Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spiekanie, praca pomp, wahania temperatury, tak wiele pytań, tak mało odpowiedzi


Kamil1991

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

 

Dziękuję, za możliwość dołączenia forum podzielenia się moimi wątpliwościami. 

 

Moje problemy z eksploatacją kotła Pereko KSM 17 kW. Zaczęły się od mocnego spiekania się ekogroszku Stabek. Ogólnie w domu bywało chłodno. W końcu udało mi się wywnioskować, że za taki stan rzeczy odpowiadają duże wahania temperatury kotła. Sygnał o niskiej temperaturze pokojowej powodował silna pracę dmuchawy w trybie fuzzy logic. Kaloryfery robiły się gorące, ciepło docierało do czujnika pokojowego wówczas następowało wyłączenie pompy CO i oczekiwanie na sygnał termostatu pokojowego. W tym czasie mocno rosła temperatura kotła, a kaloryfery robiły się zimne. Jak temperatura spadła w pokoju to regulator załączył ponownie pompę  i następowało wpompowanie zimnej wody z całego układu do kotła i spadku temperatury do 39 stopni i ponowna silna praca dmuchawy i spiekanie. 

 

Znaczną poprawę przyniosło zablokowanie pompy CO na stałej pracy. A do regulacji temperatury wykorzystałem mieszacz i termostat pokojowy, który w zależności od wskazań powodował wyjście na kaloryfery 48°C lub 38°C. Niestety mimo, że jest opcja w regulatorze czas postoju pompy przy aktywnym termostacie i czas pracy przy aktywnym termostacie to opcja ta skutkuje tylko wyświetlaniem znaczka zalączenia pompy, ale nie załącza i nie słychać żadnego stycznika w regulatorze. Ale może to nie potrzebne...

Piec już nie ma takich wahań, a ja nie muszę codziennie wyrywać z niego spieków. Nie mniej jednak większą część zawartości popielnika stanowią mniejsze lub większe spieki, nic więcej.  

 

Wczoraj próbowałem dołączyć sterowanie pogodowe temperaturą mieszacza. Niestety po spadku temperatury w nocy i podniesieniu temperatury mieszacza rano miałem pełny kocioł spieków. 

 

Węgiel na palniku ładnie się pali przy dmuchawie 28% i odpowiedniego dopasowania podawania (tryb pracy palnika standard) niestety wtedy mieszacz otwarty jest na maks i temperatura kotła nie wchodzi wyżej niż 42 °C. 

 

Jak poprawić pracę kotła aby spalanie było bardziej efektywne, nie było spieków i można było zapomnieć o piecu na 2-4 dni przy zachowaniu komfortu cieplnego. W którą stronę iść?

 

Pozdrawiam 

 

Kocioł KSM 17kW

Sterowaniezaworem4D z siłownikiem Ogrzewanie tylko kaloryfery. 

 

Do ogrzania ocieplone 220m² i CWU 140 litrów nowy zbiornik płaszczowy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieki w kotle to strata opału. Jeżeli fuzzy Logic nie radzi sobie ze spieka i to pozostaje prowadzenie palnika w trybie dwustanowym.  Ale to wymaga dużo wyczucia w doborze ustawień, podawanie, przerwa i nadmuch. Najlepiej przy tym żeby kocioł pracował w miarę nieprzerwanie a odbiór ciepła na obieg był stały. To zapewni równowagę. Sterownik pokojowy nie powinien odłączać kotła, zamykać zaworu ani wyłączać pompy. 
Koniecznym jest stała praca pompy obiegowej i dobrze ustawiona pogodowka. Jaki masz sterownik w tym kotle? I jakie są nastawy dla mieszacza? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. 

Sterownik to ecomax 910r1. Na kotle 60 stopni ustawione na stałe, odłączona pogodowa i termostat pokojowy. 

Na mieszaczu 48 i podłączony tylko pokojowy, który po osiągnięciu temperatury obniża temperaturę ma mieszaczu o 8 stopni. Pompa chodzi cały czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często załącza się kocioł prz obecnej pogodzie. I jak długo stoi? Jak wyglada kopiec paleniska w trakcie pracy, tzn jego wysokość ponad koronę palnika. Pytałem o ustawienia mieszacza w menu serwisowym. Bo to może pokazać  czy zawór pracuje stabilnie i nie lata od prawej do lewej. 
Na kotle spokojnie możesz a nawet powinieneś utrzymywać 70 stopni. Zdrowiej dla kotła i mniej sadzy prz niemierzalnym zwiększeniu spalania. 48 stopni za mieszaczem to chyba trochę za dużo. No ale to już zależy od izolacji budynku. 
 

aha i pytanie jescze ile spała kocioł na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsługa mieszacza: włączona CO 

Min temp mieszacza; 20°C

Max temp mieszacza: 90°C

Czas pełnego otwarcia: 60s

Wył. Pompy od termostatu: NIE 

Nieczulosc mieszacza 2.0°C

Zakres proporcjonalności 3/10

Stała czasu całkowania 160/255

Siłownik mieszacza w moim odczuciu pracuje bardzo fajnie. Przy dużej zmianie  dobrze trafia w odpowiednie ustawienie i po chwili lekko koryguje. 

Nie ma jeszcze możliwości podgladu wstecz tego co się dzieje na kotle. Wiem tyle co do niego zajrzę. Po uruchomieniu na stałe pompy załącza i wyłącza się rzadziej. Dużo więcej pracuje w normalnym trybie, ale lekko dmuchając około 20-26%. 

Rozumiem, że jak podniosę T kotła a obnize T mieszacza to kocioł będzie pracowal stabilniej, bo będzie lepiej przygotowany na obciążenie, które będzie mniejsze, tak?

Dołączam zdjęcie kopca po około 4 godzinach od uprzątnięcia spieków z nocy. 

 

 

 

 

 

 

 

IMG_20210102_085254.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilna praca mieszacza to duży plus. Zalłączyłbym pogodowke i ustawiałbym krzywą grzewcza na powiedzmy 1. Jeżeli chcesz dalej regulować sterem pokojowym to zmniejsz obniżenie po odgrzaniu pomieszczeń na powiedzmy 5 stopni. Będzie stabilniej. Od temperatury jaki na dany moment wyliczy pogodowka w przypadku dogrzania pomieszczeń zawór obniży obieg o 5 stopni. Krzywą grzewczą należy dobrać doświadczalnie. Poczekaj kilka dni i jeżeli uzyskasz stabilność instalacji możesz zamiast obniżenia ustawić korekcje proporcjonalna. Tzn jeżeli temp w domu spada to zawór proporcjonalnie do tego spadku podnosić temp na mieszaczu. I odwrotnie. 

Wracajac d o spiekow. Węgiel silnie spiekajacy jest bardzo kaloryczny i daje wyjątkowo dużo ciepła. Ale spalić go bez spiekow to zadanie trudne. czasami pali się bez dużego płomienia. Žeby dopalič spiek węgiel musi „poleżeć” na palenisku. Dlatego w swoim starym ekogroszkowcu pałac w dwustanie podawanie miałem 5 sek a przerwę podawania 100-120 sek. Przy odpowiednio niskim nadmuchu tak żeby kopiec utrzymywał się na max 5 cm powyżej korony paleniska, działało pierwszorzędnie. Może spróbuj takiego prowadzenia palnika. 
 

Podłącz sobie ecometa do tego stera. Będziesz miał podglad na wszystko co się dzieje. Ponawiam pytanie ile węgla spała ten kocioł na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie ze stale załączona pompą, czyli od moment kiedy jest duża poprawa, mam od 3 dni. Do tej pory kocioł pracował wyłączając pompe CO. Mam za sobą miesiąc pracy kotła i wyszło 25kg/dobę. W domu 21,5-22,0 °C. 2 osoby. Na tą chwilę ciężko mi powiedzieć, ale widzę, że jest wyraźnie mniej. 

Econet jest w drodze

Dziwi mnie natomiast jedna rzecz, skoro na kotle mam 65 stopni. Mieszacz, podaje 34 na kaloryfery. A temperatura powrotu z mieszacza wynosi 30. Nie powinna być wyższa, skoro zawór 4D jest mocno przymknięty dla kaloryferów. ? 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spieki też są spowodowane nisko powieszonym deflektorem A ten tu jest stanowczo za nisko .

IMG_20210102_085254.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi jest na takiej samej wysokości od tego pierwszego. To jak? Wyjąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabek po prostu się spieka, bo ma niską temperaturę mięknienia popiołu i w większości kotłów nic z tym nie zrobisz. Jeśli jest jak na zdjęciu, to w niczym to nie przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kamil1991 napisał:

Drugi jest na takiej samej wysokości od tego pierwszego. To jak? Wyjąć?

MoŻesz dać lepsze foto . 

@HarryH tu może mieć racje i do tego kilka cm nad płomieniem deflektor to poteguje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, HarryH napisał:

Stabek po prostu się spieka, bo ma niską temperaturę mięknienia popiołu i w większości kotłów nic z tym nie zrobisz. Jeśli jest jak na zdjęciu, to w niczym to nie przeszkadza.

To zdjęcia to jest sytuacja 4 godziny po uprzątnięciu spieków, kiedy to kocioł nie zaliczył spadku temperatury i nie próbował "nadrobić".  

Godzinę temu, FAFAŁ napisał:

MoŻesz dać lepsze foto . 

@HarryH

Załączam

IMG_20210102_085247.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszystko spalone i z retorty spada, to w czym problem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kamil1991 napisał:

Dziwi mnie natomiast jedna rzecz, skoro na kotle mam 65 stopni. Mieszacz, podaje 34 na kaloryfery. A temperatura powrotu z mieszacza wynosi 30. Nie powinna być wyższa, skoro zawór 4D jest mocno przymknięty dla kaloryferów. ? 

Grawitacja Ci nie działa na "krótkim" powrocie, pompę przewałową by trzeba dorzucić - coś jak w tym temacie 

 

 

względnie zastępczo do czasu montażu przewałowej pompę CWU (tą od boilera) puścić na stałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamil1991 sprobowalbym wyciągnąć ta plyte . Dalej nie widać co jest nad nią , jak idzie kanał spalin. Czy to czasem nie skróci drogi spalin . Tak dla testu na jeden dzień i zobaczysz czy się coś poprawia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, czeslaw napisał:

Jak wszystko spalone i z retorty spada, to w czym problem?

 

Nie wszystko, bo zamiast sypkiego popiołu jest tylko żużel. 

22 godziny temu, Outsider napisał:

Dlatego w swoim starym ekogroszkowcu pałac w dwustanie podawanie miałem 5 sek a przerwę podawania 100-120 sek. Przy odpowiednio niskim nadmuchu tak żeby kopiec utrzymywał się na max 5 cm powyżej korony paleniska, działało pierwszorzędnie. Może spróbuj takiego prowadzenia paleniska.

Lekko podregulowalem podawanie fuzzy logica i przerwę w nadzorze w celu utrzymania większego kopca.

Na tą chwilę działa świetnie. Piec lepiej radzi sobie ze obciążeniem. A dmuchawa nie załącza się ma więcej niż 40-45%

23 godziny temu, Outsider napisał:

Na kotle spokojnie możesz a nawet powinieneś utrzymywać 70 stopni. Zdrowiej dla kotła i mniej sadzy prz niemierzalnym zwiększeniu spalania. 48 stopni za mieszaczem to chyba trochę za dużo. No ale to już zależy od izolacji budynku.

Poszedlem w 70 stopni i pogodowke ma mieszaczu. W domu fajnie ciepło, ale kocioł się przegrzewa i wyświetla kumunikat schładzanie kotła. 

Jak miałem temperaturę 60 stopni, kocioł grzal dom i CWU to w momencie osiągnięcia temperatur zostawał sam z całkiem spora ilością żaru na retorcie i wtedy lubił sobie tym żarem podejść na 85 stopni. To obawiam się, że przy ustawieniu 70 będzie wychodził powyżej 90 i się grzał. 

 

 

2 godziny temu, FAFAŁ napisał:

@Kamil1991 sprobowalbym wyciągnąć ta plyte . Dalej nie widać co jest nad nią , jak idzie kanał spalin. Czy to czasem nie skróci drogi spalin . Tak dla testu na jeden dzień i zobaczysz czy się coś poprawia .

Tak to wygląda 19605_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wIdzIsz rysunek jedno  a realia drugie . Na rysunku jest sporo miejsca nad palnikiem , jednak u Ciebie go brak . Jak jest latwy demontaż to spróbować można byle by nie uszkodzić płyty i się nie poparzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak na rysunku tak jest w rzeczywistości. Wzgłędem calego pieca tam jest sporo miejsca, ale po prostu ten piec jest bardzo mały i wtedy ta odległość jest niewielka. Spróbuję. Jak deflektor wpływa na powstawanie spieków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kamil1991 napisał:

ak deflektor wpływa na powstawanie spieków?

podnosi temperature nad palnikiem . po prostu odbija cieplo w stronę zaru . I jak masz topliwy popiół to może mu być tam za gorąco i się topi szybciej.  ogólne ma poprawiac proces spalania jednak jak jest za nisko to też dużo psuje to spalanie . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, FAFAŁ napisał:

podnosi temperature nad palnikiem . po prostu odbija cieplo w stronę zaru . I jak masz topliwy popiół to może mu być tam za gorąco i się topi szybciej.  ogólne ma poprawiac proces spalania jednak jak jest za nisko to też dużo psuje to spalanie . 

Dzięki, wszystko jasne. 

A co do ochrony powrotu. To jak to możliwe, że mieszacz jest w stanie podmieszac wodę, która pompa zabiera na kaloryfery, a już tej  samej wody, która wraca przez ten sam mieszacz do pieca już nie miesza z pozostałą ciepłą, która nie poszła na kaloryfery. 

 

 

IMG_20210102_220147.jpg

IMG_20210102_220135.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorki calego tematu nie śledzę by mieć pewność . Czy masz pompe na powrocie z 4D do kotla . ten temat tu się często pokazuje i jej brak . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa to podstawa stabilnej pracy kotła i zaprzestanie szarpania temperatury na kotle. Masz dużą deltę ( różnica między powrotem a zasilaniem) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sterownik posiada funkcję ochrony powrotu? Działa to w ten sposób że pompa cwu pracuje stale gdy temp powrotu spada poniżej  zadanej ( ja ustawiłem 50 stopni ) . Różnica temperatur u mnie to około 15 stopni.

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/613

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, andrejus17 napisał:

Czy sterownik posiada funkcję ochrony powrotu? Działa to w ten sposób że pompa cwu pracuje stale gdy temp powrotu spada poniżej  zadanej ( ja ustawiłem 50 stopni ) . Różnica temperatur u mnie to około 15 stopni.

https://ekotlownia.pl/sterownik-5/613

Instrukcja podaje, że przy takim układzie należy ustawić tryb pracy zaworu 4D na ochronę powrotu. Instrukcja podaje również gdzie to włączyć tymczasem w tym miejscu tej funkcji nie ma. Podejrzewam, że to serwisowo ukryta opcja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.