznik...?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup w dowolnym sklepie elektronicznym przekaznik na 230 V i go nawet nie usłyszysz a obciążalność styków to 8 amper. Możesz do niego podłączyć obciążenie o charakterze rezystancyjnym teoretycznie 1600 W, a pojemnościowym i indukcyjnym spokojnie 500 - 600 W. A co ten przekaznik ma u ciebie robić?

 

Pozdrawiam.

Dzień dobry. Piotrek, byłem w sklepach - przeglądałem i wychodzi na to, że będzie trudno... Ja potrzebuję termostatu nastawnego, który załączy mi styki przy powiedzmy - (minus) 10 stopniach i do czasu jak temperatura będzie wyższa niż minus 10 tzn. minus 15,20 itd. nie rozłączy styków. Poniżej minus 10 ( minus 9,7 itd.) termostat nie zewrze styków, a nie takiego jak w zamrażarce, który styki ma zwarte do nastawionej temperatury, następnie wyłącza się i po ogrzaniu się wnętrza do - (minus) 8 stopni znowu załączy...

Masz na to jakiś pomysł?

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, kolego... Wykorzystaj nie styki załączające tego przekaznika, bo faktycznie są załączone do zadanej temperatury, np. minus 10 stopni na dworze, tylko styki wyłączające tego przekaznika - w przekazniku ze stykami przełączającymi. Jeśli w tym termostacie będzie przekaznik tylko załączający to wymień go na taki sam ( pod względem napięcia ) ze stykami przełączającymi i wykorzystaj styki które w stanie spoczynku są załączone. Wtedy termostat będzie załączony do jakiejś temperatury, powiedzmy ustawisz ją na -10 stopni C, a druga para styków będzie wyłączona. I temp spada do tych -10 st C i wyłączają się styki termostatu jednoczesnie załączając drugą parę styków ( przełączenie ). Temp się podnosi i następuje załączenie się termostatu - przełączenie styków - i jednoczesne wyłączenie Twojego obwodu elektrycznego.

 

Pozdrawiam i pamiętaj o BHP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Piotrze, dzisiaj miałem trochę czasu i połaziłem po zakładach. Nikt nie zna termostatu ze stykami przełączającymi... Mógłbyś mi dać jakiś namiar...? Elektroniczne mają prawie wszystkie, aje nie chcę pakować kasy w ciemno, bo jak plan się nie powiedzie to trzeba będzie to wyp...ć. Jeżeli nic nie znajdę to spróbuję ze zwykłym termostatem, ale wtedy cewka stycznika będzie cały czas pracować.

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.